Թեստավորման քանակը շուտով կհասնի օրական 3 000-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ամենաշատը 3 շաբաթում կորոնավիրուսի ախտորոշման համար թեստավորումների քանակն օրական կհասցվի 3 000-ի, դրան զուգահեռ աշխատող մասնավոր լաբորատորիաների թեստավորման թվերն էլ գումարած, հնարավոր է, որ արվի օրական 4 000 թեստ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսումայս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Մենք արդեն «հեշտությամբ» իրականացնում ենք օրական 2 500 թեստ, ինչը մոտ ապագայում, իհարկե, կմեծանա: Եվ մենք կանխատեսում ենք, որ 1-2, առավելագույնը 3 շաբաթվա ընթացքում, հզորությունների մեծացմանը զուգընթաց, միայն մեր լաբորատորիաներում, այսինքն՝ պետական պատվերի շրջանակում իրականացվող թեստավորումների քանակը հասցնել մոտ 3 000-ի: Դրան զուգահեռ աշխատող մասնավոր լաբորատորիաների թեստավորման թվերն էլ գումարած, հնարավոր է, որ ունենանք օրական 4000 թեստ»,-ասաց Թորոսյանը:
Նախարարը հիշեցրեց. թեստավորումը, սակայն, ընդամենը միջոց է՝ հայտնաբերելու քաղաքացիներին՝ երկու նպատակով. թեթև ձևերը և նրանց կոնտակտավորներին մեկուսացնելու և բուժելու համար: «Բուժական առումով կարող եմ վստահեցնել, որ որևէ մեկը դուրս չի մնում: Ցուցում, բուժման կարիք ունեցող բոլոր քաղաքացիները թեստավորվում են: Ավելի շատ ասիմպտոմ դեպքերը հայտնաբերելու բաց ունենք, որը, մեր ծավալների մեծացմանը զուգընթաց, կլրացվի»,-ասաց Թորոսյանը:
Հայաստանում 1 տարի առաջ նույնիսկ 1 ամսում 2 000 ՊՇՌ հետազոտություն չի արվել: Անդրադառնալով դժվարություններին՝ նախարարը նշեց, որ դրանք տարատեսակ են՝ սկսած մարդկային ռեսուրսներից: ՊՇՌ թեստավորումը բարդ գործընթաց է, գիտություն է, ոչ թե պարզապես մեխանիկական գործողությունների հաջորդականություն և պահանջում է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ, այս պահին պապարզապես ազատ մասնագետներ չկան: Պետությունը շատերին պատրաստում է, այսպես ասած, զրոյից: «Օրինակ՝ կենսաբաններին, միկրոբիոլոգներին, միկրոկենսաբաններին ենք կրթում, տարբեր մասնագետների վերապատրաստում որպես ՊՇՌ անող մասնագետներ: Հենց հիմա ինտենսիվ ընթանում են վերապատրաստումները»,- ասաց նախարարն ու հավելեց, որ ընթանում են նաև գնման գործընթացներ, օրինակ՝ նոր ՊՇՌ սարքերի, լամինար պահարանների:
Ավելանալու են նաև 4 նոր կետեր՝ Իջևանում, Մարտունիում, Երևանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում և «Արաբակիր» ԲԿ-ում, այսինքն՝ բացվելու է 4 նոր լաբորատորիա:

Количество тестирования скоро достигнет цифры - 3 000 ежедневно
В Армении максимум через 3 недели количество тестирований на COVID-19 будет доведено до цифры - 3 000 ежедневно, а число тестирования параллельно работающих частных лабораторий, возможно, дойдет до 4 000 тестов в день.
Об этом на пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс сказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
“Мы уже проводим по 2 500 тестов в день, что в ближайшем будущем, конечно, увеличится. И мы думаем в течение 1-2-х, максимум 3-х недель, параллельно с увеличением мощностей, только в наших лабораториях, то есть в рамках госзаказа, количество тестов довести до 3 000. Кроме этого, возможно, что в частных лабораториях будет по 4 000 тестов в день”, - сказал Торосян.
Министр напомнил: тестирование, всего лишь средство обнаружения инфицированных с легкими формами и их контакты для изоляции и лечения. Что касается лечения, могу заверить Вас, что никто не остается без лечения. У нас больше пробелов в выявлении случаев без симптомов, что будет восполнено параллельно с увеличением наших объемов”, - сказал Торосян.
В Армении год назад даже за месяц не проводилось 2 000 ПЦР исследований. Коснувшись проблем, министр отметил, что они разнообразны, начиная с человеческих ресурсов. ПЦР тестирование - это довольно сложный процесс, наука, а не просто последовательность механических действий и оно требует высококвалифицированных специалистов, на данный момент практически не занятых специалистов. Государство многих готовит, так сказать с ноля. “Например, мы обучаем биологов, микробиологов в качестве специалистов по ПЦР. Они сейчас проходят интенсивную переподготовку”, - сказал министр и добавил, что проводятся и закупочные процессы, например, новые аппараты, ламинарные шкафы.
Отыкроются 4 новых пункта тестирования - в Иджеване, в Мартуни, в МЦ “Сурб Григор Лусаворич” и в МЦ “Арабакир”, то есть, будут открыты 4 новых лаборатории.