Հռչակագիր, հուշամեդալներ. Պատմության թանգարանը սերունդներին է փոխանցում անկախության գանձերը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուշամեդալներ, թղթադրամներ, արխիվային լուսանկարներ, մետաղադրամներ, երաժշտական գործիքներ, բազմաթիվ փաստաթղթեր և ի վերջո՝ անկախության հռչակագիրը. այս և մի շարք այլ ցուցանմուշներ, որոնք Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության անկախության ապացույցն են, պահվում և պահպանվում են Հայաստանի պատմության թանգարանի Երրորդ Հանրապետության սրահում, որը մշտապես պատրաստ է իր հյուրընկալ դռները բացել բոլոր հետաքրքրասերների առաջ:
Թանգարանի Նոր և նորագույն պատմության բաժնի վարիչ Սեդա Գալստյանն «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում փաստում է, որ սրահում ներկայացված բոլոր ցուցանմուշները հետաքրքիր են և կարևոր. դրանցից յուրաքանչյուրը Հայաստանի Երրորդ Հանրապետություն անկախության վկան է: Թերևս դա է պատճառը, որ Գալստյանը դժվարությամբ առանձնացրեց ցուցանմուշներից մի քանիսը, որոնց շուրջ ծավալվեց մեր զրույցը:
«Երբ ձեռք բերեցինք անկախության հռչակագիրը, որի մասին բազմիցս խոսվել է, դրա հետ մեզ հասավ նաև այն գրիչը, որով նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ստորագրել է այն: Դրան կից 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի հանրաքվեի քվեաթերթիկն է, որում հստակ գրված է. «Համաձայն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ ժողովրդավարական պետություն ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս»: Մենք գիտենք, որ մեր բնակչության 2 մլն 43 հազարն «այո» ասաց անկախությանը: Այդ ժամանակ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը՝ Վազգեն Առաջինը, հանդես եկավ անկախ պետություն ունենալու կոչով, և այդ ուղերձի բնօրինակը նույնպես այստեղ է, որի կողքին կաթողիկոսի անձնագիրն է՝ Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության համար մեկ անձնագիրը»,-ներկայացրեց Գալստյանը:
Թանգարանը ՀՀ կենտրոնական բանկի հետ համագործակցության արդյունքում ձեռք է բերում հուշադրամների, կրծքանշանների, մեդալների յուրատիպ ցուցանմուշներ, որոնք վերաբերում են խոշոր դինաստիաներին, հոբելյանական տարեթվերին, քաղաքական, հասարակական գործիչներին, հանրահայտ անձանց, որոնք իրենց ներդրումն են ունեցել անկախության կայացման գործում: Ցուցանմուշներից հատկապես հետաքրքիր է Արտաշեսյանների դինաստիային վերաբերող 1993 թվականին թողարկված արծաթե մեդալը:
Առանձնահատուկ են նաև թանգարանում պահվող այն շքանշանները, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի կողմից են տրվում: Խոսքը պետական պարգևների մասին է. դրանք նույնպես հանձնվել են այն մարդկանց, որոնք մեծ դերակատարություն են ունեցել Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության կայացման հարցում: Թանգարանում ընդամենը 17 ցուցանմուշ է՝ Հայաստանի ազգային հերոս, Մարտական խաչ շքանշանը, Երկրորդ աստիճանի մարտական խաչ շքանշանը, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց, Տիգրան Մեծ և այլ շքանշաններ:
