Հուշամեդալներ ու դրամական պարգևներ` շիրակցի վետերաններին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 7 ՀՈԻԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի վետերանները ստացան «Հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված» հուշամեդալներ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հուշամեդալները հայ վետերաններին է հանձնվել ՌԴ կառավարության անունից: Հաղթանակի 75ամյակի առթիվ վետերաններին հատկացվել է նաև 30 հազար 500ական դրամ գումար:
Շիրակի մարզում պարգևների արժանացան 21 վետերաններ, որոնցից 11ը՝ Գյումրիից, մյուսները՝ մարզի այլ համայնքներից: Համավարակի պատճառով ոչ թե նրանք անձամբ, այլ նրանց որդիներն էին եկել Գյումրու վետերանների միություն՝ ստանալու պարգևները, մյուսներին պարգևը փոխանցեց «Հայաստանի վետերանների միավորում» ՀԿ նախագահ, պահեստազորի գնդապետ Սիմոն Եսայանը:
«Մայիսի 1-ի տվյալներով մեր հանրապետությունում կա 262 վետերան, նրանցից 21ը բնակվում է Շիրակում: Այս պարգևները վետերաններին պետք է հանձնվեին մայիսի 9-ին, սակայն, համավարակային իրավիճակի պատճառով, միայն այսօր հնարավոր դարձավ նրանց հանձնել պարգևները»,- նշեց Սիմոն Եսայանը:

Памятные медали и денежные награды ветеранам в честь 75-летия Победы
Ветеранам Ширакской области были вручены памятные медали “75-летие Победы”. Как сообщает Арменпресс, памятные медали были вручены армянским ветеранам от имени правительства РФ. По случаю 75-летия Победы ветеранам было выделено по 30 500 драмов.
В Ширакской области наград удостоились 21 ветеранов, 11 из которых - из Гюмри, остальные - из других общин области. Из-за эпидемии не они лично, а их сыновья приехали в Союз ветеранов Гюмри, чтобы получить награды, присутствующим награды вручал председатель ОО “Союз ветеранов Армении”, полковник запаса Симон Есаян.
“По данным на 1 мая в нашей республике проживает 262 ветерана, 21 из них - в Шираке. Эти награды должны были быть вручены ветеранам 9 мая, однако только сегодня это стало возможным”, - отметил Симон Есаян.