ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակն արձագանքել է մոլորված հայ սպայի որոնման մասին հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Երևանի գրասենյակը մոլորված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի դեպքի վերաբերյալ համապասխան ընթացակարգերով գործողություններ կիրականացնի, երբ ստանա համապատասխան հաստատումը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին։ «Սպա Գուրգեն Ալավերդյանի դեպքի վերաբերյալ հաստատում ստանալու դեպքում համապատասխան ընթացակարգերով գործողություններ կիրականացվեն»,- ասաց Ամատունին:
Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հաստատում ստանալն ընթացակարգային անհրաժեշտություն է, որից հետո միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Երևանի գրասենյակը կարող է անցնել ընթացակարգով նախատեսված այլ գործողությունների իրականացմանը:
Պաշտոնապես չի հաստատվել հայ սպայի՝ Ադրբեջանում հայտնվելու լուրը, թեև դրա մասին առանց պաշտոնական աղբյուրի հիշատակել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ սպա Գուրգեն Ալավերդյանը շփոթվել և մոլորվել է եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով՝ օգոստոսի 22-ին ժամը 19:30-ի սահմաններում մարտական հենակետը ստուգելու խնդիրները լուծելիս: Իրականացվում են որոնողական աշխատանքներ: ՀՀ ՊՆ-ն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության` դիվերսիայի մասին տարածած հաղորդագրությունը, որով մոլորվածը ներկայացվում է որպես դիվերասանտ, ապատեղեկատվություն է համարում:

Ереванский офис Международного комитета Красного креста (МККК) проведет соответствующие действия по делу заблудившегося офицера Гургена Алавердяна, когда получит соответствующее подтверждение. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала ответственная за коммуникационные программы Армянского офиса Международного комитета Красного креста Зара Аматуни. “В случае получения подтверждения по делу офицера Гургена Алавердяна будут проведены все соответствующие процедуры”, - сказала Аматуни.
Получение подтверждения со стороны властей Армении и Азербайджана является процедурной необходимостью, после чего ереванский офис Международного комитета Красного креста может перейти к осуществлению других действий, предусмотренных процедурой.
Информация о том, что армянский офицер оказался в Азербайджане, пока официально не подтверждена, хотя об этом без упоминания официального источника сообщали азербайджанские СМИ.
Министерство обороны Армении заявило, что офицер Гурген Алавердян 22 августа около 19:30 при проведении проверки боевой позиции заблудился вследствие неблагоприятных погодных условий. Проводятся поисковые работы. МО Армении сообщение о диверсии, распространенное МО Азербайджана, согласно которому заблудившийся человек представляется как диверсант, считает дезинформацией.