Արցախի դեմ պատերազմը սկսելուց Ադրբեջանին օգնել են նաև Պակիստանից ժամանած զինծառայողներ. ռազմագերին մանրամասներ է պատմել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն հրապարակել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում հայկական զինված ուժերի կողմից գերեվարված ադրբեջանցու հարցաքննության տեսանյութը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանցի ռազմագերի Էմին Բախշալիևը հարցաքննության ընթացքում նշել է, որ իրեն նորմալ է զգում, օրվա ընթացքում իրեն երեք անգամ կերակրում են, ջուր են տալիս: «Այստեղ ինձ նորմալ են վերաբերվում, բռնություն չեն գործադրում, խոշտանգումներ չկան: Ձախ ոտքիցս վիրավորվել եմ, ամեն օր վերքս մշակվում է, վիրակապս փոխվում է»,- ասել է նա:
Էմին Բախշալիևը հայտնել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 3-ին կամ 5-ին Ադրբեջանի Հանրապետությունում հայտարարվել է զորահավաք: «Սույն թվականի ամռանն անցկացվել են համատեղ լայնածավալ զորավարժանքներ, որոնց ավարտից հետո Թուրքիայի բանակից զինվորական կազմ է մնացել Ադրբեջանում: Նաև տեղեկացել եմ, որ պատերազմը սկսելու ժամանակ մեզ պետք է օգնեն Պակիստանից ժամանած զինծառայողները: Թուրքիայից ժամանած զինվորական մասնագետները մեր դասակի հետ մարտական պատրաստության դասընթացներ են անցկացրել 3-5 օր, որի նպատակը եղել է լեռներում մարտ վարելու ձևերին տիրապետելը: Թուրքիայից ժամանած զինվորականները միայն մեզ հետ չեն անցկացրել, այլ ծառայության բերումով տեսել եմ, որ մյուս ստորաբաժանումների հետ նույնպես նշված Թուրքիայից եկած զինվորականներն անցկացրել են դասընթացներ: Մեր զորամասի ողջ անձնակազմի հետ ընդհանուր 10-15 օր են անցկացվել նշված մարտական պատրաստության դասընթացները: Թուրքերը, երբ մեր զորամաս են ժամանել, մեզ ասել են, որ պատրաստվենք, որ լեռներում պետք է մարտական պատրաստության դասընթացներ անցկացվեն: Մենք տարբեր ստորաբաժանումներով մարտական պատրաստականության դասընթացներ ենք անցկացրել լեռներում, մեզ ասվել է, որ պատրաստվենք պատերազմի, քանի որ առաջիկայում ռազմական գործողություններ են լինելու, պետք է հարձակում գործենք մեր միակ թշնամու, հայկական դիրքերի ուղղությամբ»,- պատմել է ադրբեջանցի ռազմագերին:
Բախշալիևը նշել է, որ Թուրքիայից ժամանած զինվորականները եղել են զինվորական համազգեստով, սակայն կոչումներ չեն ունեցել փակցված համազգեստի վրա: «Մենք նրանց դիմել ենք ոչ անունով, ոչ էլ ազգանունով: Ուղղակի դիմել ենք հրամանատար».- մանրամասնել է նա:
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 20-21-ը զորամասի իրենց գումարտակով դուրս են եկել զորամասից և «Կամազ», «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենաներով շարժվել են Գյուլիստանի ուղղությամբ: «Իմ անմիջական հրամանատար Ահմադ Հանիֆաևը մեզ ասել է, որ թշնամու, այսինքն՝ հայկական դիրքերը դատարկ են՝ 5-7 զինծառայողներ կլինեն, հրաման է տրվել գրավել և տեղակայվել հայերի մարտական դիրքերում: Հրաման էր տրված՝ ինչքան շատ գրավեինք, այնքան լավ կլիներ»,- պատմել է ռազմագերին:
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը բանակի համար Իսրայելից, Թուրքիայից ձեռք է բերել հրթիռային համակարգեր, անօդաչու թռչող սարքեր: «ԱԹՍ-ները կառավարվում էին թիկունքից, դրանք թուրքական կամ իսրայելական արտադրության են եղել, թե կոնկրետ ով է կառավարել չեմ տեսել, մենք դրանց կառավարման հետ առնչություն չենք ունեցել»,- հայտնել է Էմին Բախշալիևը:
Նրա խոսքով՝ քաղաքացիական բնակիչների տների բակերում տեղադրվել են հրթիռահրետանային միջոցներ: Բախշալիևը պատմել է, որ կան տան բակեր, որտեղ ծառերը շատ են և քաղաքացիական բնակավայրերի ներսում, տների բակերում, որտեղ ապրում են քաղաքացիական բնակիչներ, տեղադրվել են հրթիռահրետանային միջոցներ, որոնք կիրառվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում: Ռազմագերու խոսքով՝ այդ բնակավայրերում քաղաքացիական բնակիչները շարունակել են ապրել, բնակվել:

Pakistani military helped Azeri troops in attack on Artsakh, says Azerbaijani serviceman
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The Committee of Investigations of Armenia has released the video from the questioning of an Azerbaijani serviceman who was detained as a prisoner of war by the Artsakh military.
The Azerbaijani POW, Emin Bakhshaliyev, said that he feels fine and has no complaints from the conditions of his detention. He said he is given meals three times a day. “I am treated normally here, there is no violence or torture. I had been wounded in my left leg, every day my wound is being treated and the dressing is replaced,” he said.
Bakhshaliyev said that Azerbaijan declared mobilization either on September 3 or 5. “In the summer of this year, joint large-scale military exercises were held, after which a military formation of the Turkish Armed Forces stayed in Azerbaijan. I was also informed that at the time of starting the war servicemen from Pakistan were to help us. The military specialists who arrived from Turkey held combat readiness trainings with our platoon for 3-5 days, the purpose of which was to obtain mountainous terrain combat skills. The military officers who came from Turkey didn’t train only us, I also happened to see that these Turkish military officers were training other units as well. These combat readiness trainings were held for a total of 10-15 days with the entire personnel of our military base. When the Turks visited our military base they told us to get ready for combat readiness trainings in the mountains. We held combat readiness trainings in the mountains with different units, and we were told to get ready for war, because soon military actions would start, that we have to launch an attack on our only enemy, at the direction of the Armenian positions,” the Azerbaijani serviceman said.
Bakhshaliyev said the Turkish officers were wearing Turkish military uniforms, but without rank shoulder marks. “We addressed them neither by their names nor surnames. We simply addressed them as commander,” he said.
He said that on September 20-21, 2020 they left their military base with their battalion and moved towards Gyulistan on board Kamaz and Ural vehicles. “My direct superior commander, Ahmad Hanifayev, told us that the enemy, meaning the Armenian positions, are empty, there will be 5 or 7 servicemen, and ordered us to capture and take positions in the Armenians’ combat positions. The order was – the sooner we capture the better,” Bakhshaliyev said.
Bakhshaliyev said Azerbaijan bought missile systems and UAVs from Israel and Turkey. “The UAVs were controlled from the rear, they were either Turkish or Israeli produced, I didn’t see who exactly controlled them, but we didn’t have anything to do with their control,” he said.
He said the Azeri military has deployed missile-artillery systems in the yards of residential homes behind dense trees. Bakhshaliyev said that despite the fact that civilians are living in those homes, the Azeri military fired the systems during the military actions.