Երևանյան տուն-ինտերնատներում կորոնավիրուսով վարակված տարեցներից հիվանդանոցում բուժվում է միայն մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի թիվ 1 և Նորքի տուն-ինտերնատներում բնակվող և կորոնավիրուսով վարակված տարեցներից հիվանդանոցային բուժում է ստանում միայն մեկ հոգի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Սոնա Մարտիրոսյանը:
«Նորքի տուն-ինտերնատից միայն մեկ հոգի է դեռ հիվանդանոցային բուժում ստանում, մյուսներն արդեն վերադարձել են հաստատություն: Իրեն լավ է զգում, պարզապես մենք ծայրահեղ ուշադիր ենք, որպեսզի նրանք լրիվ ապաքինված լինեն վերադառնալիս, որովհետև դա նաև մյուսների առողջության խնդիրն է: Տուն-ինտերնատում վարակի նոր բռնկումներ չկան»,- ասաց Մարտիրոսյանը:
Նախարարի մամուլի խոսնակը նշեց, որ Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատում կորոնավիրուսի թեստ է հանձնել 129 հոգի, որոնցից կորոնավիրուս է հաստատվել 34 տարեցի և 34 աշխատակցի մոտ, սակայն նրանցից որևէ մեկը հիվանդանոցային բուժման կարիք չունի:
«Խնամյալների մի մասը, որոնք ասիմպտոմ են, մնացել են հաստատությունում, մի քանի հոգու, որոնց ջերմությունը մի փոքր բարձրացել է, լրիվ ապահով լինելու համար տեղափոխել ենք Աղավնաձորի մեր հաստատություն, որը Նորքի տուն-ինտերնատի մասնաճյուղն է ու կառավարության որոշման համաձայն՝ այնտեղ բնակվում են կորոնավիրուսով վարակված, բայց հիվանդանոցային խնամքի կարիք չունեցող տարեց քաղաքացիները: Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատից հոսպիտալացված քաղաքացիներ չունենք»,- նշեց Սոնա Մարտիրոսյանը:
Մայիսին հայտնի էր դարձել, որ Նորքի տուն­ինտերնատում բնակվող ավելի քան 40 ավագ սերնդի ներկայացուցչի, ինչպես նաև անձնակազմից մի քանիսի մոտ հայտնաբերվել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, իսկ հունիսի 25-ին կորոնավիրուսի բռնկում էր արձանագրվել նաև Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատում:

Из пожилых людей, инфицированных COVID-19 в домах-интернатах, в больнице лечится только один
Из пожилых людей, проживающих в Ереванском номер 1и в Норкском домах-интернатах, инфицированных COVID-19, лечение в больнице получает только один заболевший. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь министра труда и социальных вопросов Сона Мартиросян.
“Только один заболевший из Норкского дома-интерната еще находится на больничном лечении, остальные уже вернулись в учреждение. Он чувствует себя хорошо, просто мы проявляем крайнее внимание, чтобы он полностью выздоровел, поскольку это проблема здоровья и других.
Пресс-секретарь министра отметила, что, по последним данным, в доме-интернате № 1 Еревана есть 129 пожилых людей, инфицированных COVID-19, однако ни один из них не нуждается в больничном лечении.
“По последним данным положительный результат теста имеют 129 человек, часть из которых без симптомов. Они остаются в учреждении, несколько человек, чья температура повышена, для полной безопасности, перевезены в наше учреждение в Ахавнадзоре. Оно является филиалом Дома-интерната Норка и, согласно решению правительства, там проживают пожилые граждане, зараженные COVID-19, но не нуждающиеся в больничном уходе. Других госпитализированных из Дома-интерната номер 1 нет”, - отметила Сона Мартиросян.
В мае стало известно, что у 40 проживающих в Норкском доме-интернате, а также у некоторых сотрудников обнаружено коронавирусное заболевание, 25 июня была зафиксирована вспышка COVID-19 и в Ереванском доме-интернате № 1.