Արսեն Թորոսյանը տեսազրույց է ունեցել Լիտվայի առողջապահության նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Լիտվայի առողջապահության նախարարներ Արսեն Թորոսյանի ու Աուրելիուս Վերիգայի առցանց տեսազրույցը, որին մասնակցել են երկու երկրների առողջապահության նախարարությունների պատասխանատուներ, փորձագետներ: Գործընկերները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները, մասնավորապես նաև՝ այս շաբաթ Լիտվայից Հայաստան ժամանող բժշկական թիմի այցի հետ կապված աշխատանքային հարցեր։
Արսեն Թորոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի առողջապահության ոլորտի պատասխանատուին՝ Լիտվայի կողմից Հայաստանին կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարում ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև մասնագիտական փոխգործակցության համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից,
նախարարը նշել է, որ երկրում ձեռնարկված մեծածավալ միջոցառումների պայմաններում անգամ գրանցվում է կորոնավիրուսային հիվանդացության աճ։ «Այդ իսկ պատճառով դիմում ենք մեր գործընկերների օգնությանը: Նա վստահություն է հայտնել, որ Լիտվայից ժամանող բժշկական թիմի փորձն իր մեծ նպաստը կբերի կորոնավիրուսային հիվանդությունը մեր երկրում հաղթահարելու հարցում:
«Այս առաքելությունը մեր երկրների միջև բարեկամության կարևոր արտահայտություն է»,- ասել է Արսեն Թորոսյանը, հավելելով, որ կողմերի միջև նախապես պլանավորված ծրագրերն ու հանդիպումները հետաձգվել են այս իրավիճակով պայմանավորված, սակայն համավարակի ավարտից հետո դրանք կարող են վերսկսվել:
Լիտվայի առողջապահության նախարար Աուրելիուս Վերիգան վերահաստատել է այս իրավիճակում հանդիպումները հետաձգելու անհրաժեշտությունը և հույս հայտնել, որ ապագայում փոխայցելություն կկատարվի:
Աուրելիուս Վերիգան ներկայացրել է Հայաստան ժամանող բուժաշխատողների կազմը, նրանց փորձառությունը և այն սպասելիքները, որ կարող է ունենալ Հայաստանը: Նախարարը շեշտել է, որ կամավորների թիմն ի սկզբանե զբաղվել է COVID-19-ի բուժմամբ և կարող է նաև կազմակերպչական հարցերով օգտակար լինել:
Ինֆեկցիոն հիվանդությունների գծով ՀՀ ԱՆ խորհրդատու Նարինա Սարգսյանցը ներկայացրել է մեր երկրում կորոնավիրուսով պայմանավորված վերջին օրերի ցուցանիշները, բուժման մոտեցումները, հոսպիտալացման պայմանները, դեղերի նշանակման գործընթացը, տնային պայմաններում բուժման ընթացակարգը և այլ մանրամասներ: Մասնագետը նշել է, որ այս պահին երկրում գործում է կորոնավիրուսային հիվանդության բուժմամբ զբաղվող շուրջ 17 հիվանդանոց` Երևանում և մարզերում:
Աուրելիուս Վերիգան շնորհակալություն է հայտնել տեղեկատվության փոխանակման և փոխադարձ ջանքերի առնչությամբ:
Նշենք, որ Լիտվայից ժամանող մասնագետների թիմը` 8 բուժաշխատող, 3 փորձագետ, Հայաստան կժամանի հունիսի 19-ին: Միաժամանակ, բժշկական սարքեր և ախտորոշիչ թեստեր կնվիրաբերվեն մեր երկրին»,- նշված է աղրոդագրության մեջ:

Министры здравоохранения Армении и Литвы провели переговоры
Состоялась встреча министров здравоохранения Армении и Литвы Арсена Торосяна и Аурелиуса Вериги в режиме видеоконференции. Во встрече приняли участие официальные лица и эксперты из министерств здравоохранения двух стран. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства здравоохранения, собеседники обсудили возможности двустороннего сотрудничества, в частности, рабочие вопросы, связанные с визитом медицинской команды, прибывающей в Армению из Литвы на этой неделе.
Арсен Торосян поблагодарил руководителей сферы здравоохранения Литвы за поддержку в борьбе с коронавирусной болезнью в Армении, а также за профессиональное сотрудничество.
Министр отметил, что даже в условиях принимаемых в стране масштабных мер, отмечается рост заболеваемости коронавирусом. Он выразил уверенность, что опыт медицинской команды из Литвы окажет большую помощь в преодолении коронавирусной болезни в нашей стране.
«Эта миссия является важным выражением дружбы между нашими странами», - сказал Арсен Торосян, добавив, что запланированные программы и встречи между сторонами были отложены из-за этой ситуации, но могут возобновиться после окончания эпидемии.
Министр здравоохранения Литвы Аурелиус Верига подтвердил необходимость отложить встречу в этой ситуации и выразил надежду, что взаимный визит состоится в будущем.
Аурелиус Верига представил персонал медицинских работников, прибывающих в Армению, их опыт и ожидания, которые может иметь Армения. Министр подчеркнул, что команда добровольцев первоначально участвовала в лечении COVID-19 и может помочь также в организационных вопросах.
Советник министерства здравоохранения Республики Армения по инфекционным заболеваниям Нарина Саркисянц представила показатели коронавируса за последние дни, подходы к лечению, условия госпитализации, процесс назначения лекарств, процедуры лечения на дому и другие подробности. Специалист отметила, что в настоящее время в стране действует около 17 больниц, занимающихся лечением коронавируса.
Аурелиус Верига поблагодарил за обмен информацией и совместные усилия.
Отмечается, что команда специалистов из Литвы - 8 медицинских работников, 3 эксперта, прибудет в Армению 19 июня. В то же время, нашей стране будет переданы медицинские приборы и диагностические тесты.