Սեդա Գալստյանը շեշտեց, որ զբոսաշրջիկները մշտապես մեծ ուշադրությամբ են դիտում բոլոր ցուցանմուշներն ու ծանոթանում դրանց, սակայն հատկապես երկար են կանգնում շեփորի մոտ, որով ժամանակին ազդարարվում էր հավաքների սկիզբը, հնչում էր «Ինչո՞ւ է աղմկում գետը» կինոնկարի երաժշտությունը, և հեռվից, երբ մարդիկ լսում էին երաժշտության ելևէջները, հավաքվում էին, դառնում մի բռունցք: Փաստորեն բոլոր հավաքներն անցնում էին այդ երաժշտության հնչյունների ներքո: Շեփորը մեզ նվիրել է շեփորահարը՝ Աշոտ Միրզոյանը, որն այժմ բնակվում է ԱՄՆ-ում, բայց հաճախ է գալիս Հայաստան, այցելում թանգարան և դիտում գործիքը, հիշում դրա հետ կապված պատմությունները: Շեփորի կողքին հավաքները վառ կերպ ներկայացնող լուսանկարներն են, որոնց հեղինակը մեր թանգարանի լուսանկարիչ Վռամ Հակոբյանն է»,-տեղեկացրեց նա:
Ցուցասրահի «Անկախության զինվորները» խորագրով ցուցափեղկում կարելի է գտնել Վազգեն Սարգսյանի՝ 1992 թվականի հեռուստաելույթի տեքստը: Սարգսյանը կազմեց մահապարտների ջոկատը, որը ղեկավարում էր ինքը, կազմվեցին կամավորական ջոկատներ, խմբեր: Ներկայացված են ջոկատների անդամների, նրանց ղեկավարների անունները: «Ցուցադրված են Երկրապահ կամավորականների միության պարգևները: Սպարապետի շքանշանը, որն ստացել է Վազգեն Սարգսյանը, Հայաստանի երկրապահ հուշամեդալը, որը տրվում էր երկրապահ զինվորներին: Այստեղ է նաև Շուշիի ազատագրման քարտեզը, որը թանգարանին է նվիրել Արցախի հերոս Արկադի Տեր-Թադևոսյանը»,-շեշտեց Գալստյանը:
Բոլոր ցուցանմուշների մեջ գեղեցկությամբ հատկապես աչքի է ընկնում Հայաստանի ոսկյա զինանշանը՝ պատված ադամանդներով: Գալստյանի խոսքով՝ այն նույնպես գրավում է այցելուների ուշադրությունը:
Նա նշեց, որ թանգարանի ֆոնդերը համալրվելու են նաև 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությանը վերաբերող ցուցանմուշներով: «Համագործակցում ենք տարբեր կառույցների և անձանց հետ ու վստահ ենք, որ այդ համագործակցության արդյունքում մեր ֆոնդերը կհարստանան նոր նյութերով: Դա շատ կարևոր է, քանի որ մեր օրերն են, և շատ ժամանակ չի անցել այդ իրադարձություններից»,-եզրափակեց Սեդա Գալստյանը:
Հայաստանի Անկախության հռչակագիրն ընդունվել է 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայաստանի Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում: Խորհրդարանի որոշմամբ` 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին անցկացվել է ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և անկախ պետականություն հռչակելու մասին հանրաքվե:
Հանրաքվեն անցկացվել է խորհրդային ընտրական օրենսգրքով և անցել ազատ ու թափանցիկ: Ընտրություններից երկու օր անց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է քվեարկության արդյունքները, ըստ որոնց՝ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող 2 մլն 163 հազար 967 մարդուց քվեարկությանը մասնակցել էր 2 մլն 56 հազար 792-ը, այսինքն՝ քաղաքացիների 95,5 տոկոսը: Անկախ ապրելուն կողմ էր քվեարկել 2 մլն 42 հազար 617 հոգի, դեմ` ընդամենը 0,46 տոկոսը: Որ հանրաքվեն անցկացվել էր արդար ու թափանցիկ, վկայում էր 25 երկրից գրանցված 117 դիտորդ: Հայաստանի Հանրապետությունն իր անկախությունը փաստացիորեն հռչակել է այն ժամանակ, երբ ԽՍՀՄ փլուզումն արդեն գրեթե անկասելի գործընթաց էր:

Декларация, памятные медали: Музей истории передает поколениям сокровища независимости
Памятные медали, банкноты, архивные фотографии, монеты, музыкальные инструменты, многочисленные документы и, наконец, Декларация о независимости. Эти и ряд других экспонатов, являющихся свидетельством независимости Третьей Республики Армения, хранятся и будут храниться в зале Третьей Республики Музея истории Армении, который всегда готов открыть свои гостеприимные двери перед всеми интересующимися людьми.
