«Անվախ» դիրքի զինվորների գրագետ գործողությունների արդյունքում հակառակորդը ետ է շպրտվել.Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 24-ժամյա հրադադարից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակել են իրենց հարձակվողական գործողությունները Տավուշի սահմանագոտում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 16-ին Իջևանում՝ ճգնաժամային տեղեկատվական կենտրոնում, տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում ասել է Պաշտպանության նախարարության Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի պետ, ՊՆ նախկին խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Ըստ էության, Տավուշի սահմանագոտում գտնվող «Անվախ» դիրքի ուղղությամբ գիշերը տեղի է ունեցել հարձակում։ Հրետանու աջակցությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների 100 զինծառայող փորձել են հարձակվել մեր «Անվախ» դիրքի ուղղությամբ, բայց մեր դիրքի տղաների գրագետ և հերոսական գործողության արդյունքում ետ են շպրտվել՝ թողնելով զգալի կորուստներ։ Այդ ընթացքում կորցրել են որոշակի զրահատեխնիկա, տեխնիկա և այլն»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի պետի խոսքով՝ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերի լրատվական ծառայությունը ընդունել էր իրենց կորուստները, բայց այս պահի դրությամբ դեռևս հստակեցված չի, թե քանի զինծառայողների մասին է խոսքը, և ովքեր են սպանվածները։
«Դրանից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերը փորձել են հերթական անգամ իրենց վրեժը լուծել խաղաղ բնակիչներից և Տավուշի սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ շարունակել են հրետակոծությունը»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Արծրուն Հովհաննիսյանը հերքեց ադրբեջանական լրատվամիջոցների այն տեղեկությունը, թե հայկական զինված ուժերը իբր կիրառել են ԱԹՍ, որն իրենք խոցել են:

В результате грамотных действий солдат позиции “Бесстрашной” противник был отброшен назад: Оганнисян
После 24-часового спокойствия Вооруженные силы Азербайджана продолжили свои наступательные действия на границе Тавуша.
Как передает «Арменпресс», об этом в ходе брифинга в Иджеване 16 июля заявил начальник командно-штабного факультета Военного университета им. Вазгена Саркисяна, бывший пресс-секретарь МО Арцрун Ованнисян.
“Ночью нападение произошло в направлении позиции “Бесстрашной”, расположенной на границе Тавуша. При поддержке артиллерии 100 военнослужащих подразделений специального назначения ВС Азербайджана попытались напасть на нашу “Бесстрашную” позицию, но в результате грамотной и героической работы наших ребят они были отброшены назад, оставив значительные потери. В это время они потеряли определенную бронетехнику и технику и т.д.”, - сказал Ованнисян.
По словам начальника командно-штабного факультета, утром пресс-служба ВС Азербайджана признала свои потери, но на данный момент пока не уточняется, о скольких военнослужащих идет речь и кто убит.
“После этого Вооруженные силы Азербайджана в очередной раз попытались отомстить мирным жителям и продолжили обстрел приграничных сел Тавушской области”, - сказал Ованнисян.
Арцрун Ованнисян опроверг сведения азербайджанских СМИ, что их вооруженные силы якобы сбили армянский БПЛА.