Գյումրին այսօր Հայաստանի կենսունակության ապացույցն է. ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայերեն և ֆրանսերեն լեզուներով շնորհավորել է Գյումրու օրը և լուսանկարներ հրապարակել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ֆրանսիայի դեսպանը ուրախ տոն է մաղթում Գյումրի քաղաքին և նրա բնակիչներին:
«Հայ ժողովրդի տոկունության խորհրդանիշ Գյումրին այսօր Հայաստանի կենսունակության ապացույցն է։ Քաղաքի բացառիկ պատմական ժառանգությունը և նրա բնակիչների դինամիզմը Գյումրին դարձնում են մշակութային մայրաքաղաք:
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը հպարտ է մասնակցել Գյումրու նորացմանը և աջակցել քաղաքում ֆրանսիական մշակույթի և լեզվի զարգացմանը` Գյումրու համալսարանի, ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ N10 և N 45 դպրոցների, SPFA Հայաստան և KASA կենտրոնների հետ միասին։ Եվ չմոռանանք քաղաքի ռեստորանատերերը և Տիրամայր Հայաստանի Պօղոսեան Կրթահամալիրը, որոնց հետ համատեղ 2019 թվականին կազմակերպել էինք « Goût de France »/ Ֆրանսիայի համը գաստրոնոմիկ միջոցառումը: Տոնդ շնորհավո՜ր, Գյումրի»,- գրել է Լաքոտը:

Сегодня Гюмри - доказательство жизнестойкости Армении: посол Франции в РА
Посол Франции в Армении Джонатан Лакотт поздравил с Днем Гюмри на армянском языке на своей странице в Facebook, где разместил и фотографии.
Как передает Арменпресс, посол Франции поздравил Гюмри и его жителей и пожелал веселого праздника.
«Гюмри, символ стойкости армянского народа, сегодня является доказательством жизнеспособности Армении. Уникальное историческое наследие города и динамизм его жителей делают Гюмри культурной столицей.
Посольство Франции в Армении с гордостью участвует в реконструкции Гюмри, поддерживая развитие французской культуры и языка в городе, вместе с Гюмрийским университетом, школами N 10 и N 45 с углубленным изучением французского языка, центрами SPFA Armenia и KASA. И не будем забывать рестораторов города, а также образовательный комплекс Богосян Богосян, с которыми в 2019 году мы организовали гастрономическое мероприятие Goût de France – «Вкус Франции». С праздником, Гюмри!», - написал Лакотт.