ՀՀ Սահմանադրական դատարանը երեք նոր դատավոր ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի Սահմանադրական դատարանի դատավորների պաշտոնում ընտրեց Երվանդ Խունդկարյանին, Էդգար Շաթիրյանին և Արթուր Վաղարշյանին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածությունն առաջադրել էր Դատավորների ընդհանուր ժողովը, Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը՝ ՀՀ նախագահը, Էդգար Շաթիրյանինը՝ կառավարությունը:
Երվանդ Խունդկարյանն ընտրվեց՝ ստանալով 84 կողմ, 2 դեմ ձայներ, Արթուր Վաղարշյանը՝ 86 կողմ, 1 դեմ, Էդգար Շաթիրյանը՝ 85 կողմ, 3 դեմ ձայներով:
Ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները քվեարկության չեն մասնակցել:
Արդեն ընտրված դատավորներն իրենց լիազորությունը ստանձնում են ԱԺ-ում երդման պահից: Ինչպես տեղեկացրեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ նրանցից երկուսի մոտ այս պահին աշխատանքի հետ կապված անհամատեղելիության խնդիր կա: «Արդեն դատավորները պետք է դիմում գրեն՝ իրենց աշխատանքից դուրս գալու համար, որից հետո կկազմակերպենք երդման արարողությունն ԱԺ-ում»,-ասաց Միրզոյանը:
Ազգային ժողովը հունիսի 22-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել էր «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգամավորների կողմից ներկայացված Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, որով առաջարկվում էր փոխարինել Սահմանադրական դատարանի նախագահին և ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամներին: Սահմանադրական փոփոխությունները ուժի մեջ մտնելուց հետո Հրայր Թովմասյանն այլևս ՍԴ նախագահ չէ, իսկ Ֆելիքս Թոխյանը, Հրանտ Նազարյանը եւ Ալվինա Գյուլումյանը ՍԴ անդամներ կամ դատավորեր չեն։

All three candidates for high court justices confirmed by parliament as opposition boycotts voting
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. All three candidates nominated to the three vacant positions of Constitutional Court judges were confirmed to the posts by parliament.
The three candidates – Yervand Khundkaryan, Artur Vagharshyan and Edgar Shatiryan, were nominated by the General Assembly of Judges, the President of Armenia Armen Sarkissian, and the Cabinet respectively.
All three candidates passed the confirmation vote with near-unanimous results. However, the two opposition parties – Prosperous Armenia (BHK) and Bright Armenia (LHK), boycotted the voting, claiming that the entire process is taking place with violations.
The three justices will officially assume office in an inauguration ceremony in parliament.
Yervand Khundkaryan, Artur Vagharshyan and Edgar Shatiryan were nominated for the positions to replace justices Felix Tokhyan, Hrant Nazaryan, and Alvina Gyulumyan, who were ousted after the parliament passed on June 22 the ruling bloc’s constitutional amendments on suspending their powers. The chief justice of the high court, Hrayr Tovmasyan, was also suspended. His position remains vacant.