ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը կոչ է արել ԼՂ հակամարտության գոտում անհապաղ կյանքի կոչել հումանիտար հրադադարը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, որի պատճառով այս օրերին մեծ թվով երեխաներ են տուժել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշվում է կառույցի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Լեռնային Ղարաբաղում և նրա սահմաններից դուրս շարունակվող հակամարտությունը սարսափելի և անընդունելի վնասներ է պատճառում երեխաներին: Երեխաների մահվան դեպքերի և վիրավորումների մեծ թվից բացի, վնասվել կամ ավերվել են տասնյակ տներ և դպրոցներ: Մեծ թվով երեխաներ և ընտանիքներ շաբաթներ շարունակ տառապել են ծայրահեղ հոգեբանական տրավմաներից և վշտից:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն ամենաուժեղ կերպով կոչ է անում անհապաղ կյանքի կոչել հումանիտար հրադադարը, որի շուրջ երկու կողմերը պայմանավորվել էին հոկտեմբերի 10-ին: Երեխաները, ընտանիքները և քաղաքացիական օբյեկտները, որոնց հետ նրանք կապ ունեն, պետք է պաշտպանված լինեն՝ համաձայն մարդու միջազգային և հումանիտար իրավունքների: Ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցումը լավագույնս բխում է բոլոր երեխաների շահերից»,- ասվում է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի տարբեր տարիների հայ դեսպանները հանդես էին եկել կոչով՝ ուղղված կազմակերպության գործադիր տնօրեն Հենրիետա Ֆորին։ Հայ գործիչները ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ղեկավարությանը, ՄԱԿ-ի հարակից կառույցներին և այլ բարի կամքի դեսպանների կոչ են անում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող լայնամասշտաբ ռազմական հարձակման այս օրերին չլռել, կատարել համարձակ քայլեր՝ փրկելով մարդկանց կյանքեր, որոնք դառնում են անողոք արյունահեղության զոհեր:

ЮНИСЕФ призвал к немедленному прекращению огня в зоне Нагорного Карабаха
Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) выступил с заявлением по нагорно-карабахскому конфликту, решительно призвав к немедленному прекращению огня. Как сообщает Арменпресс, в заявлении организации говорится:
«Продолжающийся в Нагорном Карабахе и за его пределами конфликт наносит ужасающий и неприемлемый ущерб детям. Помимо растущего числа погибших и раненых детей, были повреждены или разрушены десятки домов и школ. Бесчисленное множество детей и семей в течение нескольких недель подвергались экстремальным психологическим травмам и бедствиям.
ЮНИСЕФ самым решительным образом призывает к немедленному прекращению огня в гуманитарных соображениях, о котором обе стороны договорились 9 октября. Дети, семьи и гражданские объекты, от которых они зависят, должны быть защищены в соответствии с международными правами человека и гуманитарным правом. Полное прекращение боевых действий в интересах всех детей».
Напомним, что ранее армянские послы доброй воли ЮНИСЕФ призвали руководство ЮНИСЕФ, родственные структуры ООН и других Послов доброй воли в эти дни широкомасштабного военного наступления со стороны Азербайджана не молчать, предпринять смелые шаги для спасения жизней людей, которые становятся жертвами безжалостного кровопролития.