Նիդերլանդների 2 պատգամավոր Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ նամակ են հղել ՆԹ ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների խորհրդարանի երկու պատգամավոր համատեղ նամակ են ուղղել Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարարին՝ պարզաբանումներ հայցելով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի սրմանն ուղղված հայկական կողմի ամիսների շարունակվող ահազանգներին տրված ընթացքի և այլ հարցերի մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիդերլանդների խորհրդարանի պատգամավորներ Քրիստոնեա-դեմոկրատական կոչ կուսակցության արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակ Մարթայն ֆան Հելվերտը և Քրիստոնեական միություն կուսակցության արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակ Ջոել Ֆորդևինդը համատեղ նամակ են ուղղել ՆԹ արտաքին գործերի նախարարին՝ պարզաբանումներ հայցելով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի սրմանն ուղղված հայկական կողմի ամիսների շարունակվող ահազանգներին տրված ընթացքի, Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ պարտավորությունների խախտումներով զորավարժությունների անցկացման, ուժի կիրառումը քաջալերող Թուրքիայի ապակառուցողական դերատակատարության մասին։
Մարթայն ֆան Հելվերտը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ հարցեր են ուղղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բռնությունների վերաբերյալ: Պատգամավորը նշել է , որ Հայաստանի դեսպանությունը զգուշացրել է Նիդերլանդներին և Եվրամիությանը, որ ամեն ինչ դառնում է անկառավարելի:
Նա նաև հարց է ուղղել՝ Թուրքիան յուղ լցնու՞մ է կրակի վրա: «Ի՞նչ կարող ենք անել՝ կանխելու նոր պատերազմը՝ Եվրոպայի ծայրամասում»,-գրել է Հելվերտը:

Два нидерландских депутата направили письмо министру иностранных дел Нидерландов
Два депутата парламента Нидерландов направили письмо министру иностранных дел Королевства Нидерландов, в котором просили дать разъяснения относительно хода, данного сообщениям с армянской стороны об обострении ситуации в зоне карабахского конфликта, которые приходят уже в течение месяцев, и других вопросов.
Как передает «Арменпресс», депутаты парламента Нидерландов – спикер по внешнеполитическим вопросам партии “Христианско-демократический призыв” Мартижн ван Хелверт и спикер по внешнеполитическим вопросам партии “Христианский союз” Джоэл Фордевинд, направили министру иностранных дел Нидерландов совместное письмо. В письме они ждут разъяснений относительно хода, данного сообщениям с армянской стороны об обострении ситуации в зоне карабахского конфликта, которые приходят уже в течение месяцев, проведения Азербайджаном учений с нарушениями обязательств ОБСЕ и о деструктивной роли Турции, поощряющей применение силы.
Мартижн ван Хелверт написал на своей странице в Facebook, что вопросы касались насилия между Арменией и Азербайджаном. Депутат отметил, что посольство Армении предупреждало Нидерланды и Евросоюз, что все становится неуправляемым.
Он также задался вопросами: “Подливает ли Турция масло в огонь? Что мы можем сделать, чтобы предотвратить новую войну на окраине Европы?”, - написал Хелверт.