ՄԱԿ-ում հայտնել են լավագույն երկիրը երեխաների ապրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (ՅՈւՆԻՍԵՖ) Նիդեռլանդներին տեղավորել Է այն երկրների վարկանիշի առաջին հորիզոնականում, որը կազմվել Է ըստ երեխաների բարեկեցության մակարդակի: Երկրորդ եւ երրորդ դիրքերում հայտնվել են Դանիան եւ Նորվեգիան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է կազմակերպության կողմից անցկացված հետազոտության մեջ:
Փորձագետները համեմատել են աշխարհի 41 երկրների երեխաների հոգեկան եւ ֆիզիկական առողջության, ակադեմիական պատրաստության եւ սոցիալական ունակությունների ցուցանիշները: Վերլուծելով հետազոտությունների տվյալները՝ մասնագետները եկել են այն եզրակացության, որ Նիդեռլանդներում երեխաներն իրենց ամենալավն են զգում: Հիմնադրամի կազմած ընդհանուր վարկանիշի երկրորդ եւ երրորդ դիրքերն զբաղեցնում են Դանիան եւ Նորվեգիան, չորրորդ եւ հինգերորդ տեղերում են Շվեյցարիան եւ Ֆինլանդիան: Ռուսաստանի վերաբերյալ տվյալները հետազոտության մեջ ներկայացված չեն:
Նիդեռլանդները նաեւ առաջին հորիզոնականն են զբաղեցնում այն երկրների ցուցակում, որտեղ երեխաներն ամենագոհն են իրենց կյանքից. նման երեխաների բաժինն այս երկրում կազմում Է 93 տոկոս: Երեխաների շրջանում կյանքից բավարարվածության բարձր ցուցանիշներ են նաեւ գրացվել Մեքսիկայում (86 տոկոս), Ռումինիայում (85 տոկոս), Ֆինլանդիայում (84 տոկոս), Խորվաթիայում (82 տոկոս), Շվեյցարիայում (82 տոկոս), Իսպանիայում (82 տոկոս) եւ Լիտվայում (82 տոկոս): Հիմնադրամի ուսումնասիրության տվյալների համաձայն, իրենց կյանքից գոհ են Թուրքիայում ապրող երեխաները. այս երկրում իրենց կյանքից գոհ երեխաների բաժինը կազմում Է 53 տոկոս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ООН назвали лучшую страну проживания для детей
Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) поместилНидерландына первую строчку рейтинга стран по уровню благополучия детей, на второй и третьей позиции оказались Дания и Норвегия, говорится в исследовании, проведенном организацией.
Эксперты сравнили показатели психического и физического здоровья, академической подготовки и социальных навыков у детей в 41 стране мира. Проанализировав данные исследований, специалисты пришли к выводу, что в Нидерландах дети чувствуют себя лучше всего. Вторую и третью позицию общего рейтинга, составленного фондом, занимают Дания и Норвегия, четвертую и пятую – Швейцария и Финляндия. Данные по России в исследовании не представлены, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Нидерланды также занимают первую строчку в списке стран, где дети больше всего довольны своей жизнью – доля таких детей в этой стране составляет 93%. Высокие показатели удовлетворенности жизнью среди детей также зафиксированы в Мексике (86%), Румынии (85%), Финляндии (84%),Хорватии(82%), Швейцарии (82%),Испании(82%) и Литве (82%). Менее всего, согласно данным исследования фонда, довольны своей жизнью дети вТурции– доля удовлетворенных жизнью детей в этой стране составляет 53%.