Կամավորագրվողները կկարողանան պահպանել իրենց աշխատատեղերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Իմ քայլը» խմբակցության հեղինակած նախագծով առաջարկվում է կարգավորել զինծառայության բոլոր դեպքերում աշխատողի ու գործատուի միջև իրավահարաբերությունները:
Խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը նախագծի ներկայացման ընթացքում նշեց, որ այն միտված է զինվորական ծառայության բոլոր տեսակների հետ կապված հարաբերությունները կարգավորելուն, որն առաջանում է աշխատողի և գործատուի միջև՝ աշխատողին զինվորական ծառայության զորակոչելու դեպքերու: Այժմ կարգավորում կա միայն պարտադիր զինծառայության հետ կապված հարաբերություններում, սահմանվում է, որ նշված դեպքում գործատուն աշխատանքային պայմանագիրը լուծում է: Մնացած դեպքերում, երբ խոսքը վերաբերում է զորահավաքային զինծառայությանը, զորավարժություններին մասնակցելուն, կամավորագրվելուն ու մի շարք այլ դեպքերին, կարգավորումները բացակայում են:
Հերիքնազ Տիգրանյանը հավելեց, որ, ըստ նախագծի, կամավորագրվելու, զորավարժություններին մասնակցելու, զորահավաքային զինծառայության անցնելու դեպքերում աշխատողի աշխատատեղը պահպանվում է, նա ազատվում է աշխատանքային պարտականությունների կատարումից, իսկ վարձատրման հետ կապված հարցերը կարգավորվում են աշխատողի ու գործատուի համաձայնությամբ:

Добровольцы сохранят свои рабочие места
Добровольцы сохранят свои рабочие места. В Национальном собрании первым чтением принят проект закона О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Армения.
Как передает «Арменпресс», проектом фракции “Мой шаг” предлагается урегулировать правоотношения между работником и работодателем при всех случаях воинской службы.
Депутат от фракции “Мой шаг” Эрикназ Тигранян представила, что законопроект предлагает урегулировать правовые отношения между работником и работодателем во всех случаях прохождения военной службы.
“Этот проект направлен на регулирование отношений по всем видам военной службы, которые возникают между работником и работодателем в случае призыва работника на военную службу. В настоящее время урегулирование касается только отношений, связанных с прохождением воинской повинности, предусмотрено, что в этом случае работодатель расторгает трудовой договор. В других случаях, когда речь идет о призыве, участии в учениях, волонтерстве и в ряде других случаев, нет никаких регулирований”, - сказала Тигранян.
Эрикназ Тигранян отметила, что согласно проекту, в случае волонтерства, участия в учениях, прохождения воинской повинности за работником будет сохраняться место работы, он освобождается от обязанностей, а вопросы, связанные с оплатой труда, регулируются соглашением между работником и работодателем.