Հայաստանում ծանր վիճակում է կորոնավիրուսով վարակված 504 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր՝ 123
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում է կորոնավիրուսով վարակված 627 քաղաքացի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պարետատան նիստից հետո առցանց ճեպազրույցում:
«Այս պահին ունենք ծանր վիճակում 504 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում ՝ 123 քաղաքացի և թոքերի արհեստական օդափոխության միացված՝ 44 քաղաքացի: Այսինքն՝ գումարային 627 քաղաքացի ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում են, ինչը շատ մտահոգիչ է»,-ասաց Թորոսյանը:
Նախարարը հորդորեց դիմակների կրման, խմբով չվահավաքվելու, ձեռքերը հաճախ լվանալու վարքագիծը որդեգրել որպես երկարատև վարքագիծ, ոչ թե կարճատև կամ պարզապես չտուգանվելու համար արվող քայլեր, և պատրաստ լինել այսպես ապրել այնքան ժամանակ, քանի դեռ ամբողջությամբ այս մարտահրավերը վերացած չէ ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև ամբողջ աշխարհից:

Armenia coronavirus: 504 patients in serious, 123 in critical condition
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. A total of 627 coronavirus infected patients in Armenia are in serious or critical condition, Minister of Healthcare Arsen Torosyan said during an online briefing.
“As of this moment we have 504 citizens in serious condition, 123 citizens in critical condition and 44 citizens are switched to ventilators. In other words, a total of 627 citizens are in serious and critical condition, which is very concerning”, the minister said.
He urged the citizens to accept the behavior of wearing face masks, keeping social distance and regularly disinfecting hands as a long-term behavior and be ready to live in this way until the current challenge is completely eliminated not only in Armenia but also around the world.
According to the latest data, the number of confirmed coronavirus cases in Armenia has reached 20,588, out of which 9,131 have already recovered. At the moment the number of active cases is 10,980. The death toll has reached 360.