Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհված հայերի թիվը հասել է 11-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութում օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհված հայերի թիվը հասել է 11-ի, վիրավորների թիվը հասնում է մինչև մի քանի տասնյակի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և հավելել, որ այս թվերը վերջնական չեն: «Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը և ես անձամբ կապ ենք հաստատել Լիբանանի հայ համայնքի հոգևոր, կրթական, առողջապահական, բարեգործական, լրատվական տասնյակ կառույցների ներկայացուցիչների և ՀՀ դեսպան Վահագն Աթաբեկյանի հետ, կատարել Բեյրութում իրավիճակի ու կարիքների նախնական գնահատում: Ըստ համայնքից ստացված տեղեկատվության՝ այժմ համայնքում առկա են հետևյալ առաջնային կարիքները՝ դեղորայքի տրամադրման կամ գնման օգնություն (հատկապես՝ քրոնիկական հիվանդություն ունեցողների համար), առաջնային անհրաժեշտության սնունդ և ջուր, հայահոծ թաղամասերում բնակարանների, խանութների, եկեղեցիների, հանրային կենտրոնների վերանորոգման ֆինանսական աջակցություն, հայրենադարձվել ցանկացողների վերադարձի գործընթացի հեշտացում և աջակցություն»,- հայտնել է Սինանյանը:
Նա նշել է, որ համայնքային ներկայացուցիչները երկրորդային կարիք են մատնանշել համայնքին հոգեբանական աջակցության տրամադրումը: Սինանյանը տեղեկացրել է, որ համայնքային գործիչներն ընդգծել են նաև, որ իրենք ևս անցկացնում են կարիքների գնահատում, և վերջնական վերլուծության համար անհրաժեշտ է որոշ ժամանակ: «Այսօր երեկոյան Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի գլխավորությամբ տեղի է ունենալու հավաք համայնքային ղեկավարների հետ, որի ընթացքում կքննարկվեն հենց այս հարցերը: Արամ Ա կաթողիկոսի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է Լիբանանում և հայ համայնքի շրջանում ընդհանուր իրավիճակը, խոսվել է զոհերի և վիրավորների մասին: Այժմ ջանքերն ուղղված են իրավիճակը ճիշտ գնահատելուն, որը թույլ կտա աջակցությունը դարձնել ավելի թիրախային: Արամ Ա-ի հետ մշտական կապի մեջ եմ համակարգային ձևով աշխատելու համար: Կարիքների հիման վրա մեր գրասենյակի կողմից կատարված վերլուծությամբ՝ կառաջարկվեն աջակցության ընթացիկ ուղիներ: Վարչապետի և այլ գերատեսչությունների հետ քննարկում ենք ՀՀ հետագա քայլերի ողջ համալիրը»,- գրել է Զարեհ Սինանյանը:
Օգոստոսի 4-ին հզոր պայթյունը ցնցել է Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութը: Ականատեսները տեսանկարահանել են կատարվածն ու ներկայացրել ավերածությունները, որոնք տեղի են ունեցել շրջակայքում: Տեսանկարահանումը ֆիքսել է հարվածային ալիքը, որը ցնցել է մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող շինությունները: Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը բոլոր հիվանդանոցներին հրահանգել էր պատրաստվել վիրավորների ընդունմանը, իսկ երկրի Առողջապահության նախարարը հեռուստատեսությամբ հայտնել է, որ վիրավորների թիվը շատ մեծ է: Լիբանանի նախագահն Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ էր հրավիրել։ Երկրում օգոստոսի 5-ը սգո օր է հայտարարվել։ Վերջին տվյալներով՝ Բեյրութում զոհերի թիվը գերազանցել է 100-ը, վնասվել է ավելի քան 4 հազար մարդ:

Число армян, погибших в результате взрыва в Бейруте, достигло 11
Число армян, погибших в результате взрыва в Бейруте, произошедшего 4 августа, достигло 11, число раненых доходит до нескольких десятков. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян и добавил, что эти цифры не окончательные. “Офис главного уполномоченного по делам диаспоры и я лично связались с представителями духовных, образовательных, здравоохранительных, благотворительных, информационных структур армянской общины Ливана и с послом Армении Ваагном Атабекяном, провели предварительную оценку ситуации и нужд армянской общины Ливана. Согласно информации, полученной из общины, в настоящее время в первую очередь необходимо следующее: помощь в доставке лекарств (особенно для людей с хроническими заболеваниями), доставка питания и воды, оказание материальной помощи при ремонте квартир, магазинов, церквей, общественных центров в армянонаселенных кварталах и облегчение и содействие процессу репатриации для желающих”, - сообщил Синанян.
Он отметил, что представители общины указали на вторичную необходимость - оказание психологической помощи общине. Синанян сообщил, что общинные деятели также проводят оценку потребностей, но для окончательного анализа необходимо некоторое время. “Сегодня вечером состоится собрание руководителей общин во главе с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I, в ходе которого будут обсуждены именно эти вопросы. В телефонном разговоре с Католикосом Арамом I была обсуждена общая ситуация в Ливане и ситуация в армянской общине. Сейчас все усилия направлены на правильную оценку ситуации, которая позволит сделать содействие более целенаправленным. Для организации систематизированной работы я на постоянной связи с Арамом I. На основании анализа потребностей, проводимого нашим офисом, будут предложены и текущие варианты помощи. С премьер-министром и с другими ведомствами мы обсуждаем весь комплекс дальнейших шагов Армении”, - написал Заре Синанян.
В столице Ливана Бейруте 4 августа прогремел мощный взрыв. Очевидцы сняли взрыв и представили разрушения, которые произошли в окрестностях. Видеозапись зафиксировала ударную волну, которая сотрясла строения на расстоянии нескольких километров. Министерство здравоохранения Ливана приказало всем больницам готовиться к приему раненых, а министр здравоохранения страны по телевидению сообщил, что раненых очень много. Президент Ливана созвал экстренное заседание Совета безопасности. В Ливане объявлен трехдневный траур. По последним данным, в результате взрыва погибло более 100 человек, более 4 000 получили ранения. Среди жертв взрыва есть 11 армян.