Թեստավորման քանակը շուտով կհասնի օրական 3 000-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ամենաշատը 3 շաբաթում կորոնավիրուսի ախտորոշման համար թեստավորումների քանակն օրական կհասցվի 3 000-ի, դրան զուգահեռ աշխատող մասնավոր լաբորատորիաների թեստավորման թվերն էլ գումարած, հնարավոր է, որ արվի օրական 4 000 թեստ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսումայս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Մենք արդեն «հեշտությամբ» իրականացնում ենք օրական 2 500 թեստ, ինչը մոտ ապագայում, իհարկե, կմեծանա: Եվ մենք կանխատեսում ենք, որ 1-2, առավելագույնը 3 շաբաթվա ընթացքում, հզորությունների մեծացմանը զուգընթաց, միայն մեր լաբորատորիաներում, այսինքն՝ պետական պատվերի շրջանակում իրականացվող թեստավորումների քանակը հասցնել մոտ 3 000-ի: Դրան զուգահեռ աշխատող մասնավոր լաբորատորիաների թեստավորման թվերն էլ գումարած, հնարավոր է, որ ունենանք օրական 4000 թեստ»,-ասաց Թորոսյանը:
Նախարարը հիշեցրեց. թեստավորումը, սակայն, ընդամենը միջոց է՝ հայտնաբերելու քաղաքացիներին՝ երկու նպատակով. թեթև ձևերը և նրանց կոնտակտավորներին մեկուսացնելու և բուժելու համար: «Բուժական առումով կարող եմ վստահեցնել, որ որևէ մեկը դուրս չի մնում: Ցուցում, բուժման կարիք ունեցող բոլոր քաղաքացիները թեստավորվում են: Ավելի շատ ասիմպտոմ դեպքերը հայտնաբերելու բաց ունենք, որը, մեր ծավալների մեծացմանը զուգընթաց, կլրացվի»,-ասաց Թորոսյանը:
Հայաստանում 1 տարի առաջ նույնիսկ 1 ամսում 2 000 ՊՇՌ հետազոտություն չի արվել: Անդրադառնալով դժվարություններին՝ նախարարը նշեց, որ դրանք տարատեսակ են՝ սկսած մարդկային ռեսուրսներից: ՊՇՌ թեստավորումը բարդ գործընթաց է, գիտություն է, ոչ թե պարզապես մեխանիկական գործողությունների հաջորդականություն և պահանջում է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ, այս պահին պապարզապես ազատ մասնագետներ չկան: Պետությունը շատերին պատրաստում է, այսպես ասած, զրոյից: «Օրինակ՝ կենսաբաններին, միկրոբիոլոգներին, միկրոկենսաբաններին ենք կրթում, տարբեր մասնագետների վերապատրաստում որպես ՊՇՌ անող մասնագետներ: Հենց հիմա ինտենսիվ ընթանում են վերապատրաստումները»,- ասաց նախարարն ու հավելեց, որ ընթանում են նաև գնման գործընթացներ, օրինակ՝ նոր ՊՇՌ սարքերի, լամինար պահարանների:
Ավելանալու են նաև 4 նոր կետեր՝ Իջևանում, Մարտունիում, Երևանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում և «Արաբակիր» ԲԿ-ում, այսինքն՝ բացվելու է 4 նոր լաբորատորիա:

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. Armenia will carry out nearly 3000 coronavirus tests daily in three weeks. In addition, it’s also possible to reach the number of these tests 4000 in a day given the number of tests conducted by private laboratories, Minister of Healthcare Arsen Torosyan said at a press conference in Armenpress.
“We already “easily” carry out 2500 tests in a day, which, of course, will increase in the nearest future. And we expect to reach the number of tests nearly 3000 at least in 1-2, or 3 weeks, in line with increasing the capacities, only in our laboratories. But it’s also possible to have 4000 tests daily given the number of tests conducted by private laboratories”, the minister said.
He reminded that testing is just a mean to detect citizens for two reasons: to isolate the mild cases and their direct contacts and treat them. “In terms of treatment I can assure that no one is left out. All citizens who need treatment are being tested. We have a gap more with detecting the asymptomatic cases, which, however, will be filled in line with increasing our capacities”, he said.
As for the difficulties, the minister of healthcare said they are different starting from human resources. PCR testing is a complex process, is a science, not just a mechanical action and requires highly-qualified specialists, at the moment there are just no free such specialists. The state is preparing most of these specialists from the so-called zero.
Torosyan informed that 4 new laboratories will also be added to the testing process in Ijevan, Martuni, the St. Gregory the Illuminator and the Arabkir hospitals.