ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակն արձագանքել է մոլորված հայ սպայի որոնման մասին հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Երևանի գրասենյակը մոլորված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի դեպքի վերաբերյալ համապասխան ընթացակարգերով գործողություններ կիրականացնի, երբ ստանա համապատասխան հաստատումը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին։ «Սպա Գուրգեն Ալավերդյանի դեպքի վերաբերյալ հաստատում ստանալու դեպքում համապատասխան ընթացակարգերով գործողություններ կիրականացվեն»,- ասաց Ամատունին:
Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հաստատում ստանալն ընթացակարգային անհրաժեշտություն է, որից հետո միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Երևանի գրասենյակը կարող է անցնել ընթացակարգով նախատեսված այլ գործողությունների իրականացմանը:
Պաշտոնապես չի հաստատվել հայ սպայի՝ Ադրբեջանում հայտնվելու լուրը, թեև դրա մասին առանց պաշտոնական աղբյուրի հիշատակել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ սպա Գուրգեն Ալավերդյանը շփոթվել և մոլորվել է եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով՝ օգոստոսի 22-ին ժամը 19:30-ի սահմաններում մարտական հենակետը ստուգելու խնդիրները լուծելիս: Իրականացվում են որոնողական աշխատանքներ: ՀՀ ՊՆ-ն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության` դիվերսիայի մասին տարածած հաղորդագրությունը, որով մոլորվածը ներկայացվում է որպես դիվերասանտ, ապատեղեկատվություն է համարում:

YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. The ICRC Yerevan office is awaiting an official confirmation regarding an Armenian serviceman’s purported unintentional border crossing into Azerbaijani territory due to bad weather-related disorientation and subsequent capture.
“In the event of having confirmation regarding officer Gurgen Alaverdyan’s incident, appropriate actions will be taken under relevant procedures,” ICRC Armenia Communications chief Zara Amatuni told ARMENPRESS.
The ICRC’s standard procedures require official confirmation from Armenian and Azerbaijani authorities of the news on the serviceman being lost or having appeared on the other side of the border in order to launch proceedings.
Unconfirmed Azerbaijani media reports earlier claimed that the Azerbaijani military have seized the Armenian officer on their side of the border.
In turn, the Armenian Defense Ministry has said that Officer Gurgen Alaverdyan was disoriented due to bad weather conditions and got lost while working at his outpost on August 22, 19:30. The Armenian military said they have launched search operations.
The Azerbaijani news media even tried to falsely present the Armenian serviceman to be a “saboteur”, but the Armenian side dismissed it as disinformation.