Մնացականյան-Մամեդյարով տեսակոնֆերանսի կազմակերպումն արձագանք էր նկատվող լարվածության աճին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունիսի 30-ին կայացավ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տեսակոնֆերանսը, որն արդեն երկրորդն էր (առաջինը` ապրիլի 21-ին) կորոնավիրուսի համավարակի տարածումից հետո:
Նախ հարկ է ընդգծել, որ տեսակոնֆերանսին ընդառաջ նկատելի էր լարվածության զգալի աճ, ինչը նախևառաջ պայմանավորված էր ադրբեջանական ղեկավարության ռազմատենչ հռետորաբանության զգալի ակտիվացմամբ: Ինչպես և կարելի էր կանխատեսել, հայկական կողմը հանդիպման օրակարգ էր բերել տվյալ խնդիրը, քանզի Ադրբեջանի նախագահի, պաշտպանության նախարարի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից վերջին շրջանում արված հայտարարությունները ոչ միայն հակասում են Բաքվի ստանձնած հանձնառություններին, այլ նաև մեծացնում են լարվածությունը կողմերի միջև:
Պաշտոնական Բաքուն, իր հերթին, որպես տեսակոնֆերանսի օրակարգային թեմա` առաջ էր քաշել հայկական կողմի` Արցախի վերաբնակեցման և Արցախը Հայաստանին կապող 3-րդ մայրուղու կառուցման ծրագրերը` դրանք ներկայացնելով որպես «անօրինական գործողություններ իր օկուպացրած տարածքներում»:
Տեսակոնֆերանսի արդյունքներով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածած հայտարարության «տողատակերից» կարելի է եզրակացնել, որ հանդիպումն անցել է բավական լարված: Այդ մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ հայտարարությունը ոչ թե հնգակողմ է, (Հայաստան, Ադրբեջան, 3 համանախագահ), այլ եռակողմ (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ): Հայտարարության տեքստի վերլուծության համաձայն` քննարկման հիմնական առարկան եղել է բանակցությունների համար նպաստավոր միջավայրի ձևավորման խնդիրը, իսկ բովանդակային բանակցություններ դեռ չկան:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է, որ համանախագահներն ընդգծել են «խաղաղության և բովանդակային բանակցությունների համար նպաստավոր մթնոլորտի խթանման և պահպանման կարևորությունը»: Սա, ըստ էության, վկայում է, որ նպաստավոր մթնոլորտի ձևավորման անհրաժեշտության խնդիրը, ինչի վերաբերյալ բարձրաձայնում է հայկական կողմը, լիարժեքորեն ընկալելի է համանախագահների համար:
Համանախագահները դրական են գնահատել նաև տեղում հարաբերական կայունությունը և գոհունակություն են հայտնել, որ «կողմերը շարունակում են օգտագործել ուղիղ հաղորդակցության ուղիները` էսկալացիայից խուսափելու համար»: Տվյալ դեպքում խոսքը 2018թ. սեպտեմբերին Դուշանբեում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն ստեղծված օպերատիվ կապի մասին է, որը, ինչպես հաստատում են նաև ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչները, գործնականում նպաստում է լարվածության նվազեցմանը:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները նշել են նաև, որ «վերջին սադրիչ հայտարարությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը և տեղում իրավիճակը փոխող հնարավոր քայլերը կարող են խաթարել կարգավորման գործընթացը»: Ինչպես երևում է նախադասության ձևակերպումից, համանախագահները փորձել են դրսևորել հնարավորինս հավասարակշռված դիրքորոշում և անուղղակիորեն արտահայտել կողմերից յուրաքանչյուրի բարձրացրած խնդիրը: «Սադրիչ հայտարարություններ» և «ռազմատենչ հռետորաբանություն» արտահայտություններն, անկասկած, հասցեագրված են Ադրբեջանին: Իհարկե, ցանկալի կլիներ, որ դրանք կրեին