Ջրի վարակազերծումից մինչև անհատական հիգիենայի պահպանում. ինչ նորմեր են գործում լողավազաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամառային հանգստի շրջանում այցելուների մեծ ներհոսքը նկատի առնելով՝ ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը (ԱԱՏՄ) տնտեսավարողներին հորդորում է պահպանել սանիտարական և համաճարակաբանական նորմերը, մասնավորապես, լողավազանների թույլատրելի միանվագ ծանրաբեռնվածությունը։
«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին տեսչական մարմնից:
Հյուրանոցային օբյեկտներում մի շարք վարակների տարածման ամենահավանական հատվածներից են լողավազաններն ու բաղնիքները։ Այսպիսով, տեսչական մարմինը հորդորում է պահպանել բոլոր նորմերը:
Մասնավորապես, ավազանի ջուրը պարտադիր պետք է վարակազերծված լինի: «Լողավազանի ջրի մանրէազերծումն իրականացվում է քլորացման միջոցով, օզոնացման միջոցով, ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներով, բրոմացումով»,- նշել է ԱԱՏՄ հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության վարչության ավագ մասնագետ Լիլիթ Հունանյանը:
Մեծահասակների լողավազանում ջրի ջերմաստիճանը 24-26 աստիճան C պետք է լինի, երեխաների ավազանում՝ 30: Մեծահասակների լողավազաններում 1 մարդուն անհրաժեշտ ջրի հայելու նորմատիվ մակերեսը 5,0-8,0 քմ է, երեխաներինը՝ 4,0- 5,0 քմ: Ավազանի ջրի վերին աղտոտված շերտի հեռացման համար ավազանի պատերին պետք է լինեն ջրահեռացման ջրհորդաններ: Լողավազանի (բաղնիքի) ցնցուղարան ու դահլիճ արգելվում է մտնել հագուստով, կոշիկներով, իսկ ավազան` առանց ցնցուղ ընդունելու: Լողավազանում (բաղնիքում) պետք է հաճախորդներին տրվեն միայն միանվագ օգտագործման հողաթափեր և անհատական օգտագործման, փաթեթավորված հիգիենիկ պարագաներ` օճառ, սպունգ, սպիտակեղեն և այլն: Լողավազանի բուժշխատողը պարտադիր ամեն օր արտաքին զննություն պետք է իրականացնի՝ միկոզի և այլ մաշկային վարակիչ հիվանդությունների ախտանիշերով անձանց լողավազանից օգտվելը չթույլատրելու համար։ Լողավազան հաճախող նախադպրոցական և ցածր դպրոցական հասակի երեխաները պարտադիր պարբերաբար պետք է հետազոտվեն էնտերոբիոզի նկատմամբ:
Լողավազանների, բաղնիքների միկրոկլիման պետք է ստուգվի 4 ժամը 1 անգամ։ Համավարակի շրջանում հյուրանոցային տնտեսությունների համար պարետի որոշմամբ սահմանվել են անվտանգության առանձին կանոններ, որոնց նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է ԱԱՏՄ-ն։ «Այս առումով հերթական անգամ հորդորում ենք խստագույնս պահպանել այդ կանոնները, այլապես կկիրառվեն վարչական պատասխանատվության միջոցներ»,-հայտնում են տեսչական մարմնից:

От обеззараживания воды до соблюдения личной гигиены: нормы, соблюдающиеся в бассейнах
Учитывая большой приток посетителей в бассейны в период летнего отдыха, Инспекционный орган здравоохранения и труда Армении призывает хозяйствующих субъектов соблюдать санитарные и эпидемиологические нормы, в частности, допустимую единовременную нагрузку бассейнов.
Об этом «Арменпресс» сообщили в инспекционном органе.
Наиболее вероятными местами распространения ряда инфекций в гостиницах являются бассейны и душевые. Исходя из этого, инспекционный орган призывает соблюдать все нормы гигиены.
В частности, вода в бассейне обязательно должна быть обеззаражена. “Стерилизация воды в бассейне осуществляется посредством хлорирования, озонирования, ультрафиолетовых лучей, бромации”, - отметила старший специалист управления гигиенического, санитарно-гигиенического и противоэпидемического контроля ИО Лилит Унанян.
В бассейне для взрослых температура воды в бассейне должна быть в пределах 24 - 26 градусов, в бассейне для детей - 30 градусов. Нормативная площадь поверхности воды в бассейнах для взрослых составляет 5,0 - 8,0 кв/м, для детей - 4,0 - 5,0 кв/м. Для удаления верхнего загрязненного слоя воды бассейна на стенах бассейна должны быть дренажные колодцы. В душевые и в зал бассейна запрещается входить в одежде, в обуви, а в бассейн - без принятия душа. В бассейне (в душевой) клиентам должны предоставляться только одноразовые тапочки и индивидуальные предметы, упакованные гигиенические принадлежности - мыло, губка, полотенца и др. Медицинский работник бассейна должен ежедневно проводить внешний осмотр, чтобы не допустить доступа к бассейну лиц с симптомами микоза и других инфекционных кожных заболеваний. Дети дошкольного и младшего школьного возраста, посещающие бассейн, обязательно должны регулярно обследоваться на энтеробиоз.
Микроклимат бассейнов и душевых должен проверяться 1 раз в 4 часа. Для гостиничных хозяйств в период эпидемии решением коменданта установлены отдельные правила безопасности, контроль за которыми осуществляет ИО. “В этом плане мы в очередной раз призываем строго соблюдать все эти правила, иначе будут применены меры административной ответственности”, - сообщают из Инспекционного органа.