Կորոնավիրուսով հիվանդներից 444-ը ծանր, 131-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում են
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հունիսի 18-ի առավոտյան 09:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսով հիվանդ 143 մարդ հոսպիտալացման կարիք ունի: Նրանցից 25-ը տանն են, մյուսները` ոչ կորոնավիրուսային պրոֆիլով հիվանդանոցներում։ Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Այդ մարդկանցից 9-ը թեթև ծանրության են, բայց կարիք ունեն հոսպիտալացման, 16-ը՝ միջին ծանրության են։ Բարեբախտաբար, 80 և ավելի ցածր թթվածնի պարունակությամբ քաղաքացիներ, որոնք համարվում են ծանր, չունենք այս պահին տանը։ Սակայն, ունենք բազմաթիվ քաղաքացիներ, որոնք գտնվում են այլ բժշկական կենտրոններում, որտեղ նեղ մասնագիտացված կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ բուժում չի իրականացվում և կարիք ունեն տեղափոխման ուղղվածությամբ հիվանդանոցներ։ Այս թիվը օրվա ընթացքում տատանվում է, վերջին օրերին ունեցել ենք մինչև 200 կամ քիչ։ Բայց նվազելու միտում չկա»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը՝ ավելացնելով, որ թեև միտումների առումով դրական տեղաշարժ կա, սակայն բացարձակ թվերի առումով վիճակը լավ չէ ու դա լուրջ խնդիր է:
«Մենք արդեն ունենք 263 ռեանիմացիոն մահճակալ, որոնք տրամադրված են միայն կորոնավիրուսին, երկու շաբաթ առաջ դրանք 200 էին, բայց, միևնույն է, ազատ տեղեր չկան։ Դրանք շատ արագ են ծանրաբեռնվում, և մեր բժիշկները արագ փորձում են մի թեթև ծանրացող քաղաքացուն տանեն ռեանիմացիոն բաժանմունք, որպեսզի կանխարգելեն վատացումը։ Այս պահին ունենք 444 ծանր, 131՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիներ, որից 39-ը՝ թոքերի արհեստաական օդափոխության սարքերի վրա են»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:

Armenia coronavirus: 444 patients in serious, 131 in critical condition
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. As of 09:00, June 18, 143 coronavirus infected people in Armenia need hospitalization. 25 of them are at home, the rest are in hospitals not designated as coronavirus-only, Minister of Healthcare Arsen Torosyan said today at the Cabinet meeting.
“9 of these people are in mild condition, but need hospitalization, 16 are in moderate condition. We have many citizens who are in other medical centers which do not provide treatment for coronavirus and these patients need to be transported to hospitals treating only coronavirus disease. This number is fluctuating within a day, we had 200 or less in the past days, but there is no decline tendency”, he said, adding that although there is a positive progress in terms of tendencies, but the situation in terms of absolute numbers is not good and this is a serious problem.
“We already have 263 resuscitation beds which are provided only for coronavirus, two weeks ago this number was 200, but, in any case, there are no free places. At the moment we have 444 patients in serious condition, 131 in critical condition, 39 of which are switched to ventilators”, he said.