Տարածաշրջանում օգոստոսի 6-12-ը գրանցվել է 3 բալ և ավելի ուժգնությամբ 10 երկրաշարժ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից օգոստոսի 6-ից 12-ը ՀՀ-ի և ԱՀ-ի տարածքներում 2-3 բալ և ավելի ուժգնությամբ երկրաշարժ չի գրանցվել։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեցին ԱԻՆ «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն»-ից: Տարածաշրջանում գրանցվել է 3 բալ և ավելի ուժգնությամբ 10 երկրաշարժ: Մասնավորապես, գրանցվել է օգոստոսի 6-ին Իրանում՝ Խոյ քաղաքից 19 կմ հարավ-արևելք՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ, օգոստոսի 7-ին Իրանում՝ Խոյ քաղաքից 15 կմ հարավ-արևելք՝ 4-5 բալ ուժգնությամբ, Ադրբեջանում՝ Աղջաբադ քաղաքից 56 կմ հյուսիս-արևելք՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ, իսկ Թուրքիայում՝ Բիթլիս քաղաքից 55 կմ հարավ-արևելք՝ 4 բալ ուժգնությամբ և 52 կմ հարավ-արևելք՝ 6 բալ ուժգնությամբ, օգոստոսի 8-ին Իրանում՝ Խոյ քաղաքից 23 կմ հարավ-արևելք՝ 4 բալ ուժգնությամբ, օգոստոսի 10-ին Իրան-Թուրքիա սահմանային գոտում՝ Խոյ քաղաքից 48 կմ հյուսիս-արևմուտք՝ 3 բալ ուժգնությամբ, օգոստոսի 11-ին Վրաստանում՝ Դմանիսի քաղաքից 26 կմ հյուսիս-արևմուտք և 23 կմ արևմուտք՝ 4 բալ ուժգնությամբ, Թուրքիայում՝ Իգդիր քաղաքից 13 կմ հարավ-արևելք՝ 5-6 բալ ուժգնությամբ երկարաշարժ: Վերջին երկրաշարժը զգացվել է՝ ՀՀ Արմավիրի և Արարատի մարզերում` 4 բալ ուժգնությամբ և Երևան քաղաքում՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ։
Տարածաշրջանից դուրս 6.0 և ավելի մագնիտուդով գրանցվել է երկու երկրաշարժ` երկուսն էլ Հնդկական օվկիանոսում: Օգոստոսի 6-ին 6.3 մագնիտուդով գրանցված երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում էր Արքայազն Էդվարդի կղզիների ափերի մոտ: Օգոստոսի 12-ին երկրաշարժ է գրանցվել Տանզանիայի Կիլինդոնի քաղաքից 65 կմ դեպի հյուսիս, որն ունեցել է 6.0 մագնիտուդ:Երկրաշարժերի հետևանքով զոհեր և ավերածություններ չկան:

6-12 августа в регионе зарегистрировано 10 землетрясений силой 3 балла и более
ЕРЕВАН, 13 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Сейсмологическая сеть Территориальной службы сейсмической защиты МЧС не зафиксировала на территориях Республики Армения и Республики Арцах с 6 по 12 августа землетрясения силой 2-3 балла и более. Об этом «Арменпресс» сообщили в Территориальной службе сейсмической защиты МЧС.
В регионе зарегистрировано 10 землетрясений силой 3 балла. В частности, 6 августа в Иране было зарегистрировано в 19 км к юго-востоку от города Хой силой 3-4 балла, 7 августа в 15 км к юго-востоку от города Хой силой 4-5 баллов, В Азербайджане, в 56 км к северо-востоку от города Агджабад, силой 3-4 балла и в Турции в 55 км к юго-востоку от Битлиса силой 4 и в 52 км к юго-востоку силой 6 баллов, 8 августа в Иране в 23 км к юго-востоку от Хоя силой 4 балла, 10 августа в пограничной зоне Иран-Турция, в 48 км к северо-западу от города Хой, силой 3 балла, 11 августа в Грузии, в 26 км к северо-западу от города Дманиси и в 23 км к западу, силой 4 балла. В Турции, в 13 км к юго-востоку от города Игдыр, землетрясение силой 5-6 баллов. Последнее землетрясение ощущалось в Армавирской, Араратской областях РА силой 4 балла и в городе Ереван силой 3-4 балла.
Два землетрясения силой 6,0 балла по шкале Рихтера были зарегистрированы за пределами региона, оба в Индийском океане. Эпицентр землетрясения силой 6,3 балла 6 августа находился у побережья острова Принца Эдуарда. 12 августа в 65 км к северу от танзанийского города Килиндон произошло землетрясение силой 6,0 балла по шкале Рихтера. Жертв и повреждений в результате землетрясений нет.