«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Զենքի վաճառքի ռեկորդային աճ ԱՄՆ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Վերջին ամիսներին զենքի գնման ռեկորդային աճն արձանագրել է հրաձգային սպորտի ազգային հիմնադրամը: Մարտ-հուլիս ժամանակահատվածում վաճառվել է 8,5 մլն միավոր զենք, ինչը 2019 թ. նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատությամբ բարձր է 94 տոկոսով: Նման պահանջարկի պատճառների թվում, անկասկած, կարելի է նշել «Covid-19»-ը, որը հանգեցրել է մարդկանց շրջանում անհանգստության մակարդակի բարձրացմանը: Դա հաստատվում է այն փաստով, որ զենքի վաճառքը կտրուկ աճել է հենց մարտին, երբ Միացյալ Նահանգներում կարանտին սկսվեց: Հունիսին թվերը կրկին կտրուկ բարձրացան, երբ երկրում սկսվեցին «Black Lives Matter»-ի ազգային բողոքները, ինչը նույնպես բացասաբար է ազդում հասարակության մեջ տրամադրությունների վրա:
Անկարգությունների ֆոնին, որոնք սկսվել են աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի սպանությունից հետո, զինված քաղաքացիներն սկսել են հավաքվել աշխարհազորում՝ կարգի պաշտպանության համար: Նման խմբեր կան մեծ մեգապոլիսներում, ինչպիսին է Չիկագոն, ինչպես նաեւ փոքր բնակավայրերում, ինչպիսին է Օմակ փոքրիկ քաղաքը: Նյու Մեքսիկոյում գործում է «Նյու Մեքսիկոյի քաղաքացիական գվարդիան», որն արձագանքում է անկարգություններին ու թալանին:
Վերջապես, ընտրարշավը նույնպես կարող է անհանգստության որոշակի մակարդակ սադրել: Քաղաքական ուժերից ոչ մեկն իր գործողություններում եւ հայտարարություններում չի նպաստում իրավիճակի կարգավորմանը»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Рекордный рост продажи оружия в США
“Национальным фондом стрелкового спорта за последние месяцы зафиксирован рекордный рост продажи оружия. В период с марта по июль было продано 8,5 млн единиц оружия, что, по сравнению с тем же периодом 2019 года, выше на 94%. Из причин такого спроса, несомненно, можно назвать и Covid-19, что привело к повышению уровня беспокойства людей. Это подтверждается тем фактом, что продажа оружия резко возросла именно в марте, когда в Соединенных Штатах начался карантин. В июне цифры вновь резко подскочили, когда в стране начались расовые протесты “Black Lives Matter”, что также негативно сказалось на настроениях в обществе.
На фоне беспорядков, начавшихся после убийства афроамериканца Джорджа Флойда, для защиты правопорядка вооруженные граждане начали собираться в ополчения. Такие группы есть и в больших мегаполисах, таких как Чикаго, и в небольших населенных пунктах, таких как маленький городок Омак. В Нью-Мексико действует Гражданская гвардия Нью-Мексико, реагирующая на все беспорядки и грабежи.
Наконец, и избирательная кампания также может спровоцировать определенный уровень беспокойства. Ни одна из политических сил в своих действиях и заявлениях не пытается способствовать урегулированию ситуации”.