«Բարգավաճ Հայաստան»-ը չի մասնակցի ՍԴ դատավորների ընտրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու Սահմանադրական դատարանի դատավորների ընտրությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ սեպտեմբերի 14-ի նիստում հայտնեց Նաիրա Զոհրաբյանը՝ թեկնածությունների հարցը քննարկելուց առաջ:
«Մենք որոշել ենք և չենք մասնակցելու Սահմանադրական դատարանի դատավորների ընտրությանը: Քանիցս ասել ենք՝ այստեղ խախտված են հստակ ընթացակարգեր»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Նաև ինչպես «Բարգավաճ Հայաստան»-ը, այնպես էլ «Լուսավոր Հայաստան»-ը դժգոհեցին, որ թեկնածուները խմբակցությունների հետ հանդիպումներ չեն նախաձեռնել:
Ազգային ժողովը հունիսի 22-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել էր «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգավորների կողմից ներկայացված Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, որով առաջարկվում էր փոխարինել Սահմանադրական դատարանի նախագահին և ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամներին: Սահմանադրական փոփոխությունները ուժի մեջ մտնելուց հետո Հրայր Թովմասյանն այլևս ՍԴ նախագահ չէ, իսկ Ֆելիքս Թոխյանը, Հրանտ Նազարյանը եւ Ալվինա Գյուլումյանը ՍԴ անդամ կամ դատավոր չեն։ՍԴ երեք դատավորների թափուր տեղի համար իրենց թեկնածուներին առաջադրել են կառավարությունը, ՀՀ նախագահը և Դատավորների ընդհանուր ժողովը:Դատավորների ընդհանուր ժողովի թեկնածուն է Երվանդ Խունդկարյանը, ՀՀ նախագահինը՝ Արթուր Վաղարշյանը, կառավարությանը՝ Էդգար Շաթիրյանը:

Opposition Prosperous Armenia opts out from confirmation vote of high court justices
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. The opposition Prosperous Armenia (BHK) faction of parliament opted out from the confirmation voting of the three candidates to the Constitutional Court.
“We’ve made our decision and we won’t participate in the election of the Constitutional Court judges,” Prosperous Armenia lawmaker Naira Zohrabyan said at the September 14 plenary session. “We’ve numerously said that clear procedural violations have taken place here.”
The other opposition party, Bright Armenia (LHK), joined BHK in complaining that the candidates for the high court haven’t initiated meetings with the factions.
The three candidates – Yervand Khudkaryan, Artur Ayvazyan and Edgar Shatiryan – nominated by the General Judicial Assembly, President Armen Sarkissian and the Cabinet respectively, are presented for the positions to replace justices Felix Tokhyan, Hrant Nazaryan, and Alvina Gyulumyan, who were ousted after the parliament passed on June 22 the ruling bloc’s constitutional amendments on suspending their powers. The chief justice of the high court, Hrayr Tovmasyan, was also suspended.