Գյումրին ունենալու է իր բնույթով եզակի Բարեկամության այգի
ԳՅՈՒՄՐԻ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գյումրին ունենալու է իր բնույթով եզակի Բարեկամության այգի: Սմարթ լուծումներ առաջարկող այգու ծրագիրն իրականացվում է IDeA հիմնադրամի կողմից:
Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը հուլիսին նախաձեռնեց Գյումրու Բարեկամության այգու ռեկրեացիոն ենթակառուցվածքի տարրերի ճարտարապետական լուծումների մշակման միջազգային բաց մրցույթը: Մրցույթի առաջին փուլի արդյունքերով՝ ժյուրիի անդամներն ընտրել են եզրափակչի 20 մասնակցի: «Մասնակցությունն աննախադեպ էր՝ ստացվել էր 84 հայտ 16 երկրից: Եզրափակչի մասնակիցները կստանան տեխնիկական առաջադրանքներ: Երկրորդ փուլի արդյունքում կընտրվեն 3 ճարտարապետական՝ փոքր, ստանդարտ և յուրօրինակ տարրեր: Այգու նախագծի մշակման գործընթացն անիմաստ կլինի առանց տեղի բնակչության ներգրավվածության: Ինչպես փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչները, այնպես էլ ակտիվ քաղաքացիները, ովքեր հետաքրքրված են քաղաքի զարգացմամբ, կարող են իրենց ներդրումն ու ազդեցությունն ունենալ այս նախագծի վրա»,- «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց այգու համալիր զարգացման նախագծի ղեկավար, ճարտարապետ Մարգարիտա Ասիրյանը:
2020 թվականի հոկտեմբերին կհայտարարվեն հաղթողներն ու այգու վերջնական դիզայնի նախագիծը:
«Նորացված այգին կդառնա հանրապետության առաջին ժամանակակից և կանաչապատ տարածքը՝ մնալով նշանակալի վայր տեղի բնակիչների համար և գրավչության կետ զբոսաշրջիկների համար։ Սա նաև մի վայր է լինելու, որտեղ գյումրեցիներն իրենց շնորհակալություն են հայտնելու երկրաշարժի օրերին ձեռք մեկնած երկրներին, իսկ ամենակարևորը՝ լինելու է համայնքային սիրված վայր»,- նշում է հիմնադրամի՝ Գյումրիի զարգացման ծրագրի ղեկավար Ելենա Մուրադյանը՝ վստահեցնելով, որ դեռ մեկ ու կես տարի առաջ Գյումրի են բերվել իտալական կարուսել-ատրակցիոններ, որոնք տեղ կգտնեն այգում: «Դրանք ամենասիրվածն են լինելու: Հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ նմանատիպ կարուսելներ շատ քաղաքներ չունեն: Ունենք գաղափար համալրելու այդ տասը կարուսելը ևս մի քանիսով: Հուսով ենք՝ այգին վերջնական տեսքով կունենանք 2022 թվականի ամռան վերջին»,-ավելացրեց Ելենա Մուրադյանը:
Այգին զբաղեցնում է 7 հեկտարից ավելի տարածք:
Քանի որ այգու նախագծումն իրականացվելու է քաղաքի բնակիչների ցանկությունն հաշվի առնելով, սեպտեբերի 6-ին, Գյումրիի տարբեր թաղամասերի բնակիչները Գյումրիի «Մարիամ և Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահում» նկարիչների հետ համատեղ հիշողություններից, լուսանկարներից և կոլաժներից կստեղծեն իրենց թաղամասի «հոգին»: Բնակիչները կկիսվեն իրենց թաղի պատմությունների, նաև Գյումրու տարբեր այգիների, մասնավորապես, Բարեկամության այգու հետ կապված հիշողություններով։ Այնուհետև կստեղծեն յուրաքանչյուր թաղամասի ինքնատիպությունն արտացոլող ցայտաղբյուրների էսքիզներ, որոնք հետագայում իրենց տեղը կգտնեն այգում:
Մինչ այդ հենց այգու տարածքում, ծրագրի ներկայացման շրջանակում, Գյումրու 7-13 տարեկան փոքրիկ բնակիչների համար անցկացվեց դիզայն-խաղ մանկական խաղահրապարակի մասնակցային նախագծման համար, իսկ 13-30 տարեկան ակտիվ քաղաքացիները մասնակցություն ունեցան մարզահրապարակի ստեղծման դիզայն-խաղին:
Գյումրու Բարեկամության այգու վերականգման նախագիծն իրականացվում է «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (ՏՈՒՖ) բարեգործական հիմնադրամի կողմից, որը 2020 թ. հուլիսից ստանձնել և իրականացնում է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի զբոսաշրջության և քաղաքաշինության զարգացմանը միտված բոլոր ծրագրերը: Այգու վերականգնման աշխատանքների գործընթացը մեկնարկել է 2019 թ.-ին:Այգու վերականգնումը մաս է կազմում Գյումրու համալիր զարգացման և վերականգնման ծրագրի, որն իրականացվում է «Հայաստան 2020» նախաձեռնության շրջանակում:
