Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի ժամը 23:00-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի, ավարտեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդության հարցի քննարկումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ծառուկյանը՝ նշելով, որ սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 23։00-ին դատարանը կհրապարակի որոշումը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, հունիսի 21-ին մերժել է Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությունը՝ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ։ Այս որոշումը Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է և գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:

Court to announce ruling in Gagik Tsarukyan remand motion at 23:00
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Judge Mnatsakan Martirosyan of the Yerevan Court of General Jurisdiction will announce the decision over lawmakerGagik Tsarukyan’s potential pre-trial restriction at 23:00, September 25.
The National Security Service (NSS) has filed a motion requesting the court to issue an arrest warrant and remand Tsarukyan in pre-trial detention.
Tsarukyan, the leader of the opposition Prosperous Armenia party and a Member of Parliament, is charged with vote buying which allegedly took place during the 2017 general election. Tsarukyan and his party deny the accusations.
He was stripped off parliamentary immunity in June. Later, a court denied the NSS request to arrest Tsarukyan. Afterwards, an appeals court ordered a renewed examination and sent the case to the court of first instance.