առավել հասցեական և բացահայտ բնույթ` առավել սթափեցնող ազդեցություն ունենալով Բաքվի համար: «Տեղում իրավիճակը փոխող հնարավոր քայլեր» արտահայտությամբ համանախագահները, թերևս, ակնարկում են հայկական կողմի` Կապան-Հադրութ ճանապարհի կառուցման որոշումը: Չնայած Բաքվի հակազդեցությանը` տվյալ ճանապարհի կառուցումը հայկական կողմը կարևորում է Արցախի ժողովրդի համապարփակ անվտանգության շարունակական ապահովման անհրաժեշտությամբ, այդ թվում՝ ազատ և անվտանգ տեղաշարժի միջոցով: Նման փաստարկն ընկալելի է և հիմնավոր, առավել ևս եթե հաշվի առնենք Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքիկիրառումը:
Հատկանշական է, որ հայտարարության մեջ համանախագահները հատուկ ընդգծել են, որ «հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում»: Նման արձանագրումը բավական կարևոր է` վերջին շրջանում Բաքվից հնչող ռազմական հռետորաբանության ֆոնին և կարևոր ուղերձ է Ադրբեջանի իշխանություններին: Համանախագահները կողմերին կոչ են անում նաև «քայլեր ձեռնարկել հրադադարի ամրապնդման և հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստման ուղղությամբ»: Այս երկու տարրերը ևս կարելի է դիտարկել որպես բանակցությունների համար նպաստավոր միջավայրի ձևավորման բաղադրիչներ, ինչից Ադրբեջանն ամեն կերպ խուսանավում է:
Համանախագահները կարևորել են նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ղեկավարությամբ «մոնիթորինգային աշխատանքների վերսկսման հրատապությունը, հենց որ պայմանները թույլ տան»: Ինչպես հայտնի է, COVID-19-ի համավարակի պատճառով ԵԱՀԿ մոնիթորինգային աշխատանքները դադարեցվել են դեռ մարտի 19-ին, և այս ընթացքում Ադրբեջանի ոչ կառուցողական գործելաոճը զգալիորեն մեծացրել է ընդհանուր լարվածությունը: Թերևս, հենց այդ հանգամանքով է նաև պայմանավորված, որ համանախագահները սահմանների մոնիթորինգի վերսկսումը համարում են հրատապ անհրաժեշտություն:
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտագործնախարարների տեսակոնֆերանսի կազմակերպումը համանախագահների կողմից կարելի է որակել որպես արձագանք` նկատվող լարվածության աճին: Հատկանշական է, որ տեսակոնֆերանսի շրջանակում քննարկվել է հուլիսին ևս մեկ հեռավար հանդիպման կազմակերպման հնարավորությունը: Նման շփումները կարևոր են ոչ միայն բանակցային գործընթացն առաջ մղելու հնարավորություններ գտնելու, այն նաև լարվածության որոշակի պարպման տեսանկյունից, քանզի հայտնի ճշմարտություն է` երբ դիվանագետները լռում են, գործի են անցնում թնդանոթները:

Организация видеоконференции Мнацаканян-Мамедъяров - реакция на наблюдаемый рост напряженности
30 июня состоялась видеоконференция министров иностранных дел Армении и Азербайджана и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, уже вторая (первая состоялась 21 апреля) после распространения пандемии COVID-19.
Во-первых, следует подчеркнуть, что в преддверии видеоконференции был заметен значительный рост напряженности, что в первую очередь было обусловлено значительной активизацией воинственной риторики азербайджанского руководства. Как и можно было предвидеть, армянская сторона внесла в повестку встречи эту проблему, поскольку недавние заявления президента Азербайджана, министра обороны и других высокопоставленных чиновников не только противоречат взятым на себя Азербайджаном обязательствам, но и увеличивают напряженность между сторонами.