Заведующая отделом новой и новейшей истории музея Седа Галстян в беседе с корреспондентом «Арменпресс» отметила, что все представленные в зале экспонаты интересны и важны. Пожалуй, в этом причина того, что Галстян с трудом выделила некоторые экспонаты, вокруг которых и развернулась наша беседа.
“Когда мы приобрели Декларацию о независимости, о которой неоднократно говорилось, с ней получили и ту ручку, которой президент Левон Тер-Петросян подписал ее. К ней прилагался и избирательный бюллетень референдума 21 сентября 1991 года, в котором четко было написано: “Согласны ли Вы, что Республика Армения должна быть независимым демократическим государством за пределами СССР?” Мы знаем, что 2 миллиона 43 000 избирателей нашей страны сказали “да” независимости. Тогда Католикос Всех Армян Вазген I выступил с призывом о независимом государстве, и оригинал этого послания также хранится здесь, рядом с которым паспорт Католикоса - паспорт номер Третьей Республики Армения”, - представила Галстян.
В результате сотрудничества с Центральным банком Республики Армения музей приобретает своеобразные экспонаты памятных монет, значков, медалей, которые относятся к крупным династиям, юбилейным датам, политическим, общественным деятелям, известным лицам, внесшим свой вклад в становление независимости. Из экспонатов особенно интересна серебряная медаль, выпущенная в 1993 году, изображающая династию Арташесидов.
Особенными являются и хранящиеся в музее ордена, которые вручаются президентом Республики Армения. В музее всего 17 экспонатов – “Национальный герой Армении”, “Орден Боевого Креста”, “Орден Боевого Креста второй степени”, “Орден Святого Месропа Маштоца”, “Тиграна Великого” и другие ордена.
Седа Галстян подчеркнула, что туристы всегда с большим вниманием осматривают все экспонаты и знакомятся с ними, однако особенно долго стоят у трубы, которая в свое время провозглашала о начале собраний, звучала музыка из кинофильма “О чем шумит река”, и когда люди слышали эту мелодию, они собирались, становились единым кулаком. Практически все собрания проводились под эту музыку. Трубу нам подарил трубач Ашот Мирзоян, который сейчас живет в США, но часто приезжает в Армению, посещает музей, смотрит на инструмент, вспоминает истории, связанные с ним. “Ярко представлены фотографии рядом с трубой, автором которых является наш музейный фотограф Врам Акопян”, - сказала она.
Текст выступления Вазгена Саркисяна по телевидению в 1992 году можно найти в выставочном зале под названием “Солдаты независимости”. Саркисян сформировал отряд смертников, который он возглавил, были сформированы и и другие добровольческие отряды и группы. Приведены имена членов отряда и их руководителей. “Выставлены награды Союза добровольцев “Еркрапа”. Приказ главнокомандующего, которым был награжден Вазген Саркисян, медаль “Еркрапа” Армении, вручаемая воинам “Еркрапа”. “Вот карта освобождения Шуши, которую подарил музею герой Арцаха Аркадий Тер-Тадевосян”, - показала Галстян.
Среди всех экспонатов своей красотой выделяется Золотой герб Армении, усыпанный бриллиантами. По словам Галстян, он также привлекает внимание посетителей.
Она отметила, что фонды музея пополнятся и экспонатами, связанными с Бархатной революцией в Армении 2018 года. “Мы сотрудничаем с различными структурами и лицами и уверены, что в результате этого сотрудничества наши фонды обогатятся новыми материалами. Это очень важно, поскольку это наша современность, и еще не прошло достаточно времени с этих событий”, - сказала Седа Галстян.
Декларация о независимости Армении была принята 23 августа 1990 года на первой сессии Верховного Совета Армении.
Спустя два дня после выборов Центральная избирательная комиссия опубликовала результаты голосования, согласно которым из 2 млн 163 967 человек, имеющих право на участие в референдуме, в голосовании приняли участие 2 млн 56 792, то есть 95,5% граждан. За независимость проголосовали 2 миллиона 42 617 человек, против - 0,46%. 117 зарегистрированных наблюдателей из 25 стран подтвердили, что референдум прошел честно и прозрачно. Республика Армения фактически провозгласила свою независимость в то время, когда распад СССР был уже практически необратимым процессом.