Սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման համակարգը ենթարկվել է արմատական բարեփոխումների
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման համակարգը ենթարկվել է մի շարք արմատական բարեփոխումների, որոնց հիմնական նպատակն է ապահովել սնանկության գործով կառավարիչների պատշաճ մասնագիտական պատրաստվածությունը։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, Սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման հանձնաժողովի անդամ, ՏՄՊՊՀ անդամ Տիգրան Մարկոսյանը։
Սնանկության գործով կառավարիչն ունի առանցքային դերակատարում սնանկության ինստիտուտի նպատակների իրականացման հարցում և նրա հաջող գործունեության գրավականներից է համապատասխան մասնագիտական որակների առկայությունը: Սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման հանձնաժողովի անդամի խոսքով՝ հենց դա էր պատճառը, որ Արդարադատության նախարարության կողմից անցած տարի իրականացված ծավալուն բարեփոխումների շրջանակներում զգալի տեղ է հատկացվել նաև սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման համակագի վերանայմանը:
Մարկոսյանը ներկայացրեց սնանկության գործերով կառավարիչների հավակնորդներին ներկայացվող նախկին պահանջները և դրանց որոշակի խնդիրները։
«Նախկինում սահմանված էր, որ սնանկության գործով կառավարիչ կարող է դառնալ այն անձը, որն ունի բարձրագույն կրթություն, որակավորման համար դիմելու պահին նախորդող հինգ տարիների ընթացքում առնվազն 3 տարի ունեցել է որևէ կազմակերպության ֆինանսատնտեսական գործունեության ղեկավարման կամ կազմակերպման հետ կապված փորձ կամ սնանկության գործով կառավարիչների ինքնակարգավորող կազմակերպությունում անցել է ստաժավորում։
Ակնհայտ է, որ նման պահանջների պայմաններում սնանկության գործով կառավարչի պաշտոնում թույլատրում էինք անձնանց, որոնք հնարավոր է, որ իրենց մասնագիտական գործունեության հետ կապված հասել են որոշակի հաջողության, սակայն սնանկության ինստիտուտի առումով չունեին անհրաժեշտ գիտելիքներ կամ համապատասխան հմտություններ»,- ասաց Մարկոսյանը։
Որակավորման հանձնաժողովի անդամը նշեց, որ 2019 թվականին Արդարադատության նախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակվել են ոլորտին վերաբերվող երկու հետազոտական փաստաթղթեր՝ «Սնանկության ոլորտի բարեփոխման ճանապարհային քարտեզ և գործողությունների ծրագիր» և «Սնանկության ոլորտի հետազոտության հաշվետվություն», որոնցում, ի թիվս այլ խնդիրների, հստակ մատնանշվել են նաև սնանկության գործով կառավարիչների մասնագիտական պատրաստվածության կամ մասնագիտական որակների ցածր լինելու հիմնահարցը։
«Խնդրի լուծման երկու ուղղություն տրվեց, առաջինը՝ ամրագրվեց, որ սնանկության գործով կառավարիչ կարող են դառնալ միայն իրավագիտության և տնտեսագիտության ոլորտում բարձրագույն կրթություն ունեցող անձինք, երկրորդը՝ ամրագրվեց, որ բոլոր դեպքերում անձը պարտադիր պետք է անցնի ուսուցում, որպեսզի կարողանա մասնացել որակավորմանը։ Այսինքն՝ անձը, անկախ մասնագիտական փորձառությունից, պետք է անցնի լրացուցիչ պատրաստում , որպեսզի կարողանա հավակնել այդ ոլորտում մասնագիտական գործունեությանը»,- ընդգծեց Մարկոսյանը` հավելելով, որ ուսուցման կարգը սահմանվել է Արդարադատության նախարարության հրամանով։
Մարկոսյանի խոսքով՝ ուսուցումն ուղղված է ինչպես նվազագույն մասնագիտական գիտելիքների, այնպես էլ գործնական հմտությունների ձևավորմանը և զարգացմանը, օրինակ՝ սնանկության վարույթի փաստաթղթերի կազմում, վերլուծություն և այլն։
