Սեւանա լճի ափամերձ հատվածները մաքրվում են կենցաղային աղբի թափոններից
ԳԱՎԱՌ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն երրորդ օրն է, ինչ «Մի բան անենք» արշավի շրջանակում կենցաղային աղբի թափոններից մաքրվում են Սեւանա լճի ափամերձ զբոսաշրջային վայրերը եւ հատուկ պահպանվող տարածքները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ծրագիրն իրականացնող «Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիա» կազմակերպության վարչության անդամ Ռուբեն Հովսեփյանը, ծրագրի իրականացմանն աջակցում են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը եւ ՀՀ տուրիզմի պետական կոմիտեն: Մաքրման աշխատանքներում ընդգրկված են տուրիստական ոլորտի ներկայացուցիչներ՝ շուրջ 70 հոգի:
«Մաքրման աշխատանքները սկսել ենք Լճաշենից եւ շարժվում ենք Գավառի ուղղությամբ: Սեպտեմբերի երեքին արդեն մաքրում ենք իրականացնում Նորաշեն եւ Ծովազարդ գյուղերի հատվածներում: Անտառապատ մասերից կամ ճանապարհաեզրերի խանդակներից պարկերով ահագին աղբ ենք դուրս բերում, ինչը բեռնվում ու տեղափոխվում է մարզի գործող աղբավայրեր: Ծրագրի տեւողությունը 12 օր է, որոնցից ութ օրը մենք կաշխատենք Գեղարքունիքի մարզում: Մեզ նկատելի աջակցություն է ցուցաբերում Գեղարքունիքի մարզպետարանը: Եթե չհասցնենք մաքրումն իրականացնել Սեւանա լճի շրջակայքով մեկ, ապա գոնե կարեւոր մասերում այն ավարտած կլինենք»,-հավաստեց Ռուբեն Հովսեփյանը:

Прибрежные участки озера Севан очищаются от бытовых отходов
Уже третий день, как в рамках кампании “Сделаем хоть что-то” прибрежные туристические места и особо охраняемые территории озера Севан очищаются от отходов бытового мусора. Как сообщил «Арменпресс» Рубен Овсепян, член правления организации “Армянская ассоциация профессиональных гидов”, осуществляющей эту программу, реализации программы содействуют Министерство окружающей среды и Госкомитет по туризму. В работах по очистке участвуют представители туристической сферы - около 70 человек.
“Работы по очистке мы начали с Лчашена и двигаемся в направлении Гавара. Третьего сентября мы очистили участки сел Норашен и Цовазард. С лесистых и придорожных участков мы в мешках вывозим очень много мусора. Он загружается и перевозится на действующие мусорные полигоны области. Программа продлится 12 дней, восемь дней из которых мы будем работать в Гегаркуникской области. Ощутимое содействие нам оказывает областная администрация Гегаркуника. Если мы не успеем докончить очистку в окрестностях озера Севан, то хотя бы в основных частях мы завершим ее”, - заверил Рубен Овсепян.