Վերականգնված այգին ոչ միայն կդառնա նոր հանրային վայր գյումրեցիների և քաղաքի հյուրերի համար, այլև բարեկամության և երախտագիտության խորհրդանիշ՝ ուղղված բոլոր այն երկրներին, որոնք 1988 թ.-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո օգնության ձեռք մեկնեցին քաղաքի վերականգնմանը:

В Гюмри появится уникальный в своем роде парк Дружбы
Инициативы развития Армении (IDeA) в июле инициировал международный открытый конкурс на разработку архитектурных решений элементов рекреационной инфраструктуры Парка Дружбы Гюмри. По результатам первого тура конкурса члены жюри выбрали 20 финалистов.
«Участие было беспрецедентным, поступило 84 заявки из 16 стран. Финалисты получат технические предложения. По итогам второго этапа будут выбраны 3 архитектурных элемента: малый, стандартный и уникальный (своеобразный). Создание парка было бы бессмысленным без участия местного населения. Как представители экспертного сообщества, так и активные горожане, заинтересованные в развитии города, могут внести свой вклад и повлиять на этот проект», - в беседе с корреспондентомАрменпресс сказала руководитель проекта комплексного развития парка, архитектор Маргарита Асирян.
Победители и финальный дизайн-проект парка будут объявлены в октябре 2020 года.
«Обновленный парк станет первой современной зеленой зоной республики, оставаясь значимым местом для местных жителей, местом притяжения туристов. Это будет уголок, где жители Гюмри смогут выразить благодарность странам, которые помогли им во время землетрясения, и, что самое главное, это будет любимое место общественности, - говоритруководитель программы развития Гюмри Елена Мурадян, уверяя, что полтора года назад в Гюмри привезли итальянские карусели-аттракционы, которым найдется место в парке.
"Они будут самыми популярными. Могу с гордостью сказать, что во многих городах таких каруселей нет. У нас есть идея дополнить эти десять каруселей еще несколькими. Мы надеемся, что к концу лета 2022 года парк уже предстанет в окончательном виде», - добавила Елена Мурадян.
Парк занимает площадь более 7 га.
Поскольку дизайн парка будет осуществляться с учетом пожеланий горожан, 6 сентября жители разных районов Гюмри из воспоминаний, фотографий и коллажей «Галереи сестер Мариам и Ерануи Асламазян» создадут «душу» своего района в Гюмри. Жители поделятся историями своего района, а также воспоминаниями, связанными с разными парками Гюмри, в частности, с парком Дружбы. Затем они создадут эскизы фонтанов, отражающие самобытность каждого района, которые впоследствии найдут свое место в парке.
До этого в парке в рамках презентации программы была проведена дизайн-игра для маленьких жителей Гюмри в возрасте 7-13 лет по совместному проектированию детской площадки, а активные горожане 13-30 лет приняли участие в игре по созданию дизайна детской площадки.
Проект реставрации гюмрийского парка Дружбы реализует Благотворительный фонд «Туризм и градостроительство» (TUF), который в 2020 г. С июля 2012 года он реализовал все программы фонда IDeA, направленные на развитие туризма и градостроительства. Процесс восстановления парка начался в 2019 году. Восстановление парка является частью Комплексной программы развития и восстановления Гюмри, которая реализуется в рамках инициативы «Армения 2020».
Восстановленный парк станет не только новым общественным местом для жителей Гюмри, но и символом дружбы и благодарности всем странам, которые помогли восстановить город после разрушительного землетрясения 1988 года.