Հակառակորդի բոլոր փորձերը չեզոքացվում են, հայկական ԶՈՒ-ն բնակավայրերի ուղղությամբ չի կրակում. ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդի կողմից սանձազերծված կրակոցները պարբերաբար շարունակվում են տարբեր ինտենսիվությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը, նշելով, որ ադրբեջանական զինված ուժերի բոլոր փորձերը թիրախավորվում և չեզոքացվում են։
«Կրակոցները պարբերաբար տարբեր ինտենսիվությամբ շարունակվում են։ Հայկական զինված ուժերը կորուստներ և վիրավորներ չունեն։ Հակառակորդի բոլոր փորձերը թիրախավորվում և չեզոքացվում են։ Հայկական զինված ուժերը ադրբեջանական բնակավայրերի ուղղությամբ կրակ չեն վարում։ Թիրախավորվում են միայն ադրբեջանական զինված ուժերի ինժեներական ենթակառուցվածքներն ու տեխնիկական միջոցները»,- գրել է Ստեփանյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել: «Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրք: Ժամը 13: 45-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել»,- հայտնել էր Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմից կորուստներ չկան:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով զոհվել է ադրբեջանական զինուժի 2 զինծառայող, ևս 5-ը վիրավորվել են։ Հիվանդանոցում մահացել է վիրավորներից ևս մեկը:
Շուշան Ստեփանյանը այնուհետև հայտնել է, որ ադրբեջանական կողմը վերսկսել է հրետակոծել հայկական նույն դիրքի ուղղությամբ, որտեղի ժամեր առաջ փորձել էին ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով անցնել հայ-ադրբեջանական սահմանը:
«Ադրբեջաբական կողմը վերսկսել է հրետակոծել մեր նույն դիրքի ուղղությամբ 82 մմ ականանետից և տանկից: Իրավիճակի լարման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ստեփանյանը:

YEREVAN, 13 JULY, ARMENPRESS: The shooting on the border- line of Armenia and Azerbaijan that had been provoked by the armed forces Azerbaijan periodically continues with periodical intensity. The spokesperson of the Armenian MOD Shushan Stepanyan told “Armenpress”, all the aggressive attempts of Azerbaijani Army are being targeted and neutralized.
“Shooting periodically continues with different intensity. Armenian Armed Forces have no casualties. All the attempts of the adversary are being targeted and neutralized. The Armenian Forces are not firing towards Azerbaijani settlements. Only the engineering infrastructure and the technical means of the Azerbaijani Armed Forces are targeted”,- Stepanyan said.
Hours before Azerbaijan restarted shelling the positions of the Armenian Army at the spot, where earlier June 12, a military UAZ SUV tried to cross the border line in Armenia’s North-Eastern Tavush province. “Azerbaijan restarted shelling towards the same combat position with 82 mm mortars and a tank. The military-political leadership of Azerbaijan will bear full responsibility for the escalation of the situation”,- wrote the spokesperson of Armenian MOD Shushan Stepanyan on her account in Facebook social network.
Earlier,Azerbaijani MODinformedthat as a result of the incident on the Armenian-Azerbaijani border3Azerbaijani servicemen have died and 5 have been injured.
On her behalf, Thespokesperson of the Defense Ministry of Armenia Shushan Stepanyan informed that the servicemen of the Azerbaijani armed forces made an attempt to violate the Armenian state border in an UAZ vehicle in the direction of Tavush Province on July 12 at about 12:30.