Դատարանը հետաձգեց դատակոչի ցուցակը լրացնելու մասին Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունների լուծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հետաձգեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների պաշտպանների միջնորդության հարցի լուծումը, որը վերաբերում էր դատարանում հարցաքննության համար վկաների ցուցակում մի շարք անձանց ներառմանը։
«Դատարանը գտնում է, որ միջնորդությունների լուծումը պետք է հետաձգել մինչև գործում առկա բոլոր ապացույցների հետազոտումը»,- նշել է դատավորը։
Նախորդ դատական նիստին Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը միջնորդել էր դատարան հրավիրել 2008 թվականի մարտի 8-ի դրությամբ ՍԴ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Գագիկ Հարությունյանին, դատավորներ Հրանտ Նազարյանին, Վլադիմիր Հովհաննիսյանին, Ֆելիքս Թոխյանին և Կիմ Բալայանին, ովքեր մասնակցել են ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու Տիգրան Կարապետյանի դիմումների հիման վրա ԿԸՀ 2008 թ. փետրվարի 24-ին ՀՀ նախագահ ընտրվելու մասին որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործի քննությանը և կարող են գործի համար կարևոր նշանակության տեղեկություններ հայտնել այդ գործի քննության հետ կապված ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշում գործադրելու մասին։
Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը նշել էր, որ պաշտպանական կողմն այդ միջնորդությունը կարող է ներկայացնել հետագայում, քանի որ այժմ գործը չի գտնվում ապացույցների հետազոտման փուլում։
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը միացավ Պետրոս Պետրոսյանի դիրքորոշմանը՝ նշելով, որ մեղադրական եզրակացությունը դեռևս չի հրապարակվել, բացի այդ, դատավարական առումով սույն դատարանում պատկերացում չի կազմվել, թե որ հանգամանքները հերքելու կամ հաստատելու համար է պաշտպանական կողմը ցանկանում, որ այդ անձինք հրավիրվեն դատարան։

Суд отложил ходатайство защитников Кочаряна о дополнении списка вызываемых на суд
В суде общей юрисдикции Еревана судья Анна Данибекян отложила решение вопроса о ходатайстве адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна и других, касающегося включения ряда лиц в список свидетелей для допроса в суде.
“Суд считает, что решение по ходатайству должно быть отложено до рассмотрения всех имеющихся в деле доказательств”,- отметила судья.
На предыдущем судебном заседании адвокат Кочаряна Айк Алумян ходатайствовал о приглашении в суд Гагика Арутюняна, бывшего 8 марта 2008 года председателем КС, судей Гранта Назаряна, Владимира Ованнисяна, Феликса Тохяна и Кима Балаяна, которые участвовали в рассмотрении дела об оспаривании решения ЦИК об избрании президента Республики Армения 24 февраля 2008 года на основании заявлений кандидатов в президенты Левона Тер-Петросяна и Тиграна Карапетяна, которые могут сообщить важные для дела сведения о давлении на судей КС в связи с рассмотрением этого дела.
Прокурор Петрос Петросян отметил, что сторона защиты может представить это ходатайство в дальнейшем, поскольку сейчас дело не находится на стадии рассмотрения доказательств.
Прокурор Геворг Багдасарян присоединился к позиции Петроса Петросяна, отметив, что обвинительное заключение еще не опубликовано, кроме того, в процессуальном плане в данном суде не было составлено представления о том, по каким обстоятельствам сторона защиты желает, чтобы эти лица были приглашены в суд.