Առողջապահության նախարարությունը շտապօգնության 10 նոր մեքենա է նվիրելու Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը շտապօգնության 10 նոր մեքենա է նվիրելու Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությանը՝ բուժօգնության ծառայության որակն այնտեղ ավելի բարձրացնելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«2019 թվականի վերջին պետական բյուջեից 295 միլիոն դրամ է հատկացվել Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությանը` շտապօգնության 10 մեքենա (Ford մակնիշի) գնելու համար, որից 7-ը` գծային և 3-ը` ռեանիմոբիլ: Դրանք համալրված են անհրաժեշտ բոլոր սարքերով:
Մեքենաներն արդեն իսկ Հայաստանում են, չնայած պետք է լինեին մարտին, և ուշացումը պայմանավորված էր կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակով:
Շտապօգնության մեքենաները` որպես նվիրատվություն, հանձնվելու են Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությանը բուժօգնության ծառայության որակն այնտեղ ավելի բարձրացնելու նպատակով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Минздрав Армении передаст Арцаху 10 новых машин скорой помощи
Министерство здравоохранения Армении передаст 10 новых машин скорой помощи министерству здравоохранения Республики Арцах для дальнейшего улучшения качества медицинской помощи. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства здравоохранения Армении.
«В конце 2019 года из государственного бюджета министерству здравоохранения Республики Армения было выделено 295 млн драмов на приобретение 10 машин скорой помощи (марки Ford), 7 из которых были линейными, а 3 - реанимобилями. Они оснащены всем необходимым оборудованием.
Автомобили уже находятся в Армении, хотя должны были быть еще в марте, и задержка была обусловлена вспышкой коронавируса.
Машины скорой помощи будут переданы министерству здравоохранения Республики Арцах для дальнейшего улучшения качества медицинской помощи», - говорится в сообщении.