Կսահմանվեն գույքահարկի նոր սանդղակներ. ԱԺ-ն ընդունեց գույքային հարկի փոփոխությունների նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով ըստ էության աստիճանաբար առաջարկվում է գույքային հարկի բեռի բարձրացում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում ստացավ 70 «կողմ», 11 «դեմ» և 2 «ձեռնպահ» ձայներ:
Ինչպես նախագծի զեկուցման ժամանակ նշել էր Ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը՝ օրինագծի նպատակը տեսանելի հարստությունը կամ ունեցվածքը համարժեք հարկելն է:
ՀայաստանիՀանրապետությանհարկայինօրենսգրքումփոփոխություններևլրացումներկատարելումասինօրենքինախագծովառաջարկվումէկադաստրայինարժեքներիհիմանվրաանշարժգույքիգծովհարկայինպարտավորություններիհաշվարկմանհամակարգիցանցումկատարելշուկայականարժեքներինմոտարկվածարժեքներիհիմանվրաանշարժգույքիհարկիհաշվարկմանհամակարգին:Առաջարկվումէսահմանելգույքիհարկովհարկմանբազայինորսանդղակներ,իսկորոշգույքայինմիավորներիհամար՝նաևնորդրույքաչափեր,վերացնելբնակարաններիևբնակելիտներիմասովսահմանվածչհարկվողշեմերը՝բնակարաններիմասովմինչև10մլնդրամ,բնակելիտներիմասովմինչև7մլնդրամգնահատվածարժեքունեցողգույքայինմիավորներիհամարսահմանելով 0.05տոկոսհարկմանդրույքաչափ:
Առաջինից երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում «Իմ քայլի» առաջարկով նախագծում կատարվել էին փոփոխություններ: Մասնավորապես, ավելի բարձր գույքահարկերին անցնելու ժամկետը 4-ի փոխարեն սահմանվել է 6 տարի: Այսպիսով՝ անշարժ գույքի սեփականատերերըառաջին տարում՝ 2021 թվականին կվճարեն գույքահարկի 25 տոկոսը, 2022 թվականին՝ 30 տոկոսը, 2023 թվականին՝ 35 տոկոսը, 2024 թվականին՝ տոկոսը, 2025 թվականին՝ 75 տոկոսը, 2026 թվականին՝ 100 տոկոսը:

Будет установлена новая шкала налога на имущество: НС приняло изменения в налоге на имущество
Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло представленный правительством проект закона, которым, по сути, предлагается постепенное повышение налога на имущество. Как передает Арменпресс, законопроект О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс республики Армении получил 70 голосов “за”, 11 “против” и 2 воздержавшихся. Воздержавшихся.
Как отметил в докладе замминистра финансов Армении Арман Погосян, цель законопроекта -обложение видимого богатства или имущества равноценным налогом.
Проектом закона О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Армения предлагается перейти от системы расчета налоговых обязательств по недвижимости на основе кадастровых ценностей к системе расчета налога на недвижимость на основе ценностей, приближенных к рыночным ценностям, по части жилых домов для имущественных единиц, оцененных в 7 млн драмов, установив ставку налогообложения в 0,05%.
В ходе обсуждения в первом и втором чтениях по предложению фракции “Мой шаг” в проект были внесены изменения. В частности, срок перехода к более высоким налогам на имущество вместо 4-х лет был установлен на 6 лет. Таким образом, владельцы недвижимости в первый год, 2021, выплатят 25% налога на имущество, в 2022 году - 30%, в 2023 году - 35%, в 2024 году - 75%, в 2026 году - 100%.