Ադրբեջանը ահաբեկիչների հետ համագործակցության ճանապարհը բացել է դեռ 1992-ին. Վաղարշակ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն ահաբեկիչների հետ իր համագործակցությունը սկսել է Ղարաբաղյան դեռ առաջին պատերազմում՝ 1992-1994 թթ-ին: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Վաղարշակ Հարությունյանը:
Հարությունյանը նկատեց, որ ադրբեջանա-թուրքական քարոզչական մեքենան փորձում է միջազգային հանրությանը ապակողմնորոշել և ներկայացնել, թե իբր ԼՂ-ի դեմ ռազմական գործողություններում չկա թուրքական մասնակցություն, չկան վարձկաններ, որոնք բերվում են հակամարտության գոտի, չեն թիրախավորվում եկեղեցիները և քաղաքացիական օբյեկտները: Սակայն, նրա խոսքով, Մինսկի խմբի համանախագահ պետություններում այլ բան են ասում:
«Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության պետը ներկայացրեց, որ կան վարձկան ահաբեկիչներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում: ՌԴ նախագահը, Թուրքիայի նախագահի հետ հեռախոսազրույց ունենալով, մտավախություն հայտնեց այդ մասով, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը նույն տիպի ելույթ ունենալով դա ներկայացրեց, նույնիսկ ԱՄՆ պետքարտուղարը Թուրքիային մեղադրեց, որ Թուրքիան այդ վարձկաններով ապահովում է Ադրբեջանին»,-ասաց Հարությունյանը:
Նա նկատեց, որ այդ մասին են խոսում նաև այլ պետություններ՝ Ավստրիան, Հունաստանը: Կան ապացույցներ, բայց հակառակորդը փորձում է դրանք հերքել:
«Ադրբեջանն այդ հանցագործների, ահաբեկիչների հետ իր համագործակցությունը սկսել է դեռ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում՝ 1992-1994 թթ»,-ասաց Հարությունյանը:
Նա ցույց տվեց ապացուցող փաստաթուղթը: «Ադրբեջանի այսօրվա գենշտաբի պետ Նաջմեդդին Սադիկովը ստորագրել է մի փաստաթուղթ, որի համաձայն 520 հոգի ներգրավվում են Ադրբեջանի զորամասերից մեկում և մասնակցում մարտական գործողություններին: Դրանից հետո կա հրաման, որ զորակոչեն պահեստազորից սպաներին, որոնք տիրապետում են ֆարսի լեզվին: Կան կոնկրետ այդ 15 հոգու ազգանունները, որոնց զորակոչելու էին: Սա խոսում է այն մասին, որ ահաբեկիչների հետ համագործակցության ճանապարհն Ադրբեջանը բացել է դեռ 1992-ին և այսօր շարունակում է այդ գործողությունները՝ ներգրավելով նրանց տարածաշրջան»,-ասաց Հարությունյանը:
Նա շեշտեց, որ դա սպառնալիք է ոչ միայն Արցախի, Հայաստանի, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի պետությունների համար: Դրա մասին հայտարարել է նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը:

Azerbaijan opened its cooperation path with terrorists back in 1992, Chief Advisor to Armenian PM
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Azerbaijan has started its cooperation with terrorists back in the first Karabakh war, in 1992-1994, Chief Advisor to the prime minister of Armenia Vagharshak Harutyunyan said at a press conference in Armenpress.
He stated that the Azerbaijani-Turkish propaganda machine is trying to mislead the international community and present that there is no Turkish participation in the military operations against Nagorno Karabakh, there are no mercenaries, which are brought to the conflict zone, the churches and civilian facilities are not being targeted. However, he added, the Minsk Group Co-Chair countries state completely different thing.
“The Russian intelligence chief stated that there are mercenary-terrorists in the Nagorno Karabakh conflict zone. The Russian President, having a phone talk with the President of Turkey, expressed his concern over this matter. French President Emmanuel Macron presented it with a similar speech, even the US Secretary of State accused Turkey of providing Azerbaijan with mercenaries”, he said.
Vagharshak Harutyunyan said other countries, such as Austria, Greece, also talked about this. He noted that there is evidence, but the adversary is trying to hide them.
“Azerbaijan has started its cooperation with that criminals, terrorists back in the first Karabakh war, in 1992-1994”, the Chief Advisor to the PM said.
He showed the document proving it. “Azerbaijan’s Chief of General Staff Najmeddin Sadikov has signed a document according to which 520 people are involved in one of the military units of Azerbaijan and participate in the combat operations. After that there is an order to call up reserve officers who know Farsi. This shows that Azerbaijan has opened its cooperation path with terrorists back in 1992 and today it continues these actions by bringing them to the region”, he added.
Vagharshak Harutyunyan said this is a threat not only for Artsakh and Armenia, but also for the countries of the whole region. Iran and Russia have also announced this.