Շտեֆեն Կոյտերը Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոց կիրառելու անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բունդեսթագի պատգամավորՇտեֆեն Կոյտերը ընդգծում է, որ Արցախում նոր ցեղասպանություն է հասունանում` թուրք-ադրբեջանական զինված ուժերը փորձում են բնաջնջել Արցախի բնակչությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կոյտերը այս մասին ասաց Արցախում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ:
«Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը լոկալ համարտություն չէ, այլ մեծ պատերազմ: Մենք փորձում ենք որևէ լուծում գտնել Արցախի համար: Բազմաթիվ մարդիկ դեռ պետք է հասկանան, թե ինչ է կատարվում: Մենք մեր աչքերով տեսել ենք, թե ինչպես են հրթիռակոծվել շենքերը և միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված զենքեր են կիրառվել»,- ասաց Կոյտերը:
Նրա խոսքով` միջազգային հանրությունը պետք է գիտակցի, թե ինչ է իրականում կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում և դրա դեմ սկսի քայլեր ձեռնարկել:
«Դատապարտում ենք այս ռազմական ագրեսիան և այն պետք է անհապաղ դադարեցվի: Այս առումով գտնում ենք, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ պետք է պատժամիջոցներ կիրառվեն»,- եզրափակեց Շտեֆեն Կոյտերը:

Депутат Бундестага видит необходимость в санкциях против Турции и Азербайджана
Депутат Бундестага Штеффен Котре подчеркивает, что в Арцахе назревает новый геноцид: турецко-азербайджанские вооруженные силы пытаются истребить население Арцаха. Как сообщает Арменпресс, об этом Котре сказал на пресс-конференции в Арцахе.
«Ситуация вокруг Нагорного Карабаха - это не локальный конфликт, а большая война. Мы пытаемся найти решение для Арцаха. Многим еще предстоит понять, что происходит. Мы своими глазами увидели, как обстреливали здания и применяли оружие, запрещенное международным гуманитарным правом», - сказал депутат.
По его словам, международное сообщество должно осознать, что на самом деле происходит в Нагорном Карабахе, и начать принимать меры против этого.
«Мы осуждаем эту военную агрессию, она должна быть немедленно прекращена. В связи с этим мы считаем, что следует ввести санкции против Азербайджана и Турции», - заключил Стефан Котре.