Անն Իդալգոն 2021-ի սկզբին կժամանի Երևան. AIMF-ը 50 հազար եվրոյի աջակցություն կցուցաբերի արցախահայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի քաղաքապետ Աննա Իդալգոն պատրաստվում է 2021 թվականի սկզբին այցելել Երևան: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին Իդալգոն ասել է Nouvelles d`Armenie-ին տված հարցազրույցում:
Նա, մասնավորապես, անդրադարձել է հարցին, թե ինչպես Փարիզը կարող է աջակցել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժած Հայաստանին և Արցախին:
«Ես նախագահում եմ Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային ասոցիացիան (AIMF), որի անդամ է, իհարկե, Երևանը: Ես խնդրեցի, որ AIMF- ն անմիջապես մշակի 50 հազար եվրոյի շտապ օգնություն՝ Արցախից տեղափոխվածներին աջակցելու և առողջական ճգնաժամը հաղթահարելու համար: Սա առաջին քայլն է: Ես ընդունեցի նաև Մարի Լու Փափազյանին` ԹՈՒՄՈ-ի տնօրենին, որը, ինչպես գիտեք, գրասենյակ ունի նաև Ստեփանակերտում, և մենք միասին քննարկեցինք այն կապերը, որոնք կարող ենք զարգացնել տարբեր ԹՈՒՄՈ- ների միջև: Միջազգային հարաբերությունների գծով իմ տեղակալ Առնո Նգաչան մշտական կապի մեջ է Փարիզում Հայաստանի դեսպանի, ինչպես նաև Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի երկու համանախագահների հետ:
Ես նաև մտադիր եմ 2021 թվականի սկզբին Փարիզի խորհրդի պատվիրակության հետ այցելել Երևան` մեր համերաշխությունը ցույց տալու և տեսնելու, թե ինչպես կարող ենք էլ ավելի ամրապնդել մեր կապերը»,- ասել է Իդալգոն:

Paris Mayor plans to visit Yerevan in early 2021
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Mayor of Paris Anne Hidalgois planning to visit Yerevan, Armenia, in early 2021, the Mayor said in an interview to Nouvelles d`Armenie.
Asked how Paris can assist Armenia and Artsakh, which were affected from the Azerbaijani aggression, the Paris Mayor said: “I am chairing the International Association of Francophone Mayors (AIMF), and Yerevan is a member of it. I asked the AIMF to immediately develop 50,000 Euro urgent aid, to assist those who came from Artsakh and overcome the health crisis. This is the first step. I also received TUMO Director Marie Lou Papazian, who, as you know, has an office also in Stepanakert [the capital of Artsakh], and we together discussed the ties which we can develop between different TUMO centers. My deputy on international affairs is in constant touch with the Armenian Ambassador in Paris, as well as with the two Co-Chairs of the Coordination Council of Armenian Organizations of France.
I am also planning to visit Yerevan with the Paris Council delegation in early 2021 to show our solidarity and see how we can further strengthen our ties”.