Սիրիան դատապարտում է հայկական հողերի նկատմամբ որևէ հարձակում. ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիան դատապարտում է հայկական հողերի նկատմամբ որևէ հարձակում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Ալ-Վաթան լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմն, իսկ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, նշել, որ Սիրիան միշտ եղել է խաղաղ լուծման կողմնակից:
«Սիրիան միշտ կողմնակից է եղել խաղաղ լուծմանը, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի որոշումներում, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի սկզբունքներում: Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունում Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպման ընթացքում նախարարը նշել է, որ ադրբեջանական զորքերը շփման գծի վրա ոտնձգություններ են կատարում, իսկ հայկական բանակն ինքնապաշտպանվում է: Նախարարն արժանի է համարել հիշատակել նաև, որ թուրքական F-16 տիպի ռազմական օդանավերն ու հրետանին էլ աջակցում են ադրբեջանական բանակին»,- ասել է դեսպանը:
Նանշել է, որ առաջիկա զարգացումները կարող են տարբեր լինել, նկատի ունենալով այն, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է և ՀՀ սահմանների նկատմամբ ոտնձգության դեպքում կազմակերպության այլ անդամ պետությունները` Ռուսաստանը, Բելառուսը և այլն, պարտավոր են ռազմական աջակցություն տրամադրել Հայաստանին:
Հաջ Իբրահիմն ընգծել է նաև այն, որ Թուրքիան միշտ ձգտում է ապակայունացնել իրավիճակը, լինի դա Սիրիայում, Իրաքում, Լիբիայում, Միջերկրական ծովի արևելքում, թե Կովկասի տարածաշրջանում:

As for the Nagorno Karabakh conflict, the Ambassador said Syria has always supported a peaceful solution.
“Syria has always supported a peaceful settlement enshrined in UN resolutions, as well as in the OSCE Minsk Group principles. During the meeting with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan at the Armenian MFA the minister stated that the Azerbaijani forces conduct encroachments on the Line of Contact, and the Armenian army carries out a self-defense. The minister also reminded that the Turkish f-16 jets and artillery assist the Azerbaijani army”, the Ambassador said.
He stated that the upcoming developments can be different, meaning the fact that Armenia is a CSTO member and in case of encroachment on Armenia’s borders, the other member states of the organization – Russia, Belarus, etc, must provide a military assistance to Armenia.
The Ambassador also noted that Turkey is trying to de-stabilize the Caucasian region following similar acts in Syria, Iraq, Libya and the Middle East.