Հայտնի են 2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հինգերորդ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա մրցանակը շնորհում է Ֆարթուն Ադանին եւ Իլվադ Էլմանին. մայր եւ դուստր Սոմալիում ղեկավարում են «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներ՝ նրանց շնորհվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է տալիս՝ շարունակելու մարդասիրության շղթան եւ աջակցելու իրենց ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։ Ֆարթուն Ադանը եւ Իլվադ Էլմանն ընտրել են երեք կազմակերպություն՝ «Love Does», «Փանզի» հիմնադրամ եւ «Փրաջվալա», որոնք պայքարում են ազատության եւ մարդու իրավունքների համար, առաջնային բուժօգնություն տրամադրում մարգինալ խմբերին եւ փրկում սեռական թրաֆիքինգի զոհերին։ Հենց այս կազմակերպություններն էլ կդառնան մեկ միլիոն դոլար մրցանակի շահառուները։
Ֆարթուն Ադանը եւ Իլվադ Էլմանն ընտրվել են 2020 թ. «Ավրորայի» հերոսներից, որոնք հայտարարվեցին 2020 թ. ապրիլի 24-ին: Բացի սոմալացի իրավապաշտպաններից, բացառիկ հերոսների թվում էին նաեւ Կոնգոյից ակտիվիստ Անժելիկ Նամայկան, փախստականներին բաց ծովում փրկող Սոֆի Բոն եւ Կլաուս Ֆոգելը եւ Աֆղանստանից մանկավարժ Սաքինա Յակուբին:
Առ այսօր «Ավրորան» ձեռնարկել եւ աջակցել է բազմաթիվ նախագծերի ավելի քան 30 երկրում, որոնցից օգտվում է շուրջ մեկ միլիոն մարդ, որոնք տառապում են պատերազմի վայրագությունների, սովի, առողջապահության պակասի, ցեղասպանության կամ մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների հետեւանքով: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից եւ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների՝ «Ավրորա» մրցանակը ձգտում է ընդլայնել համաշխարհային մարդասիրական շարժումը՝ շարունակելով երախտագիտության շղթան աշխարհով մեկ:
Երկար տարիներ Ֆարթուն Ադանը եւ Իլվադ Էլմանը պաշտպանում են կանանց իրավունքները, նպաստում խաղաղաշինությանը եւ իրականացնում մանկահասակ զինվորների վերականգնողական աշխատանքներ: Նրանք համաշխարհային ճանաչման են արժանացել իրենց քաջության, համառության եւ Սոմալիի ժողովրդին նվիրվածության համար։
«Ֆարթուն Ադանը եւ Իլվադ Էլմանը մարմնավորում են «Ավրորա» մրցանակի ոգին եւ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» մեր գաղափարախոսությունը: Ես ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ արտահայտելու մեր խորին հիացմունքը եւ գնահատանքն այն աշխատանքի համար, որ նրանք անում են Սոմալիում: Նրանք երկրորդ հնարավորություն, ապագայի հույս են տալիս մարդկանց, ոգեշնչում՝ վարելու ավելի իմաստալից կյանք: Նրանց խիզախությունը, անձնազոհությունը, այլասիրությունը, իդեալիզմը, ինչպես նաեւ կատարած աշխատանքն արտացոլում են «Ավրորա» համաշխարհային շարժման արժեքները»,- նշեց Նյու Յորքի Կառնեգի կորպորացիայի նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը:
Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին իր տեսաուղերձում, որում հայտարարում է դափնեկիրներին, ասաց. «2020 թ. ծանր տարի էր, բայց ինչպես բոլոր ճգնաժամերը` այն եւս միավորեց մեզ: Կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում Ֆարթունի եւ Իլվադի նման բազմաթիվ մերօրյա հերոսներ ի հայտ եկան, որոնք հիշեցնում են մեզ համընդհանուր մարդկայնության մասին»:
«Վերջին հինգ տարում «Ավրորան» տարածել է այն գաղափարը, որ բարի գործերը կարող են փոփոխություն բերել, երբ դրանք իրար են գումարվում, իսկ Ֆարթունի եւ Իլվադի խիզախությունը դրա վառ վկայությունն է»,- ավելացրեց Հարվարդի պրոֆեսոր, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Սամանտա Փաուերը:
Անցած տարիներին «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներ են եղել բուրունդացի ակտիվիստ Մարգարիտ Բարանկիցեն (2016 թ.), ամերիկացի բժիշկ եւ միսիոներ Թոմ Քաթինան (2017 թ.), ռոհինջա իրավապաշտպան Չո Լա Աունը(2018 թ.) եւ եզդի ակտիվիստ Միրզա Դինային (2019 թ.):
2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին տեղի կունենա «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» հատուկ առցանց միջոցառում, որը կհեռարձակվի Նյու Յորքի հանրային գրադարանից՝ մեծարելով «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներին եւ հարգանքի տուրք մատուցելով Նյու Յորք քաղաքի՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին: 2021 թ․ մարտին Նյու Յորքում տեղի կունենա նաեւ ոչ առցանց միջոցառում, որը կուղեկցվի էկումենիկ արարողությամբ՝ նվիրված կորոնավիրուսի զոհերի հիշատակին:
Միջոցառումների ընթացքում հավաքված միջոցները կօգնեն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը եւ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներին՝ շարունակելու իրենց գործը: Դուք կարող եք միանալ «Ավրորային» եւ աջակցել «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» շարժմանը ձեր նվիրատվությամբ։ Իմացեք ավելին՝ այցելելով www.auroraprize.org:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի մասին
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաքելությունն է ճանաչման արժանացնել եւ աջակցել նրանց, ովքեր վտանգի են ենթարկում սեփական կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որպեսզի փրկեն այն մարդկանց կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որոնք տառապում են հակամարտությունների, մարդկության դեմ իրագործվող հանցագործությունների կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումների հետեւանքով։ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն ընտրվում է ըստ ցուցաբերած խիզախության, նվիրումի եւ ունեցած ազդեցության: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին ամեն տարի 2015-2023 թթ. (ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝ 1915-1923 թթ.) շնորհվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում նրան շարունակելու նվիրատվության շղթան եւ աջակցելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։

Fartuun Adan and Ilwad Elman from Somalia named 2020 Aurora Prize Laureates
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS (Press Release, IDea). The Aurora Humanitarian Initiative awarded the fifth annual Aurora Prize for Awakening Humanity to Fartuun Adan and Ilwad Elman, the mother and daughter team who lead the Elman Peace and Human Rights Centre in Somalia.
