Մարկ Ցուկերբերգի կարողությունը գերազանցել Է 100 մլրդ դոլարը. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Facebook ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգի կարողությունը գերազանցել Է 100 միլիարդ դոլարը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին օգոստոսի 7-ին վկայում են միլիարդատերերի վարկանիշի տվյալները, որը կազմել Է Bloomberg գործակալությունը: Գործակալության տվյալներով՝ Ցուկերբերգը վարկանիշում դարձել Է երրորդը, որի կարողությունը գերազանցել Է 100 միլիարդ դոլարը:
Ցանկում նրանից վերեւ տեղ են զբաղեցրել ԱՄՆ-ի Amazon կորպորացիայի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը (190 միլիարդ դոլար) եւ Microsoft կորպորացիայի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը (120 միլիարդ դոլար): Ինչպես հայտնել Է Bloomberg-ը, 2020 թվականին Ցուկերբերգը վաստակել Է ավելի քան 22 միլիարդ դոլար:
Facebook ընկերությունը հիմնվել Է 2004 թվականի փետրվարի 4-ին Ցուկերբերգի եւ նրա համակուրսեցու կողմից՝ Հարվարդի համալսարանում նրանց ուսումնառության շրջանում: Ընկերության մասնագետների տեղեկություններով՝ աշխարհում ավելի քան 2,7 միլիարդ մարդ Է ամսական թեկուզեւ մեկ անգամ օգտվում ըներության սերվերներից մեկից: Այդ ցանկի մեջ են ներառված Facebook եւ Instagram սոցցաները, ինչպես նաեւ WhatsApp եւ Messenger հավելվածները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: состояние Марка Цукерберга превысило $100 млрд
Состояние главы американской компанииFacebookМарка Цукерберга превысило $100 млрд. Об этом в пятницу свидетельствуют данные рейтинга миллиардеров, составленного агентствомBloomberg.
По его данным, Цукерберг стал третьим человеком в рейтинге, чье состояние превысило $100 млрд. Выше него в списке расположились глава американской корпорацииAmazonДжефф Безос ($190 млрд) и основатель корпорацииMicrosoftБилл Гейтс ($120 млрд),сообщает Арменпресссо ссылкой на Тасс.
Как сообщаетBloomberg, за 2020 год Цукерберг заработал более $22 млрд.
КомпанияFacebookбыла основана 4 февраля 2004 года Цукербергом и тремя его сокурсниками в период их обучения в Гарвардском университете. По сведениям специалистов компании, более 2,7 млрд человек в мире хотя бы раз в месяц пользуются одним из ее сервисов. В этот список включены соцсетиFacebookиInstagram, а также приложенияWhatsAppиMessenger.