Մարտի 1-ի գործով տուժողի ներկայացուցիչը դատարանին ներկայացրեց դատախազներին բացարկի միջնորդություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում Մարտի 1-ի գործով տուժող Սերգեյ Եղիազարյանի ներկայացուցիչ Էդուարդ Ասլանյանը դատարանին ներկայացրեց մեղադրող դատախազներին բացարկի միջնորդություն:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Էդուարդ Ասլանյանը նշեց, որ քրեական գործով մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները չեն կարող մասնակցել քրեական գործի քննությանը և պետք է հեռացվեն վարույթից:
Նրա խոսքով՝ բացարկի անհրաժեշտություն է առաջացել, քանի որ գործի նյութերում բացակայում են 2008-ի մարտի 1-2-ին Երևանում տեղի ունեցած դեպքերի պատճառով տուժող Սերգեյ Եղիազարյանի ցուցմունքների արձանագրությունները, դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը: Ըստ պաշտպանի, բացի այդ, որպես տուժող Եղիազարյանը զրկված է եղել գործի նյութերին և փաստաթղթերին ծանոթանալու հնարավորությունից:
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը կասկածելի է համարել տուժողի ներկայացուցչի ներկայացված միջնորդությունը, թե տուժողը և նրան ներկայացնող անձն իրականում ինչ շահեր են հետապնդում։ Նրա խոսքով՝ միջնորդությունը, մեղմ ասած, հիմնավոր չէ։

Представитель потерпевшего по делу 1 марта представил суду ходатайство об отводе прокуроров
Представитель потерпевшего по делу 1 марта Сергея Егиазаряна Эдуард Асланян представил суду ходатайство об отводе обвинительных прокуроров. Как сообщает «Арменпресс», Эдуард Асланян отметил, что прокуроры, поддерживающие обвинение по уголовному делу, не могут участвовать в расследовании уголовного дела и должны быть исключены из производства.
По его словам, возникла необходимость отвода, поскольку в материалах дела отсутствуют протоколы показаний Сергея Егиазаряна, потерпевшего в результате событий 1 - 2 марта 2008 года в Ереване и заключение судебно-медицинской экспертизы. Кроме того, как потерпевший Егиазарян был лишен возможности ознакомиться с материалами дела и документами.
Прокурор Геворг Багдасарян счел сомнительным ходатайство представителя потерпевшего. Неясно, какие интересы преследуют потерпевший и лицо, представляющее его интересы. По его словам, посредничество, мягко говоря, не обосновано.