Չինացիներն ստեղծել են աշխարհում առաջին սմարթֆոնը՝ նկարահանման խցիկով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Vivo ընկերությունն աշխատում Է աշխարհում առաջին սմարթֆոնի վրա, որի ճակատային խցիկը նկարահանման համար Է: Կունցեպտուալ սարքն ստացել Է պարգեւ՝ Red Dot Design Concept Award դիզայնի համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
IFEA անվանումը կրող սմաթֆոնում մշակողները յուրովի են լուծում առանց կտրվածքների Էկրանի խնդիրը: Կոնստրուկցիան ենթադրում Է շարժական հարթակ՝ կորպուսի վերնանիստում, որը հանդիպում Է արդի սմարթֆոններում: Եվ ահա այն, որ այն կարող Է նկարահանել եւ օգտագործվել սմարթֆոնից առանձին, իսկապես բացառիկ ֆունկցիա Է:
Հետաքրքիր Է, որ IFEA-ում օգտագործվում Է նաեւ հիմնական խցիկային բլոկը՝ երեք սենսորներից բաղկացած, բայց կոնցեպցիան ենթադրում Է, որ իրական սմարթֆոնները կարող են բավարարվել միակ նկարահանման մոդուլով:
Մոդուլը հանդերձված Է սեփական կուտակիչով եւ կարող Է օգագործվել, օրինակ, որպես Էքշն-խցիկ՝ կողմնակի ամրացմամբ. անշուշտ, սմարթֆոնի հետ անլար միացմամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Китайцы создали первый в мире смартфон со съемной камерой
Компания Vivo работает над первым в мире смартфоном, фронтальная камера которого будет съемной. Концептуальное устройствополучилонаграду за дизайн Red Dot Design Concept Award.
В смартфоне с именем IFEA разработчики по-своему решают проблему экрана без вырезов. Конструкция предполагает выдвижную площадку в верхней грани корпуса, что встречается в современных смартфонах. А вот то, что она может сниматься, держась на магнитах, и использоваться отдельно от смартфона — действительно уникальная функция.
Интересно, что в IFEA используется и основной камерный блок из трех сенсоров, но концепция предполагает, что реальные смартфоны могут обходиться единственным съемным модулем,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Модуль оснащен собственным аккумулятором и может использоваться, например, как экшн-камера со сторонним креплением. Разумеется, при беспроводном соединении со смартфоном.
О планах Vivo по выводу IFEA не сообщается. Однако наработанные решения в концепте могут быть использованы в будущих смартфонах компании.