Արմեն Սարգսյանը կոչ է արել մասնակցել «Սահմանային համայնքների հզորացում» համահայկական դրամահավաքին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սարգսյանը կոչ է անում Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմում ընդգրկված բոլոր պետական այրերին, հոգևոր առաջնորդներին, սփյուռքում գործող կուսակցություններին և կազմակերպություններին, անհատներին իրենց ողջ ներուժն ուղղել Հիմնադրամի «Սահմանային համայնքների հզորացում» համահայկական դրամահավաք-արշավին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից։
Դրամահավաքի շրջանակներում հավաքագրված ողջ գումարն ուղղվելու է սահմանային համայնքների ամենահրատապ անհրաժեշտություն ունեցող սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին։
Ներկայացնում ենք ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի կոչը․
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ռազմական գործողությունները կրկին անգամ մեզ մղում են Հայրենիքի շուրջ համախմբվելուն և մեր ջանքերը նրա պաշտպանությանն ու հզորացմանն ուղղելուն։
Չնայած տասնամյակներ շարունակ լինելով ագրեսիվ գործողությունների թիրախում՝ Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների բնակիչները ամուր կանգնած են իրենց հողին և դարձել են մեր անսասան սահմանապահները։
Սահմանամերձ համայնքները Հայաստանի և Արցախի անվտանգության համար ռազմավարական նշանակություն ունեն, ուստի այդ համայնքներին անվտանգային, տնտեսական և սոցիալական աջակցությունը համազգային առաջնահերթություն է։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը նախաձեռնել է «Սահմանային համայնքների հզորացում» համահայկական դրամահավաք-արշավ, որի շրջանակներում հավաքագրված ողջ գումարն ուղղվելու է սահմանային համայնքների ամենահրատապ անհրաժեշտություն ունեցող սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին։
Կոչ եմ անում Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմում ընդգրկված բոլոր պետական այրերին, հոգևոր առաջնորդներին, սփյուռքում գործող կուսակցություններին և կազմակերպություններին, անհատներին իրենց ողջ ներուժն ուղղել այս դրամահավաքին՝ օգտագործելով Հիմնադրամի խողովակները և դրամական փոխանցումներն իրականացնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամիwww.himnadram.orgկայքում հատուկ այս նախաձեռնության համար ստեղծված առցանց հարթակի կամ բանկային հաշվեհամարների միջոցով, ինչպես նաև սփյուռքի համայնքներում կապվել Հիմնադրամի տեղական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ հավաքագրված միջոցները նաև այդ խողովակներով Հիմնադրամին փոխանցելու նպատակով։
Հայրենիքը սկսվում է սահմանապահ համայնքներից։ Հիմնադրամը մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում է պահում սահմանային բնակավայրերի հզորացումը՝ բազմաթիվ ենթակառուցվածքների վերականգնման ու զարգացման, նորարարական գյուղատնտեսական նախագծերի ներդրման, աջակցման ծրագրեր իրականացնելով այս համայնքներում։ Այսօր սահմանամերձ համայնքների բնակիչները մեր, որպես միասնական համահայկական ընտանիքի, աջակցության կարիքն ունեն։

Армен Саркисян призвал принять участие в общеармянском сборе средств “Усиление приграничных общин”
Президент Республики Армения, председатель Совета попечителей Всеармянского фонда “Айастан” Армен Саркисян призывает всех государственных чиновников, духовных лидеров, действующих в диаспоре партий и организаций и отдельных лиц направить весь свой потенциал на всеармянскую кампанию по сбору средств Фонда “Усиление пограничных общин”. Об этом Арменпресс сообщили во Всеармянском фонде “Айастан”.
Вся сумма, собранная в рамках сбора средств, будет направлена на решение социально-экономических проблем приграничных общин.
Представляем призыв президента Армении Армена Саркисяна․
Военные действия противника, предпринятые в последние дни на армяно-азербайджанской государственной границе, вновь подталкивают нас к сплочению вокруг Родины и направлению наших усилий на ее защиту и усиление.
Несмотря на то, что на протяжении десятилетий являясь мишенью агрессивных действий, жители приграничных общин Армении твердо стоят на своей земле, они стали нашими непоколебимыми пограничниками.
Приграничные общины имеют стратегическое значение для безопасности Армении и Арцаха, поэтому безопасное, экономическое и социальное содействие этим общинам является общенациональным приоритетом.
Всеармянский фонд “Айастан” инициировал всеармянскую кампанию по сбору средств “Усиление пограничных общин”. Вся собранная сумма будет направлена на социально-экономические проблемы приграничных общин.
Призываю всех государственных чиновников, включенных в состав Совета попечителей фонда, духовных лидеров, действующих в диаспоре партий и организаций и отдельных лиц направить весь свой потенциал на этот сбор средств, используя все каналы фонда. Денежные переводы Всеармянскому фонду “Айастан” делать с помощью онлайн-платформы www.himnadram.org или банковских счетов, созданных на сайте специально для этой инициативы. В общинах диаспоры связываться с представителями местных организаций фонда с целью передачи собранных средств фонду по этим каналам.
Родина начинается с приграничных общин. Фонд всегда держит в центре своего внимания усиление приграничных населенных пунктов, реализуя в этих общинах программы по восстановлению и развитию многочисленных инфраструктур, внедрению и поддержке инновационных сельскохозяйственных проектов. Сегодня жители приграничных общин нуждаются в нашей поддержке, в поддержке членов единой общеармянской семьи.