ԿԽՄԿ-ն ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման հույս է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հույս է հայտնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերը կհետևեն հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍ-ը, այս մասին Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Եվրասիայի հարցերով տարածաշրջանային տնօրեն Մարտին Շուեպը:
«Մենք հույս ունենք, որ հումանիտար հրադադարի մասին համաձայնությունը կպահպանվի և որ այն էականորեն կթեթևացնի տուժածների վիճակը»,- ասել է նա:
Նա հավելել է, որ ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է փոխգործակցել մարտերի ժամանակ զոհվածների դիերի, ինչպես նաև պահվող անձանց փոխանակման հարցում: «Սակայն կողմերը պետք է պայմանավորվեն ձևաչափի հարցում: Մենք շարունակում ենք երկխոսությունը նրանց հետ՝ ներկայացնելով առաջարկներ»,- մանրամասնել է տարածաշրջանային տնօրենը:
Նրա խոսքով՝ կողմերը պետք է պայմանավորվեն գործառնական և լոգիստիկ հարցերի շուրջ, իսկ այդ պայմանավորվածությունները պետք է կյանքի կոչվեն: «Բացի այդ, պետք է երաշխավորվի մեր խմբերի անվտանգությունը, որպեսզի այդ գործողությունները կատարվեն»,- ընդգծել է Շուեպը:
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ կազմակերպությունը ներգրավված չէ քաղաքական բանակցությունների մեջ: «Մեր դերակատարումը բացառապես մարդասիրական է՝ որպես չեզոք միջնորդ»,- ասել է նա:

ICRC hopes for observance of ceasefire in NK conflict zone
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. The International Committee of Red Cross (ICRC) hopes that the Nagorno Karabakh conflicting sides will follow the observance of the ceasefire regime, ICRC Regional Director for Europe and Central Asia MartinSchüepp said at a press briefing in Geneva, reports TASS.
“We hope the agreement on humanitarian ceasefire will be observed and will greatly mitigate the situation of those affected”, MartinSchüepp said.
He added that the ICRC is ready to cooperate in the exchange of bodies of those killed in action and the detained persons. “But the sides need to agree over the format. We continue the dialogue with them by presenting proposals”, the ICRC Regional Director said.
According to him, the sides need to agree over practical and logistic issues, and that agreements should be fulfilled. “In addition, the security of our groups should be ensured in order to carry out that actions”, MartinSchüepp said.
The ICRC representative stated that the organization is not engaged in the political negotiations. “Our role is absolutely humanitarian, as a neutral mediator”, he said.