Ալիևը սեփական երկրում գտնվում է ինֆորմացիոն բլոկադայի մեջ. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունն ունի հիմնավոր կասկածներ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը սեփական երկրում գտնվում է ինֆորմացիոն բլոկադայի կամ ապատեղեկատվության տիրույթում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 4-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ապատեղեկատվություն են տարածում հանրապետության նախագահը, նրա ընտանիքի անդամները, բարձր ղեկավարությունը: Մենք բոլոր հիմնավոր կասկածներն ունենք ենթադրելու, որ Ալիևը գտնվում է սեփական երկրում ինֆորմացիոն բլոկադայի կամ ապատեղեկատվության տիրույթում»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը նշեց, որ, փաստացի, Ադրբեջանի գերագույն գլխավոր հրամանատարը չի տիրապետում իրավիճակին կամ սխալ են զեկուցում, զեկուցում են կեղծ ինֆորմացիա, որը նա փորձում է օգտագործել:
Արծրուն Հովհաննիսյանն, անդրադառնալով առավոտյան Գյանջայի ռազմական օդանավակայանի ոչնչացմանը, նշեց, որ այսօր Ադրբեջանի Զինված ուժերը որևէ նշանակալի մարտավարական գործողություն չեն կարողացել իրականացրել, նաև այն պատճառով, որ չեզոքացվել էր ռազմական օդանավակայանից Թուրքիայի օդուժի օգնությունը:
«Ռազմական օդանավակայանին հասցված հարվածներից հետո տեսանք, որ Ադրբեջանական կողմը թքած ունի իր ժողովրդի վրա, քանի որ ոչ մի քայլ չէր ձեռնարկել բավական մեծ քաղաքի քաղաքացիական պաշտպանությունն ապահովելու համար»,- նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հոկտեմբերի 4-ին Արցախի Պաշտպանության բանակը ոչնչացրել է Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի ռազմական օդանավակայանը:

Ilham Aliyev has appeared in information blockade in his own country – military
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The Defense Ministry of Armenia has grounded suspicions that Azerbaijani president Ilham Aliyev has appeared in information blockade or zone of disinformation in his own country, ARMENPRESS reports representative of MoD Armenia Artsrun Hovhannisyan said in a press conference.
‘’The president of the country, his family members and the top leadership are spreading disinformation. We have all grounded suspicions to think that Aliyev has appeared in information blockade or zone of disinformation in his own country’’, Hovhannisyan said.
He said that, in fact, the Commander-in-chief of Azerbaijan has lost control of the situation or false information is reported to him.
Artsrun Hovhannisyan referred to the destruction of the military airport of Ganja, noting that today the Azerbaijani armed forces were unable to carry out any strategic operation today, and this is also because the support of the Turkish air force operating from that airport has been neutralized.
On October 4 Artsakh destroyed the military airport of Ganja, from where civilian and military infrastructures of both Artsakh and Armenia were regularly bombarded. A Turkish F-16 fighter jet downed an Armenian SU-25 jet in the Armenian air force on September 29. The F-16 was also operating from that airport.