Ալիևը սեփական երկրում գտնվում է ինֆորմացիոն բլոկադայի մեջ. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունն ունի հիմնավոր կասկածներ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը սեփական երկրում գտնվում է ինֆորմացիոն բլոկադայի կամ ապատեղեկատվության տիրույթում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 4-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ապատեղեկատվություն են տարածում հանրապետության նախագահը, նրա ընտանիքի անդամները, բարձր ղեկավարությունը: Մենք բոլոր հիմնավոր կասկածներն ունենք ենթադրելու, որ Ալիևը գտնվում է սեփական երկրում ինֆորմացիոն բլոկադայի կամ ապատեղեկատվության տիրույթում»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը նշեց, որ, փաստացի, Ադրբեջանի գերագույն գլխավոր հրամանատարը չի տիրապետում իրավիճակին կամ սխալ են զեկուցում, զեկուցում են կեղծ ինֆորմացիա, որը նա փորձում է օգտագործել:
Արծրուն Հովհաննիսյանն, անդրադառնալով առավոտյան Գյանջայի ռազմական օդանավակայանի ոչնչացմանը, նշեց, որ այսօր Ադրբեջանի Զինված ուժերը որևէ նշանակալի մարտավարական գործողություն չեն կարողացել իրականացրել, նաև այն պատճառով, որ չեզոքացվել էր ռազմական օդանավակայանից Թուրքիայի օդուժի օգնությունը:
«Ռազմական օդանավակայանին հասցված հարվածներից հետո տեսանք, որ Ադրբեջանական կողմը թքած ունի իր ժողովրդի վրա, քանի որ ոչ մի քայլ չէր ձեռնարկել բավական մեծ քաղաքի քաղաքացիական պաշտպանությունն ապահովելու համար»,- նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հոկտեմբերի 4-ին Արցախի Պաշտպանության բանակը ոչնչացրել է Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի ռազմական օդանավակայանը:

Алиев находится в информационной блокаде в собственной стране: Арцрун Ованнисян
У министерства обороны Армении есть обоснованные подозрения, что президент Азербайджана Ильхам Алиев находится в информационной блокаде или в атмосфере дезинформации в своей стране. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 4 октября заявил представитель Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
«Дезинформация распространяется президентом республики, членами его семьи и высшим руководством. У нас есть все основания подозревать, что Алиев находится в информационной блокаде или в атмосфере дезинформации в своей собственной стране», - сказал Ованнисян.
Представитель Минобороны отметил, что на самом деле верховный главнокомандующий Азербайджана не знает ситуации или ему сообщают неверную, ложную информацию, которую он пытается использовать.
Коснувшись разрушения военного аэропорта Гянджа утром, Арцрун Ованнисян отметил, что сегодня вооруженные силы Азербайджана не могут провести сколько-нибудь значимую тактическую операцию из-за нейтрализации турецких ВВС с военного аэропорта.
«После ударов по военному аэродрому мы увидели, что азербайджанская сторона не заботится о своем народе, так как не предприняла никаких шагов для обеспечения защиты гражданского населения большого города», - сказал Арцрун Ованнисян.