Մեծ Բրիտանիայում 85 հազար դոլար արժեքով մետաղադրամ են թողարկել Էլթոն Ջոնի պատվին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական դրամահատարանը (Royal Mint) որոշել Է բրիտանացի երաժիշտ Էլթոն Ջոնի ավելի քան կեսդարյա ստեղծագործությունը նշանավորել 1 հազար ֆունտ ստեռլինգ (1247 դոլար) ոսկյա հուշամետաղադրամով, որի աճուրդային արժեքը, փորձագետների գնահատումներով, գերազանցում Է 68 հազար ֆունտ ստեռլինգը (ավելի քան 85 հազար դոլար): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 6-ին հաղորդել Է հեռուստառադիոհաղորդումների BBC բրիտանական կորպորացիան:
Մետաղադրամն ստեղծվել Է նկարիչ Բրեդլի Մորգան Ջոնսոնի դիզայնով:
«Էլթոն Ջոնը, անկասկած, դարձել Է թագավորության երաժշտության լեգենդը եւ ճանաչվել իր սերնդի ամենահաջողված երգիչներից եւ երգերի հեղինակներից մեկը,-հայտարարել Է Royal Mint-ի ներկայացուցիչ Քլեր Մաքլենանը:-Եվ մենք ուրախ ենք՝ այդպիսով գնահատելու նրա նշանավոր ավանդը բրիտանական երաժշտության բնագավառում»:
Ամբողջ աշխարհում վաճառվել Է 73-ամյա կատարողի ալբոմների 250 մլն օրինակ, ով կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ստիպված Է եղել ընդհատել Farewell Yellow Brick Road հրաժեշտի համաշխարհային շրջագայությունը; Տարեսկզբին Թագավորական դրամահատարանը հուշամետաղադրամ Էր թողարկել Queen-ի պատվին: Մետաղադրամն առաջինն Է դարձել Է «Երաժշտության լեգենդների» շարքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Британии выпустили монету в $85 тыс. в честь Элтона Джона
Королевский монетный двор (Royal Mint) решил отметить более чем полувековое творчество британского музыканта Элтона Джона золотой памятной монетой номиналом £1 тыс.($1247), аукционная стоимость которой, по оценкам экспертов, превышает £68 тыс.(более $85 тыс.). Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник вещательная корпорацияБи-би-си.
"Элтон Джон, без сомнения, стал легендой музыки королевства и признан одним из самых успешных певцов и авторов песен своего поколения, - заявила представитель Royal Mint Клэр Макленнан. - И мы рады таким образом отметить его значительный вклад в британскую музыку".
По всему миру проданы свыше 250 млн копий альбомов 73-летнего исполнителя, который вынужден был из-за пандемии коронавируса прервать прощальное мировое турне Farewell Yellow Brick Road.
В начале года Королевский монетный двор выпустил памятную монету в честь Queen. Монета стала первой в серии "Легенды музыки".