Տարբեր երկրների մշակութային կառույցներ Բունդեսթագին կոչ են արել նպաստել Արցախում կրակի դադարեցմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի և մի շարք այլ երկրների մշակութային հաստատությունների, գիտական կենտրոնների ղեկավարներ, քաղաքագետներ, լրագրողներ ու արվեստագետներ բաց նամակ են հղել Բունդեսթագի պատգամավորներին: Նրանք կոչ են անում նպաստել Արցախում կրակի, ինչպես նաև Թուրքիային զինամթերքի վաճառքի դադարեցմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուքի» պաշտոնական էջում տեղեկացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Փոխնախարարը զետեղել է բաց նամակի բովանդակությունը, որում ասվում է, որ դեռ 2016 թվականի հունիսի 2-ին երկար քննարկումներից հետո Բունդեսթագի պատգամավորները՝ ճնշող մեծամասնությամբ, դատապարտեցին Օսմանյան կայսրությունում հայերի և բնակչության մյուս խմբերի նկատմամբ հետապնդումները, որակեցին դրանք որպես ցեղասպանություն և ափսոսանք հայտնեցին Գերմանական կայսրության մասնակցության կապակցությամբ:
Նամակում շեշտվում է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Լեռնային Ղարաբաղում կրկին պատերազմ է. Թուրքիայի և Ադրբեջանի բացահայտ նեոօսմանյան կառավարությունների հրահրմամբ հայերին կրկին սպառնում է ոչնչացում: «Նախագահ Էրդողանը հանդես է գալիս Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների դեմ: Ոչ միայն Ստամբուլում, այլև նույնիսկ Բեռլինում հայերը ենթարկվում են թշնամական վերաբերմունքի և հարձակումների: Մենք ձեզ կոչ ենք անում չցուցաբերել անտարբերություն: Անցյալի հանդեպ կարեկցանք արտահայտելը ենթադրում է պատասխանատվություն ներկայի և ապագայի համար: Հրավիրում ենք ձեր ուշադրությունը Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության վրա: Եվրոպայի խորհրդում նախագահություն և ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում անդամակցություն ստանձնելով՝ Գերմանիայի կառավարությունը կրում է պատասխանատվություն և ունի գործիքներ պատերազմական իրավիճակի վրա ակտիվ ազդեցություն գործելու և մարդկային կյանքերը պաշտպանելու համար»,-ասվում է նամակում:
Հեղինակները Բունդեսթագի պատգամավորներին կոչ են անում աջակցել կրակի անհապաղ դադարեցմանը և Լեռնային Ղարաբաղում նոր միջազգային բազմակողմանի քայլերին:
«Մենք հանդես ենք գալիս կրակի անհապաղ դադարեցման, Թուրքիային զինամթերքի վաճառքի դադարեցման և լայնածավալ քաղաքական պատժամիջոցների կիրառման կոչով»,- շեշտել են նրանք:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ ռազմական գործողություններ է սկսել: Հրետակոծվում և հրթիռակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և Շուշին: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Շփման գծում ընթացող համառ մարտերում երկու կողմն ունեն մարդկային ուժի և սպառազինության կորուստներ. ադրբեջանական կորուստները մի քանի անգամ գերազանցում են հայկական կողմինը: Հայտնաբերվել են Թուրքիայի ներգրավվածության, Սիրիայից ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների տեղափոխման և Արցախի դեմ օգտագործմանփաստեր:

Учреждения культуры разных стран призвали Бундестаг содействовать прекращению огня в Арцахе
Руководители культурных учреждений, научных центров Германии и ряда других стран, политологи, журналисты и искусствоведы направили открытое письмо депутатам Бундестага. Они призывают прекратить продажу оружия Турции и содействовать прекращению огня в Арцахе.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook сообщил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ара Хзмалян.
Заместитель министра опубликовал содержание открытого письма, в котором говорится, что еще 2 июня 2016 года после долгих обсуждений депутаты Бундестага в подавляющем большинстве осудили преследования армян и других групп населения Османской империи, квалифицировали их как геноцид и выразили сожаление в связи с причастностью Германской империи.
В письме подчеркивается, что с 27 сентября 2020 года в Нагорном Карабахе идет очередная война. Подстрекательством очевидно неоосманских правительств Турции и Азербайджана армянам вновь грозит уничтожение. “Президент Эрдоган выступает против мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном. Не только в Стамбуле, но даже и в Берлине армяне подвергаются враждебному отношению и нападениям. Убедительно просим Вас не оставаться равнодушными. Выражение уважения к прошлому подразумевает ответственность за настоящее и будущее. Обращаем Ваше внимание к мирному населению Карабаха. Приняв председательство в Совете Европы, членство в Совете безопасности ООН, правительство Германии несет определенную ответственность, оно обладает инструментами для активного влияния на военное состояние”, - сказано в письме.
Авторы призывают депутатов Бундестага содействовать немедленному прекращению огня и к принятию новых шагов в вопросе Нагорного Карабаха.
“Мы выступаем с призывом к немедленному прекращению огня, прекращению продажи оружия Турции и применению широкомасштабных политических санкций”, - подчеркнули они.