Աշխարհի ամենահարուստ մարդիկ մեկ օրում կորցրել են 14,4 միլիարդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի տասն ամենահարուստ մարդկանց կարողությունը հոկտեմբերի 26-ին նվազել Է 14,4 միլիարդ դոլարով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են «Բլումբերգ» գործակալության կողմից Bloomberg Billionaires Index-ի (BBI) հաշվարկված տվյալները: Հոկտեմբերի 26-ի սակարկությունների տվյալներով՝ BBI-ի վարկանիշի թոփ-10-ից երկու միլիարդատերերի հաջողվել Է ավելացնել իր կարողությունը. Tesla եւ SpaceX ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասքը հարստացել Է միանգամից 2,88 մլրդ դոլարով, նա գտնվում Է վարկանիշի չորրորդ հորիզոնականում, իսկ Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը՝ 263 մլն դոլարով, նա մնում Է վարկանիշի առաջատարը:
Միեւնույն ժամանակ, ինչպես գրում Է Forbes հանդեսը, վկայակոչելով իր Forbes Real-Time հաշվիչին, աշխարհի ամենահարուստ տասը մարդկանց կարողությունը մեկ օրում նվազել Է ավելի քան 17 միլիարդ դոլարով, իսկ միակ գործարարը, որի կապիտալը չի նվազել, դարձել Է Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը: Հրատարակության տվյալներով՝ Tesla-ի հիմնադիր Իլոն Մասքը կորցրել Է 66 մլն դոլար: Համաշխարհային միլիարդատերերի առաջին տասնյակը բաղկացած Է առավելապես ամերիկացիներից, միայն երկու դիրքերն են զբաղեցնում ուրիշ երկրներից ունեւոր քաղաքացիներ՝ Reliance Industries-ի սեփականատեր Մուկեշ Ամբանին՝ Հնդկաստանից եւ Louis Vuitton Moսt Hennessy-ի նախագահ Բեռնար Առնոն՝ Ֆրանսիայից: Այսպիսով՝ միլիարդատերերի կարողության անկումը բացատրելի Է հոկտեմբերի 26-ին ամերիկյան ֆոնդային շուկաներում սպառավաճառքներով: Dow Jones ինդեքսն ընկել Է 2,3 տոկոսով, ինչն ամենաուժեղ անկումն Է դարձել սեպտեմբերի 3-ից ի վեր մեկ առեւտրաշրջանի ընթացքում: S&P 500 ինդեքսը կորցրել Է 1,9 տոկոս՝ ցուցաբերելով ամենաբարձր անկումն ամսվա ընթացքում, Nasdaq ինդեքսը նվազել Է 1,6 տոկոսով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Богатейшие люди мира за день потеряли 14,4 миллиарда долларов
Состояние десяти богатейших людей мира за понедельник уменьшилось на 14,4 миллиарда долларов, свидетельствуют данные рассчитываемого агентствомБлумбергBloomberg Billionaires Index (BBI).
По итогам торгов понедельника только двум миллиардерам из топ-10 рейтинга BBI удалось увеличить свое состояние: основатель компанийTeslaиSpaceXИлон Маскразбогател сразу на 2,88 миллиарда долларов, он находится на четвертой строчке рейтинга, а основатель AmazonДжефф Безос- на 263 миллиона долларов, он остается лидером рейтинга.
В то же время, как пишет журналForbesсо ссылкой на свой счетчик Forbes Real-Time, совокупное состояние десяти богатейших людей мира за день уменьшилось больше чем на 17 миллиардов долларов, а единственным бизнесменом из первой десятки, чей капитал не уменьшился, стал основатель Amazon Джефф Безос. По данным издания, основатель Tesla Илон Маск потерял 66 миллионов долларов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Первая десятка мировых миллиардеров состоит преимущественно из американцев, только две позиции занимают состоятельные граждане из других стран - владелец Reliance Industries Мукеш Амбани изИндиии президент Louis Vuitton Moët HennessyБернар АрноизФранции.
Таким образом, падение состояния миллиардеров объяснимо распродажами на американских фондовых рынках в понедельник. ИндексDow Jonesупал на 2,3%, что стало самым сильным падением за одну торговую сессию с 3 сентября. ИндексS&P 500потерял 1,9%, показав самое большое падение за месяц, индексNasdaqснизился на 1,6%.