Արցախի ժողովուրդը կանգնած է հումանիտար աղետի առաջ. ՄԻՊ-ը՝ Ադրբեջանի կիրառած պայթուցիկների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ժողովուրդը կանգնած է հումանիտար աղետի առաջ, քանի որ Ադրբեջանը կիրառում է արգելված տեսակի զենքեր, որոնք կարող են երկար տարիներ վտանգել քաղաքացիական բնակչության և հատկապես՝ երեխաների կյանքն ու առողջությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Մենք կանգնած ենք հումանիտար աղետի առաջ։ Եվ Ստեփանակերտում, և մնացած բնակավայրերում կան հազարավոր, եթե ոչ տասնյակ հազարավոր չպայթած պայթուցիկ նյութեր, որոնք երկար տարիներ կարող են վտանգել քաղաքացիական բնակչության և հատկապես՝ երեխաների կյանքն ու առողջությունը:
Ես սա հատուկ կուզեի կարևորել, որովհետև ես ինքս 6 տարեկան հասակում վիրավորվել եմ ադրբեջանական ականի պայթյունից պատերազմից հետո և կորցրել եմ տեսողությունս։ Ինձ նման հարյուրավոր երեխաներ կորցրել են իրենց կյանքը կամ առողջությունը։ Ոչ միայն երեխաներ, սակայն նրանց շրջանում այդ դեպքերը շատ են եղել»,-նշեց Բեգլարյանը:
Արցախի ՄԻՊ-ի խոսքով՝ ադրբեջանական զինված ուժերը միտումնավոր են խիտ բնակեցված շրջաններում արգելված զինատեսակներ կիրառում, որպեսզի հումանիտար աղետի առջև կանգնեցնեն քաղաքացիական բնակչությանը:
«Այս առումով պետք է պատշաճ արձագանք և պատիժ լինի։ Միջազգային հանրությունը մեծ անելիք ունի հումանիտար այս աղետը օր առաջ դադարեցնելու ու կանխարգելելու ուղղությամբ, հատկապես այդ զինատեսակները և պայթուցիկ նյութերը մաքրելու ուղղությամբ »,-ասաց Բեգլարյանը:

Artsakh’s people facing humanitarian disaster  due to prohibited weapons used by Azerbaijan
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. The people of Artsakh are facing humanitarian disaster, because Azerbaijan uses prohibited weapons that can for years endanger the lives of civilians, particularly children, ARMENPRESS reports Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan said in a press conference.
‘’We are facing humanitarian disaster. There are thousands, if not tens of thousands unexploded explosives in Stepanakert and other settlements that can for years endanger the lives and health of civilians, particularly children.
I want to emphasize this fact because at the age of 6 I myself was injured by an explosion of Azerbaijani mine and lost my sight after the war (1st war-edit.). Hundreds of children like me lost their lives or health. Not only children, but the cases were more among the children’’, Beglaryan said.
According to him, Azerbaijani armed forces deliberately use prohibited weapons in densely-populated areas of Artsakh to cause humanitarian disaster.
‘’Adequate reaction and punishment is necessary. The international community has much to do for stopping and preventing this humanitarian disaster as soon as possible’’, Artsakh’s Human Rights Defender said.