ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում այս տարի տեղումների առումով եղանակային պայմանները բարենպաստ չեն եղել, և որոշ հատվածներում հայտարարված է սակավաջուր տարի: Այդ իսկ պատճառով վերջին տվյալների համաձայն, նախորդ տարվա այս նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշների համեմատ,Սևանից 19 մլն խմ-ով ավելի ջրառ է իրականացվել:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Ջրային կոմիտեի նախագահ Կարեն Սարգսյանը նշեց, որ, չնայած դրան, Արփա-Սևան թունելով լիճէ տեղափոխվել մոտ 20 մլն խմ ջուր:
«Ինչպես գիտեք,գետերում ջրերի սակավաջրություն է եղել, դա է պատճառը, որ ներկա փուլում այդքան ջուր է վերցվել: Տաք ձմեռը խիստ ազդեց ջրամբարների լցվածության վրա: Ամեն դեպքում, հաշվի առնելով ոռոգվող տարածքների մեր ունեցած պլանները, կարող ենք ասել, որ ամենայն հավանականությամբ, եղած ջուրը կբավարարի,և Սևանին հավելյալ դիմելու անհրաժեշտություն չի լինի»,- ասաց Կարեն Սարգսյանը
ՀՀ կառավարությունը հունիսի սկսբին ընդունել էր որոշում, ըստ որի՝ ոռոգման նպատակով Սևանա լճից 2020 թվականի ոռոգման շրջանում ջրառի չափաքանակը սահմանվում է մինչև 170 մլն խմ: Կարեն Սարգսյանը վստահեցրեց, որ ամեն ինչ արվում է, որպեսզի այդ չափաբաժնի մեջ տեղավորվեն, և հավելայլ ջրառի առիթ չլինի:

Возможно, не будет необходимости дополнительного водозабора из Севана: председатель Водного комитета
Этот год в Армении в плане осадков не был благоприятным, он объявлен маловодным годом. По этой причине, по сравнению с показателями того же периода прошлого года, водозабор из Севана сделан больше на 19 млн кубометров.
На пресс-конференции в конференц-зале «Арменпресс» председатель Водного комитета Карен Саркисян отметил, что, в то же время, по тоннелю Арпа-Севан в озеро было доставлено около 20 млн кубометров воды.
“Как Вы знаете, и в реках была нехватка воды, это причина большего водозабора из Севана. Теплая зима повлияла на заполнение водоемов. В любом случае, учитывая наши планы орошаемых территорий, можем сказать, что, по всей вероятности, воды будет достаточно, и не будет необходимости в дополнительном водозаборе из Севана”, - сказал Карен Саркисян.
Правительство Армении в начале июня приняло решение, согласно которому в оросительный период 2020 года водозабор из Севана устанавливается до 170 млн кубометров. Карен Саркисян заверил, что делается все, чтобы поместиться в эту квоту, и чтобы не было повода для дополнительных водозаборов.