«Ուսուցումն իրականացվում է համապատասխան ծրագրի հիման վրա, որը հաստատվում է Արդարադատության նախարարի կողմից։ Ոլորտային խնդիրներին առնչվող լիազոր մարմինը՝ Արդադատության նախարարությունը պարբերաբար ստանում է որոշակի գանգատներ, բողոքներ, հավաքագրում է վիճակագրական տվյալներ, որոնք էլ կարևոր հիմք կարող են լինել ծրագրի կազմման համար։ Ուսուցման իրականացումը վերապահված է «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին։ Ընդ որում, ամրագրվել է, որ նման ուսուցում պետք է կազմակերպվի տարեկան առնվազն մեկ անգամ, այսինքն՝ ոլորտով հետաքրքրվող անձինք տարեկան առնվազն մեկ անգամ կարող են ակնկալել, որ նման ուսուցում կլինի և նրանք հնարավորություն կունենան ուսուցումը ավարտելու դեպքում մասնակցել որակավորմանը և համապատասխանաբար ստանալ նաև կառավարչի գործով զբաղվելու հնարավորություն»,- ավելացրեց Սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման հանձնաժողովի անդամը, նշելով, որ ուսուցման արդյունքը հաստատվում է համապատասխան վկայագրով, որը վավեր է երկու տարի։
Անդրադառնալով բուն որակավորման գործընթացին՝ Մարկոսյանը տեղեկացրեց, որ այստեղ ևս կան որոշակի փոփոխություններ.
«Նախկինում որակավորումը երկու փուլ էր ներառում՝ թեստավորում և հարցազրույց, ընդ որում, եթե բովանդակային առումով դիտարկենք, ապա դրանում չկային այնպիսի հստակ դրույթներ, որոնք թույլ կտային անձի մասնագիտական պատրաստվածությունը լիարժեքորեն վերհանել։ Ներկայումս որոշակի փոփոխություններ են կատարվել և որակավորման գործընթացում ավելացել է նաև ոլորտային խնդիրների լուծման փուլը, այսինքն՝ ներկայումս որակավորման փուլը ներառում է երեք փուլ՝ թեստավորում, ոլորտային խնդիրների լուծում և այնուհետև հարցազրույց։ Ոլորտային խնդիրների փուլի ներառումը այն հիմնական առանցքն է, որի շրջանակներում հնարավոր կլինի բացահայտել անձի խորը ոլորտային գիտելիքները, վերլուծական կարողությունները, ինչու չէ նաև փորձը։
Որոշակի փոփոխություն է արվել բուն որակավորման հանձնաժողովի կազմավորման առումով, մասնավորապես՝ սահմանվել է, որ դրա շրջանակներում ներգրավվում են ոչ միայն պետական մարմինների ներկայացուցիչները, այլև իրավագիտության և տնտեսագիտության ոլորտներից գիտնականներ։ Սա ևս չափազանց կարևոր քայլ է, քանի որ թույլ է տալիս գործընթացում կիրառել ոլորտային գիտական ներուժը»,- շեշտեց Մարկոսյանը։
Սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման հանձնաժողովի անդամի կարծիքով՝ թեև այս փոփոխությունների արդյունքում որոշակիորեն դժվարացել է սնանկության գործով կառավարիչների որակավորում ստանալու գործընթացը, սակայն գործերի հավասար բաշխման համակարգի ներդրումը և այլ բարեփոխումները ոլորտը դարձրել են բավականին գրավիչ և ոլորտով հետաքրքվողների պակաս պետք է որ չլինի։

Квалификационная система управляющих по делам о банкротстве подверглась коренным реформам
Квалификационная система управляющих по делам о банкротстве подверглась ряду коренных реформ, основной целью которых было обеспечение надлежащей профессиональной подготовки управляющих по делам о банкротстве. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал кандидат юридических наук, член квалификационной комиссии управляющих по делу о банкротстве, член ГКЗЭК Тигран Маркосян.
Управляющий по делу о банкротстве играет ключевую роль в реализации целей института банкротства и залогом его успешной деятельности является наличие соответствующих профессиональных качеств. По словам члена квалификационной комиссии управляющих по делу о банкротстве, именно в этом и кроется причина того, что в рамках масштабных реформ, осуществленных в прошлом году Министерством юстиции, значительное место было отведено пересмотру квалификационной системы управляющих по делам о банкротстве.
