ԱԺ նախագահը ստորագրել է «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխությունների օրենքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է հունիսի 30-ին ԱԺ կողմից ընդունված «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը։«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Միրզոյանը:
«Այժմ օրենքը պետք է հրապարակվի պաշտոնական տեղեկագրում և այդ պահից այն կմտնի ուժի մեջ»,-հավելել է ԱԺ նախագահը:
Թեմային անդրադարձել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը․
«Ազգային ժողովի նախագահը այսօր ստորագրեց հունիսի 30-ին ԱԺ կողմից ընդունված «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը։
Օրենքը այսօր կմտնի ուժի մեջ։ Առաջիկայում կընտրվեն ՍԴ 3 նոր դատավորներ»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետը։
ՀՀ ազգային ժողովը հունիսի 30-ին ընդունել էր «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծ, որով ամրագրվում է, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորներին, որոնց լիազորությունները դադարել են լիազորությունների ժամկետը ավարտելու հիմքով՝ վերջին փոփոխություններով, նշանակվում է կենսաթոշակ՝ օրենքով սահմանված կարգով: Օրենքի ընդունումից հետո ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտնել էր ԱԺ նախագահին, որ չի ստորագրելու այն։
Ազգային ժողովն ավելի վաղ՝ հունիսի 22-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել էր «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգավորների կողմից ներկայացված Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, որով առաջարկվում է փոխարինել Սահմանադրական դատարանի նախագահին և ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամներին: Սահմանադրական փոփոխությունները ուժի մեջ են մտել: Հրայր Թովմասյանը ՍԴ նախագահ չէ, իսկ Ֆելիքս Թոխյանը, Հրանտ Նազարյանը եւ Ալվինա Գյուլումյանը ՍԴ անդամ կամ դատավոր չեն։ Երկու ամսվա ընթացքում պետք է ընտրվեն ՍԴ երեք նոր դատավորներ։

Председатель НС Армении подписал закон О внесении изменений в Закон “О Конституционном суде”
Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян подписал закон О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О Конституционном суде”, принятый 30 июня. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Мирзоян.
“Закон будет опубликован в официальном бюллетене, и с этого момента он вступит в силу”, -добавил спикер.
Тему затронул и премьер-министр Армении Никол Пашинян․
“Председатель Национального собрания Армении сегодня подписал закон О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О Конституционном суде”, принятый 30 июня.
Закон вступит в силу сегодня. В ближайшее время будут избраны 3 новых судьи КС”, - написал на своей странице в Facebook премьер-министр Армении.
30 июня Национальное собрание Армении приняло законопроект, представленный депутатами фракции “Мой шаг”, которым устанавливается, что судьям Конституционного суда, полномочия которых прекращены на основании истечения срока полномочий в связи с последними изменениями, назначается пенсия в порядке, установленном законом. После принятия закона президент Армении Армен Саркисян заявил председателю НС, что не подпишет его.
Ранее Национальное собрание Армении на заседании 22 июня приняло во втором чтении и полностью проект конституционных изменений, представленный группой депутатов фракции “Мой шаг”, которым предлагается замена председателя Конституционного суда и членов Конституционного суда, бывших на должности в течение срока общей продолжительностью не менее 12 лет. Конституционные изменения вступили в силу. Грайр Товмасян не является председателем КС, а Феликс Тохян, Грант Назарян и Альвина Гюлумян не члены или судьи КС. В течение двух месяцев должны быть избраны три новых судьи КС.