As Aurora Prize Laureates, they will receive a US $1,000,000 award and a unique opportunity to continue the cycle of giving by supporting the organizations that have inspired their humanitarian action. Fartuun Adan and Ilwad Elman have selected three organizations – Love Does, Panzi Foundation, and Prajwala – that fight for freedom and human rights, provide healthcare to marginalized populations, and save victims of sex-trafficking to be the beneficiaries of their million dollar prize.
Fartuun Adan and Ilwad Elman were chosen among the 2020 Aurora Humanitarians, or finalists, announced on April 24, 2020. Besides the Somali human rights defenders, these outstanding heroes include Congolese activist Angélique Namaika, refugee rescuers Sophie Beau and Klaus Vogel, and educator Sakena Yacoobi from Afghanistan.
To date, Aurora has launched or supported numerous projects in nearly 30 countries, benefitting almost a million people suffering from the atrocities of war, famine, lack of healthcare, genocide or human rights violations. Granted on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Prize seeks to expand the global humanitarian movement by enabling humanitarians worldwide to continue the cycle of giving.
Fartuun Adan and Ilwad Elman have been protecting women’s rights, promoting peacebuilding, and rehabilitating child soldiers for many years. Their courage, resilience, and unwavering commitment to the people of Somalia has brought this mother and daughter team global recognition.
“Fartuun Adan and Ilwad Elman embody the spirit of the Aurora Prize and our philosophy of Gratitude in Action, and we are delighted with this opportunity to express our deepest admiration and appreciation to them for the amazing work they are doing in Somalia. They give people a second chance, hope for the future, and inspiration to lead a meaningful life. Their courage, self-sacrifice, altruism, idealism, as well as actions on the ground reflect the values of the global Aurora movement,” noted Vartan Gregorian, President of Carnegie Corporation of New York, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, and Member of the Selection Committee.
Lord Ara Darzi, Co-Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London and Chair of the Aurora Prize Selection Committee, noted in his video announcement of the Laureates, “2020 has been a tumultuous year, but as with all crises, it has brought us together. Amidst the COVID-19 pandemic, many new modern-day heroes like Fartuun Adan and Ilwad Elman emerged, reminding us of our common humanity.”
“For the last five years, Aurora has been spreading the message that acts of kindness make a difference when you add them up, and Fartuun’s and Ilwad’s courageous activism is a vivid testament to that,” said Samantha Power, Harvard professor, former U.S. Ambassador to the United Nations and Aurora Prize Selection Committee member.
Previous Aurora Prize Laureates include Burundian activist Marguerite Barankitse (2016), American physician and missionary Dr. Tom Catena (2017), Rohingya human rights campaigner Kyaw Hla Aung (2018) and Yazidi activist Mirza Dinnayi (2019).
On October 19, 2020, a special Gratitude in Action virtual event will be broadcast live from the New York Public Library to celebrate Aurora’s fifth anniversary by honoring the Aurora Prize Laureates and paying tribute to New York City COVID-19 heroes. A live event will also be held in March 2021 in New York City, along with an ecumenical service to commemorate those who fell victim to the coronavirus.
The funds raised at the events will help to continue the efforts of the Aurora Humanitarian Initiative and the Aurora Prize Laureates. You can join Aurora and support Gratitude in Action by making a contribution and learn more at www.auroraprize.org.
The Aurora Prize for Awakening Humanity is a global humanitarian award. Its mission is to recognize and support those who risk their own lives, health or freedom to save the lives, health or freedom of others suffering as a result of violent conflict, atrocity crimes or other major human rights violations. The Aurora Prize Laureate is selected based on the nominee’s demonstration of courage, commitment and impact. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is honored each year between 2015 and 2023 (in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) with a US $1,000,000 award, which gives the Laureate a unique opportunity to continue the cycle of giving and support the organizations that have inspired their humanitarian action