Официальный Баку, в свою очередь, в качестве темы повестки видеоконференции выдвинул планы армянской стороны по заселению Арцаха и строительству 3-й магистрали, связывающей Арцах с Арменией, представив их как “незаконные действия на оккупированных территориях”.
Из подтекста заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ по итогам видеоконференции можно сделать вывод, что встреча проходила достаточно напряженно. Об этом свидетельствует и то обстоятельство, что заявление является не пятисторонним (Армения, Азербайджан, 3 сопредседателя), а трехсторонним (сопредседатели МГ ОБСЕ). Согласно анализу текста заявления, основным предметом обсуждения была проблема формирования благоприятной среды для переговоров, а содержательных переговоров пока нет.
В заявлении, в частности, отмечается, что сопредседатели подчеркнули “важность стимулирования и сохранения благоприятной атмосферы для мира и содержательных переговоров”. Это, по сути, свидетельствует о необходимости формирования благоприятной атмосферы, то о чем заявляет армянская сторона, полноценно воспринимается сопредседателями.
Сопредседатели положительно оценили также и относительную стабильность на месте и выразили удовлетворение тем, что “стороны продолжают использовать пути прямой связи во избежание эскалации”. В данном случае речь идет о достигнутой договоренности в сентябре 2018 года в Душанбе, согласно которой между главами Армении и Азербайджана, создана оперативная связь, которая, как утверждают также и представители МО Армении, на практике способствует снижению напряженности.
Сопредседатели МГ ОБСЕ также отметили, что “последние провокационные заявления, милитаристская риторика и возможные шаги, меняющие ситуацию на месте, могут подорвать процесс урегулирования”. Как видно из формулировки предложения, сопредседатели попытались проявить по возможности сбалансированную позицию и косвенно выразить проблемы, поднятые каждой из сторон. Высказывания “провокационные заявления” и “милитаристская риторика”, несомненно, адресованы Азербайджану. Конечно, было бы желательно, чтобы они носили более адресный и откровенный характер, имея более отрезвляющее влияние на Баку. Выражением “возможные шаги, меняющие ситуацию на месте” сопредседатели намекают на решение армянской стороны о строительстве дороги Капан-Гадрут. Несмотря на противодействие Баку, строительству данной дороги армянская сторона придает особую важность, как необходимость обеспечения всеобъемлющей безопасности народа Арцаха, в том числе и посредством свободного и безопасного передвижения. Подобный аргумент понятен и обоснован, тем более, если учесть применение Азербайджаном силы и угрозы силы.
Примечательно, что в заявлении сопредседатели особо подчеркнули, что “у конфликта нет военного решения”. Подобная констатация достаточно важна на фоне звучащей в последнее время из Баку военной риторики и является важным посланием властям Азербайджана. Сопредседатели также призывают стороны “предпринять шаги по укреплению режима прекращения огня и подготовке обществ к миру”. Эти два элемента также можно рассматривать как компоненты формирования среды, благоприятной для переговоров, чего Азербайджан всячески избегает.
Сопредседатели подчеркнули также важность “срочности возобновления мониторинговых работ под руководством личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, как только позволят условия”. Как известно, вследствие пандемии COVID-19 мониторинг ОБСЕ был приостановлен еще 19 марта, и за это время неконструктивный стиль действий Азербайджана значительно увеличил общую напряженность. Пожалуй, именно этим обстоятельством и обусловлено то, что сопредседатели считают возобновление мониторинга границ срочной необходимостью.
Организация видеоконференции министров иностранных дел Армении и Азербайджана сопредседателями Минской группы ОБСЕ можно квалифицировать как реакцию на заметный рост напряженности. Примечательно, что в рамках видеоконференции была обсуждена возможность организации еще одной дистанционной встречи в июле. Подобные контакты важны не только с точки зрения поиска возможностей продвижения переговорного процесса, но и с точки зрения некоторой разрядки напряженности, поскольку существует известная истина - когда дипломаты молчат, в ход идут пушки.