Հուլիսյան դեպքերը ցույց տվեցին, որ մենք ճիշտ ենք գնահատել միջազգային իրադրությունը․ Ռուբեն Ռուբինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի պնդմամբ 2020 թվականի հուլիսյան մարտերը ցույց են տվել՝ ՀՀ-ի հռչակած արժեքներն անցան թեստը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ռուբինյանն ասաց Ազգային անվտանգության ռազմավարության նվիրված հանրային քննարկման ժամանակ։
«Այս ռազմավարությունն իր մեջ պարունակում է այն դիրքորոշումներն ու արժեքները, որոնք մենք արտահայտել ենք առնվազն վերջին 2 տարում։ Ռազնավարության մեջ կա անդրադարձ Թուրքիայի ապակառուցողական դերին և Հայաստանի համար այդ երկրի վտանգին, ինչպես նաև Ադրբեջանի՝ համար 1 սպառնալիքը լինելուն։ Այնտեղ անդրադարձ կա նաև մեր արժեքային կոմպոնենտներին, այսինքն՝ ինքնիշխանությանը, համահայկականությանը»,- նշեց Ռուբինյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի հուլիսյան մարտերի ժամանակ բոլոր այս վտանգները, շահերը, համատեքստերն արտահայտվեցին։
«Հուլիսյան հաղթական մարտերը ցույց տվեցին, որ մեր հռչակած արժեքները, առաջնահերթությունները անցան այդ թեստը և պարզվեց, որ պրակտիկ առումով սա է ճիշտ ճանապարհը։ Հուլիսյան այս դեպքերը ցույց տվեցին, որ հնարավոր է միաժամանակ կառուցել ժողովրդավարություն, հզորացնել բանակը, գիտակցել սեփական ինքնիշխանությունը։ Վերջինը կարող ենք ներդնել մեր շահերը պաշտպանելու գործում»,- ասաց Ռուբեն Ռուբինյանը։
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ Տավուշի մարզում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դեպքերը ցույց տվեցին, որ Հայաստանը ճիշտ է գնահատել միջազգային իրադրությունը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը շանս ունի նոր մակարդակի բարձրանալ տարածաշրջանային քաղաքական առումով և ըստ Ռուբինյանի՝ վերջին օրերին դրա նախադրյալներն առավել քան ակնհայտ էին։

Июльские события показали, что мы правильно оценили международное положение — Рубен Рубинян
По словам председателя Постоянной комиссии НС РА по международным отношениям Рубена Рубиняна, сражения в июле 2020 года показали, что заявленные РА ценности прошли испытание.
Как передает Арменпресс, Рубинян сказал об этом в ходе общественного обсуждения, посвященного стратегии национальной безопасности.
«Эта стратегия содержит позиции и ценности, которые мы выражали, по крайней мере, за последние 2 года. В стратегии есть ссылка на деструктивную роль Турции и что это угроза для Армении от этой страны, а также определение Азербайджана как угрозы номер один. «Существует также ссылка на наши ценностные компоненты, то есть суверенитет, панарменизм», - сказал Рубинян.
По его словам, все эти опасности, интересы и контексты проявились во время сражений в июле 2020 года.
«Победоносные июльские сражения показали, что провозглашенные нами ценности и приоритеты прошли это испытание. Оказалось, что на практике это правильный путь». Эти июльские события показали, что можно строить демократию, укреплять армию, одновременно реализовать свой суверенитет. Последние мы можем инвестировать в защиту наших интересов», - сказал Рубен Рубинян.
Председатель постоянной комиссии НС по международным отношениям отметил, что события, произошедшие на армяно-азербайджанской границе в Тавушской области, показали, что Армения правильно оценила международную ситуацию.
По его мнению, у Армении есть шанс подняться на новый уровень региональной политики, и по словам Рубиняна, в последние дни ее предпосылки были более чем очевидны.