ԱՀ և ՀՀ ԱԳՆ-ները համակարգված աշխատում են միջազգային կառույցների հետ՝ Բաքվի ագրեսիան կասեցնելու համար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկու հայկական պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները համակարգված աշխատանք են տանում համապատասխան միջազգային կառույցների հետ՝ ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
«2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում են ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ՝ շփման գծի ողջ երկայնքով։ Ադրբեջանական բանակի ռազմական հարձակումը ուղեկցվել է հրետանակոծություններով և օդային հարվածներով, այդ թվում՝ քաղաքացիական օբյեկտների և խաղաղ բնակչության ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝հրետակոծվել է ինչպես Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, այնպես էլ սահմանամերձ բնակավայրերը։ Գնդակոծությունների արդյունքում խաղաղ բնակչության շրջանում կան զոհեր։
Ադրբեջանականկողմի գործողությունները Արցախի Հանրապետության դեմ ուղղված ագրեսիայի ակտ են։ Արցախի Հանրապետությունը ՄԱԿ կանոնադրության դրույթների համաձայն՝ իրականացնում է իր ինքնապաշտպանության անկապտելի իրավունքըև ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ագրեսիան ետ մղելու և տարածաշրջանում խաղաղություն վերականգնելու համար։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունն ուղիղ կապի մեջ է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներընույնպեսիրազեկվել են Ադրբեջանի կողմից զինված հարձակման մասին: Երկու հայկական պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները համակարգված աշխատանք են տանում համապատասխան միջազգային կառույցների հետ՝ ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու նպատակով։
Զինված հարձակմանը նախորդել են Ադրբեջանի իշխանություններիկողմից հայկական կողմերի և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի հրապարակային թիրախավորումը,Արցախի Հանրապետության դեմ ուժի կիրառման բացահայտ սպառնալիքները, ինչպես նաև զինված ուժերի շփման գծում հոկտեմբերի 1-ին նախատեսվածԵԱՀԿ դիտարկման անցկացման մերժումը: Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարություննամբողջական պատասխանատվություն է կրում ագրեսիայի հանցագործության համար՝ միջազգային իրավունքի նորմերիհամաձայն:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ Ադրբեջանի նմանատիպ քաղաքականությունն ուղղակի սպառնալիք է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը: Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան ոչ մի կասկած չի թողնում, որ հակամարտությունն ուժի միջոցով լուծելու Ադրբեջանի փորձերին միջազգային հանրության կողմից ամենաարդյունավետ պատասխանըԱրցախի Հանրապետության ճանաչումն է»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

МИД  РА и Арцаха согласуют работу с международными организациями для пресечения агрессии Баку
Министерства иностранных дел двух армянских государств согласовывают действия с соответствующими международными организациями, чтобы остановить азербайджанскую агрессию.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Республики Арцах.
«27 сентября 2020г. Вооруженные силы Азербайджана нанесли широкомасштабный удар по позициям Армии обороны Республики Арцах на всей линии соприкосновения. Военное нападение азербайджанской армии сопровождалось артиллерийскими обстрелами, ударами авиации, в том числе по гражданским объектам и по мирному населению. В частности, обстрелу подверглась как столица Республики Арцах Степанакерт, так и приграничные населенные пункты. В результате обстрела есть жертвы среди мирного населения.
Действия азербайджанской стороны являются актом агрессии против Республики Арцах. Республика Арцах, в соответствии с положениями Устава ООН, осуществляет свое неотъемлемое право на самооборону, принимает все необходимые меры для отражения агрессии и восстановления мира в регионе.
Министерство иностранных дел Республики Арцах поддерживает прямой контакт с личным представителем Действующего председателя ОБСЕ. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ также были проинформированы о вооруженном нападении со стороны Азербайджана. Министерства иностранных дел двух армянских государств координируют свои действия с соответствующими международными организациями, чтобы остановить агрессию Азербайджана.
Вооруженному нападению предшествовала публичная атака со стороны Азербайджана на армянские стороны и процесс мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, явные угрозы применения силы против Республики Арцах, а также отказ от проведения мониторинга ОБСЕ на линии соприкосновения, запланированный на 1 октября. Военно-политическое руководство Азербайджана несет полную ответственность за преступление агрессии в соответствии с нормами международного права.
Власти Республики Арцах неоднократно заявляли, что такая политика Азербайджана является прямой угрозой миру и безопасности в регионе. Очередная агрессия Азербайджана против Республики Арцах не оставляет никаких сомнений в том, что наиболее эффективным ответом международного сообщества на попытки Азербайджана разрешить конфликт силой является признание Республики Арцах», - говорится в заявлении.