Կառավարությունը շուրջ 278 մլն դրամ հատկացրեց հակառակորդի հրետակոծությունից տուժած համայնքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը շուրջ 278 մլն դրամ հատկացրեց Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքներում հրետակոծությունից տուժած բնակիչներին հասցված վնասների վերացման, ինչպես նաև հանրային դպրոցների անվտանգության բարձրացման և բարեկարգման աշխատանքների իրականացման համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գործադիրի նիստում որոշման նախագիծը ներկայացրեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Սույն որոշման նպատակն է աջակցել Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքների հրետակոծությունից տուժած բնակիչներին: Վնասված անշարժ գույք փոխհատուցման վերակառուցման համար նախնական գնահատականով անհրաժեշտ է առնվազն 302 մլն618 հազար դրամ, որից 25 մլն դրամը ՀՀ կառավարությունն արդեն իսկ տրամադրել է: Այս որոշմամբ նախատեսվում է տրամադրել ևս 277 մլն 617 մլն դրամ»,- ասաց Պապիկյանը:
Փոխանցվող գումարից 110.5 մլն դրամն ուղղվելու է Այգեպար, Ներքին Կարմիրաղբյուր և Չինարի սահմանամերձ համայնքների բնակիչների վնասված անշարժ գույքի փոխհատուցմանը, 84.3 մլն դրամը՝ Այգեպար, Մովսես, Ներքին Կարմիրաղբյուր և Չինարի դպրոցների հիմնանորոգմանը և ապաստարանների նորոգմանը, 82.6 մլն դրամը` Ներքին Կարմիրաղբյուր համայնքում պուրակի կառուցման և Չինարիում բնակելի տան, օժանդակ շինությունների կառուցման և տարածքի բարեկարգմանը:
Հուլիսի 12-20-ը հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լարվածության ընթացքում հակառակորդը թիրախավորել էր նաև Տավուշի սահմանամերձ գյուղերի քաղաքացիական շինությունները, վնասվել են մի շարք տներ:

Правительство Армении общинам, пострадавшим от артобстрела противника, выделило около 278 млн драмов
Правительство Армении выделило около 278 млн драмов на ликвидацию ущерба, нанесенного жителям приграничных общин Тавушской области в результате артобстрела, а также на повышение безопасности и благоустройства общинных школ. Как передает Арменпресс, проект решения представил министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян.
“Целью данного решения является содействие пострадавшим от артобстрела в приграничных общинах Тавушской области. На восстановление поврежденного недвижимого имущества, по предварительной оценке, необходимо как минимум 302 млн 618 000 драмов, из которых 25 млн драмов правительство уже предоставило. Этим решением предусматривается выделение еще 278 млн драмов”, - представил Папикян.
Из перечисляемой суммы 110.5 млн драмов будут направлены на компенсацию поврежденной недвижимости жителей приграничных общин Айгепар, Неркин Кармирахпюр и Чинари, 84.3 млн драмов - на капитальный ремонт школ общин Айгепар, Мовсес, Неркин Кармирахпюр и Чинари, 82.6 млн драмов - на строительство сквера в общине Неркин Кармирахпюр и строительство жилого дома в Чинари, подсобных строений и благоустройство территории.
В ходе агрессии, развязанной Азербайджаном с 12 по 20 июля, на армяно-азербайджанской границе противник обстреливал и гражданские объекты приграничных сел Тавушской области, был поврежден ряд домов.