Маркосян представил прежние требования, предъявляемые к претендентам управляющих по делам о банкротстве, и некоторые проблемы.
“Ранее было установлено, что управляющим по делу о банкротстве может стать лицо, имеющее высшее образование, которое в течение пяти лет, предшествующих моменту подачи заявления на квалификацию, уже имело опыт руководства или организации финансово-экономической деятельности какой-либо организации - не менее 3 лет, или прошло стажировку в саморегулирующей организации управляющих по делу о банкротстве.
Очевидно, что в условиях подобных требований на должность управляющего по делу о банкротстве мы брали людей, которые, возможно, достигли определенных успехов в связи с их профессиональной деятельностью, однако в плане института банкротства у них не было необходимых знаний или соответствующих навыков”, - сказал Маркосян.
Член квалификационной комиссии отметил, что в 2019 году на официальном сайте Министерства юстиции были опубликованы два исследовательских документа, относящихся к сфере: “Дорожная карта реформирования сферы банкротства и программа действий” и “Отчет об исследовании сферы банкротства”, в которых, в числе других проблем, были четко указаны и вопрос о профессиональной подготовке и низком профессиональном качестве управляющих по делу о банкротстве.
Во-первых, было закреплено, что управляющими по делу о банкротстве могут стать только лица с высшим образованием в области юриспруденции и экономики, во-вторых, было закреплено, что во всех случаях лицо обязательно должно пройти соответствующее обучение, чтобы суметь принять участие в квалификации. То есть, кандидат на должность, независимо от профессионального опыта, должен пройти и дополнительную подготовку, чтобы претендовать на профессиональную деятельность в этой сфере”, - подчеркнул Маркосян, добавив, что порядок обучения установлен приказом Министерства юстиции.
По словам Маркосяна, обучение направлено как на формирование и развитие минимальных профессиональных знаний, так и практических навыков, например, составление документов о банкротстве, анализ и т.д.
“Обучение осуществляется на основе соответствующей программы, которая утверждается министром юстиции. Уполномоченный орган по отраслевым вопросам - Министерство юстиции периодически получает определенные жалобы, заявления, собирает статистические данные, которые могут стать важной основой для составления программы. Осуществление обучения в настоящее время возложено на ГНКО “Центр правового образования и реализации реабилитационных программ”. Также закреплено, что такое обучение должно организоваться не реже одного раза в год, то есть интересующиеся сферой лица хотя бы раз в год могут рассчитывать на такое обучение. Прошедшие курс обучения смогут участвовать в квалификации и соответственно получить возможность заниматься работой управляющего”, - добавил член квалификационной комиссии управляющих по делу о банкротстве, отметив, что результат обучения подтверждается соответствующим сертификатом, который действителен в течение двух лет.
Касаясь самого процесса квалификации, Маркосян сообщил, что и здесь есть определенные изменения.
“Раньше квалификация включала два этапа: тестирование и интервью, причем, если рассматривать в содержательном плане, то в ней не было таких четких положений, которые позволили бы полноценно выявить профессиональную подготовку данного лица. В настоящее время внесены определенные изменения и в процесс квалификации. Увеличился и этап решения отраслевых проблем, то есть в настоящее время квалификация включает три этапа: тестирование, решение отраслевых проблем и затем интервью. Включение этапа отраслевых задач является тем основным стержнем, в рамках которого можно будет выявить глубокие отраслевые знания личности, аналитические возможности и, конечно, опыт.
В частности, было установлено, что в его рамки вовлекаются не только представители государственных органов, но и ученые из области юриспруденции и экономики. Это также очень важный шаг, поскольку позволяет в процессе применять отраслевой научный потенциал”, - подчеркнул Маркосян.
По мнению члена квалификационной комиссии управляющих по делам о банкротстве, хотя в результате этих изменений в определенной степени затруднился и процесс получения квалификации управляющего по делам о банкротстве, однако внедрение системы равного распределения дел и другие реформы сделали сферу довольно привлекательной и недостатка интересующихся сферой уже не должно быть.